"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göz Kapağı Düşüklüğüne Neden Olan Faktörler ve Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü birçok insanda görülebilen estetik bir sorun olmasının yanında görmeyide etkileyen bir sorundur. Peki göz kapağı düşüklüğü neden olur? Tanı ve tedavisi nasıl yapılır? Doğuştan olur mu?

Göz Kapağı Düşüklüğü (Ptosis)

Göz kapağı düşüklüğü ya da tıbbi adıyla ptosis üst göz kapağının olması gerekenden aşağıda olması durumudur. Normal bir göz kapağı gözün renkli kısmını 1 ya da 1,5 mm örter. Bundan fazla olan durumlarda ptosis söz konusu demektir. Bazı insanlarda görülen bu durum ilerlediğinde görme sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle tanı ve tedavisinin geciktirilmemesi önemlidir. Ptosis yalnızca üst göz kapağının düşüklüğünü ifade eder. Ptosis yanlızca estetiksel bir problemdir. Hastalık veya herhangi bir hastalığın belirtisi değildir. İlerlemesi durumunda hastayı rahatsız edecek boyuttaysa tedavisi mümkündür. Sağ gözünüzde mydana gelmesi daha olasıdır. Bazı hastalarda sağ bazı hastalarda sol gözde meydana gelebildiği gibi nadiren her iki gözde de görülebilir. Nedenleri günümüzde halen araştırılmakla birlikte ilerleyen teknoloji ile tedavisi oldukça kolaydır.

Ptosis sağ veya sol gözün görmesini etkileyecek boyuttaysa mutlaka tedavi edilmelidir. Ptosisin tanısında kolaylaştırıcı faktör sağ ve sol göz kapağı arasında 2 mm lik fark olmasıdır. Bu durum ptosisin teşhisini kolaylaştırır. Doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Bu durum kapağı kaldıran kasların gelişmemesi ile ilişkilidir.

Ptosisin Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağı kaslarındaki zayıflama, tahribat yada doku zedelenmeleri bu soruna yol açabilir. Göz kapağının yukarı hareketini sağlayan levator kasları zedelendiğinde bu sorun meydana gelir. Levator kaslarının zayıflaması veya yara alması bu sorunun en belirgin nedenleri arasındadır. Bazen de bu sorun normalden daha zayıf levator kaslarıyla doğmaktan kaynaklanır ve çok genç yaşlarda görülmeye başlar. Ptosisin en yaygın sebeplerinden biri de Horner sendromu adı verilen rahatsızlıktır. Genellikle sinir ve kas problemi olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık pitosisin en önemli nedenleri arasındadır. Beyin ve omurilik yaralanmaları ve bazı akciğer kanseri çeşitleri bu hastalıpa ve dolayısıyla pitosise sebep olabilir. Myastenia graviste (ağır kas zaafıyeti) kaslarda zayıflığa yol açan bir kas hastalığıdır. Bu hastalık da pitosisin nedenleri arasında yerini alır. Sık sık tekrar eden baş ağrılarına küme baş ağrıları denir ve bu hastalık da pitosise sebep olabilir. Bunun yanında diyabette en sık rastlanan sebepler arasındadır. Genelde doğuştan kaynaklanan sebeplerle ortaya çıkan pitosis yaşlanma sonucu da ortaya çıkabilir.

Doğuştan göz kapağı düşüklüğü neden olur?

Bazen pitosis doğuştan gelen bazı kalıtımsal sorunlardan veya kas bozuklukları ya da zayıflıklarından da çocuklarda baş gösterebilir. Çocuklarda fark edildiğinde tedavi yöntemleri farklıdır. Aile tarafından fark edildiğinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır ve ayrıntılı göz muayenesi yaptırılmalıdır. Çocuklarda kapak düşüklüğü anne rahminde levator kaslarının tam gelişmemesinde kaynaklanır. Bebeklerde bu kasın gelişmemesiyle doğrun orantılı olarak tek taraflı gözlenebilir. Kapak gözbebeğini bazen tamamen örter ve bu durumda bebeklerde görme bozukluğu baş göstereceğinden cerrahi müdahale gerekir. Bebeğiniz başını geriye atarak veya kaşlarını kaldırarak görmeye çalışıyorsa derhal bir muayeneye götürmenizde fayda vardır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genelde tedavisinde doğrudan cerrahi müdahale uygulanır. Yetişkinlerde tedavisi cerrahi müdahale ile mümkünken çocuklarda kapatarak dinlendirme ve gözlük tedavisi de tedaviye ek olarak uygulanır. Kas dokusunun problemli olması halinde operasyona başvurulur. Bu operasyonda kapak kasına ulaşılır ve kas kısaltılarak sorun çözülür. Ameliyat sonrası hasta sağlıklı bir görünüme kavuşur.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle