"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göz Kapağındaki Düşüklük Sorunu Ameliyat İle Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Göz kapağında var olan sorunların ortadan kaldırılması için öncelikli olarak klinik muayene olunur. Sonrasında uzman hekim neler yapılacağı konusunda bilgi verecektir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı – Aşamaları

Üst ve alt göz kapaklarında belli başlı nedenler ile meydana gelen gevşeme, sarkma ve torbalanması tarzındaki deformasyonların giderilmesi amacı ile yapılan cerrahi işlemlere göz kapağı estetiği adı verilir. Ailesel faktörleri olan kişilerde 20 yaşında ve sonrası, yaştan kaynaklı olan sorunlarda 30 yaşında ve sonrası, doğumsal, doğuştan veya genetik sebeplerde ise 1 yaşında göz hastalıkları hekimin değerlendirmesi sonucunda göz kapağı düşüklüğü ameliyatı estetiği planlaması yapılır. Doğuştan ya da yapısal şekilde aile bireylerin göz yapılarından kaynaklı olarak göz kapağı ve gözün alt kısmında var olan deformasyonlar, çevreden gelen etkenler, antidepresan kullanımı, sigara kullanmak, madde ile alkol kullanmak göz kapağı estetiğini bozarak kapağın düşmesi sıkıntısına neden olmaktadır.

Göz bölgesini denetim altında tutmakta olan diğer bir etkende kişilerin duygusal karakter yapısına sahip olmasıdır. Aşırı duygusallık, çok fazla ağlamak göz bölgesinde yaşlanmalara, sorunlara ve kapağın düşmesine neden olur. Son dönemlerde göz kapağı ameliyatı ile alakalı olarak başvuran kişilerin sayısının çoğalması da yaşlanmadan kaynaklı olarak ortaya çıkmıştır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyat blearoplasti 1 ila 2 saat içinde tamamlanan işlemlerden meydana gelir. Ameliyat anestezi altında yapılır. Üst göz kapaklarında bulunan doğal çizgilerin üstünden, alt göz kapağında yer alan kirpiklerin hemen alt kesiminden kesi yapılır. Yapılan kesilerden ameliyat için giriş yapılır. Buradaki deri kas ile yağ dokusundan ayrılır. Fıtıklaşma yapılan yağ dokusunda düzeltmeler yapılır. Sonrasından fazla olan deri ve kas dokusu yerinden çıkartılır. Önceki dönemlerde her ameliyatta yağ dokusundan çıkartma işlemleri yapılırdır. Yaşın ilerlemesinden kaynaklı olarak yağ dokusunda meydana gelen büzüşmelerin gözdeki çukurlaşmaları arttırdığı ve sorunu olan kişiye yaşlı bir görünüm kazandırdığı için daha modern cerrahi kullanılmaya başlanmıştır. Modern cerrahi işlemlerinde yap dokularının korunması hedeflenmeye başlanmıştır.  Gözde bulunan düşüklüğü ortadan kaldırmak için açılan kesiler incecik olan sünürler ile kapatılmaktadır. Alt kısımda deri fazlalığı olmadan kas ile yağ torbacıkları sorunu mevcutsa gözdeki kapağın iç kısmından görünmeyecek şekilde kesi işlemleri yapılır. Bu tarz bir uygulama genelde elastik deriye sahip olan ve genç yaşta olan kişilerde yapılır.

Göz Kapağı Düşüklüğü ve Blefaroplasti

Blefaroplasti kozmetik olan sebeplerden dolayı yapılacak olan cerrahi bir işlemdir. Alt kısımda yapılacak olan işlemler her daim kozmetik sebeplerden kaynaklı olarak yapılır. Ayrıca alt bölümdeki ten buruşukluklarının önüne geçmek ve torbaları gidermek adına kullanılır. Göz kapağı estetik ameliyatı yaygın şekilde yapılan bir uygulamadır. Alt kısıda yıllar geçmeye başladıkça yağ dokuları dışarıya doğru genelde fıtıklaşa yapmaktadır. Bu bölgedeki elastik dokunun zaman geçtikçe azalmasından kaynaklı olarak da belirginleşme meydana gelir. İlerlemiş olan yaş, stres ve yorgunluk gözlerin kapak kısımlarında pörsümüş be kabarık bir görünüme sahip olunmasına sebebiyet verir. Hatta genç yaşta olan kişilerde de bu sorunlar oluşabilir. Torbalanmaların bulunduğu bölgedeki yağ dokusunun çıkartılması yapılabildiği gibi yağ torbalarının korunması sağlanarak dışarıya çıkmış olan yağ dokusunun normal şekilde yerine getirilmesi işlemleri de yapılabilmektedir.

Özellik genç yaşlarda olan kişilerde de torbalanma sorunları meydana gelebilir. Bundan kaynaklı olarak yapılacak olan cerrahi işlemlerde lokal anestezi uygulaması yapılır. Yapılacak olan kesiler kirpiklerin alt kısmından yapılır. Yapılan kesilerin izleri iyileşme dönemi bittikten sonrası tamamen gözükmeyecek düzeye gelir.  Dışarıdan bakıldığında göze çarpmakta olan torbalanma mevcutsa çözüm olarak yağ dokusu yerine getirilir. Fazla olan deri mevcutsa çözüm olarak yerinden çıkartılır. Kesiler incecik dikişler ile kapatılır. Dikişler 4 ila 5 gün sonra alınır. Blefaroplasti ameliyatı bazı durumlarda fonksiyonel sebeplerden kaynaklı olarak yapılabilir. Üst bölgede aşırı düzeyde deri mevcutsa da uygulanır.

Göz kapağı Düşüklüğü Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Cerrahi işlemlerin bazılarında belli başlı iz kalımları meydana gelir. Bu uygulamada iz kalma riski bulunur. Bu ameliyatta önemli olan uygulama sonrası izin incecik ve belirsiz şekilde meydana gelmesidir. Zaten gözlerden yapılan ameliyatlarda iz kalma riski oldukça düşüktür. Yapılacak olan uygulamanın kesileri alt ve üst kapakların doğal kıvrım çizgilerinden yapılır. Kesiler iyileşme dönemi sonrası birkaç ay boyunca belirgin şekilde olabilir. Zaman geçtikçe ameliyat riskleri içinde bulunan bu izler kırmızılaşmaya başlar. Sonrasında beyazlaşır ve ten rengine dönüşür. Cerrahi uygulama sonrası enfeksiyon, kanama, aşırı belirgin olan yara izi ve yara açılması meydan gelebilecek riskler arasında yer almaktadır. Bu tarz riskleri yaşamak ve oluşması oldukça nadirdir. Gözdeki kapakların kapanması ile alakalı geçici olan sorunlar da meydana gelebilir.  Nadir bir şekilde alt kısımda kapağın fazla aşağıya çekilmesi oluşabilmektedir. Bu durum da oldukça nadir şekilde meydana gelir. Bu sorunda düzelmeler meydana gelmezse ikinci bir cerrahi uygulama yapılması gerekebilir. Bu sorun genelde gereğinden daha fazla derinin olduğu bölgeden çıkarılmasından ortaya çıkar.

Ameliyat Sonrası

  • Gözün üstüne pansuman yapılır ve cerrahi işlemler tamamlanır.
  • Ameliyat bölgesinden şişlikler meydana gelir. Bunun önüne geçmek adına bölgeye soğuk kompres uygulaması yapılır.
  • Ağrı kesici, antibiyotik ve şişin azaltılması için ilaçlar verilir. Bunların düzenli kullanılması gerekmektedir.
  • Bölgede kuruma olması durumuna karşı göz damlası kullanılır.
  • Bir hafta boyunca baş bölgesi kalp hizasının üstünde kalacak şekilde yatılır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle