"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Göz Kapağı Sarkması Tedavisinde Estetik Operasyon ve Bitkisel Çözümler

Göz kapağı sarkması tedavisi birçok şekilde yapılabilir. Cerrahi operasyon, ilaç tedavisi ve bitkisel tedaviler bunlardan birkaçıdır. Peki üst göz kapağı sarkması bitkisel yollarla nasıl tedavi edilir. Göz kapağı sarkmasına estetik cerrahi nasıl uygulanır?

Göz kapaklarında sarkma

Yüzümüzde en çok dikkat çeken kısın gözlerimizdir. Bazı insanlarda alt veya üst göz kapaklarında problemler gelişebilir. Üst kapak sarkması da bunlardan biridir ve birçok tedavi yöntemi vardır. Sarkık göz kapağı teşhisi oldukça basit bir konudur. Pitozisin başlangıcında üst göz kapağının sarkması gözlenir. Bu durum daha önce geçirilmiş bir operasyon sonrası oluşabileceği gibi beyin ve omurilik rahatsızlıklarının da belirtisi olabilir. Bu nedenle konunun uzmanı bir hekim tarafından teşhis koyulması doğru olacaktır.

Pitozis dikkat edilmez ve tedavisi zamanında yapılmazsa ilerleyerek tamamen gözün tamamen kapanmasına sebep olabilir. Pitozisin başlıca nedenlerinden biri diyabettir. 

Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağı derisinin sarkması sonucu oluşan pitozis bir hastalık değildir ancak bir başka hastalığın belirtisi olabilir. Üst kapak sarkıklığı genelde diyabetten kaynaklanır. Üst göz kapağını kaldıran kasların gücünün azalmasından kaynaklanan pitozisin bir nedeni de Mitokondriyal miyopati gibi hastalıklardır.

Bu hastalıkların tedavisi cerrahi müdahale ile mümkündür. Pitozisi çift görme şikayetleri de takip ediyorsa Myastenia Gravis hastalığı baş gösteriyor olabilir. Ayrıca bu sebeplerin başında da nörojenik sinir bozuklukları gelir. 3. sinir olarak tabir edilen sinir üst göz kapağını kaldırmayı sağlar. Bu sinirin felce uğraması durumu da pitozisin nedenleri arasındadır. 

Tedavi Yöntemleri

Çoğu zaman tedavisi ameliyatsız yapılabilir. Bazı egzersiz ve bitkisel çözümler ile tedavisi mümkündür. Bazı lazer ile tedavi yöntemleri de mevcuttur. Ancak ilerlemiş vakalarda pitozis ameliyatı gerekebilir. Bu ameliyat estetik cerrahinin alanıdır. Doğuştan olmayan vakaların çoğunun altında yatan sebep sonradan gelişmiş hasarlardır. Bu nedenle tedaviye geçilmeden önce sebebi araştırılmalıdır. Sebebi belirlendikten sonra sorun giderilir. Bazı vakalar ise lazer ile tedavi edilebilir.

Estetik Operasyon ile Tedavisi

Öncelikle alın ve kaş bölgesinin detaylı muayenesi yapılır. Eğer kaş düzeyinde de düşüklük mevcutsa hastaya operasyon öncesi botox uygulanır. Eğer srkma devam ediyorsa ameliyata karar verilir. Bu operasyon genellikle hastanın ve cerrahın konforu açısından genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezinin bazı riskleri olsa da uygun görülen hastalarda başarıyla uygulanmaktadır. Genellikle kas dokusunun zayıfladığı vakalarda bu yönteme başvurulur. Sorunun yaşandığı bölgeye küçük bir kesi atılarak kolayca kas dokusuna ulaşılır. Ulaşıldıktan sonra gereken ölçülerde sarkan kas dokusu kısaltılır ve operasyon sonlandırılır.

Operasyon genelikle 1 saati geçmez. Eğer operasyon sırasında bu bölgedeki yağ dokularının da olması gerekenden büyük olduğu tespit edilirse yağ dokuları da bir miktar küçültülür.  

Bitkisel Yollarla ve Egzersiz ile Tedavisi

Özellikle bayanların yüz makyajı sırasında en önem verdiği nokta gözlerdir. Yüz makyajında istenilen sonucun alınabilmesi için gözlerin iyi görünmesi önemlidir. Pitozis olan kişiler için bu durum oldukça kötüdür. Ancak günümüzde bir çok yolla tedavisi mümkündür. Yüze uygulanan bazı bitkisel kremlerle bu durumdan kurtulmak mümkündür.  Yüz çevresine uygulanan bu kremler sayesinde yüzdeki sarkma problemleri giderilir. Ünlü dermatolog Saraçoğlu, yüz egzersizleri ve maske ile bu soruna çözüm üretiyor. Doğru egzersiz ile bu sorundan kurtulmak mümkün.

Papatya çayı maskesi, Aleoveralı krem, salatalıklı krem ve üzümlü krem gibi birçok doğal reçeteyi sunuyor. Ayrıca günümüzde göz yogası da oldukça popüler çözüm yöntemlerinden. Göz yogası bu sorun için uzun yıllardır uygulanmakta. Bu kremlerle cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bu sorundan kurtulmak mümkün.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle