"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kızlık Zarı Dikim İşlemleri Kaç Çeşit Yapılır ve Hangi Detaylar Işığında Yapılır?

Kızlık zarı dikiminde vajinanın duvar kısımlarından alınacak olan parçalar farklı uygulamaların kullanılması ile cinsel birliktelik esnasından kaynayabilecek bir doku meydana getirir.

Himenoplasti Nedir?

Himenoplasti kızlık zarının dikilme işlemleridir. Bozulmuş kızlık zarının tam anlamı ile ilk dönemdeki haline getirmek oldukça imkânsızdır. İnce bir yapıya sahip olan bu zara atılacak olan dikişler bu alanda bulunan birçok mikroorganizma tarafından da enfekte edilir. Bundan kaynaklı olarak da kızlık zarına atılacak olan dikişler tutmaz. Vajinanın duvar kısımlarından alınacak olan parçalar farklı uygulamaların kullanılması ile cinsel birliktelik esnasından kaynayabilecek bir doku meydana getirir. Bazı bayanlar evlenmeden önce etnik, kültürel, sosyal ve dinsel açıdan bekâret önemli olduğu için himenoplasti uygulamasını tercih ederler. Himenoplasti kızlık zarının tamirindeki amaç cinsel birlikteliğin gerçekleşeceği anda vajina bölgesinde taze bir kanama olmasıdır. Himenoplasti kızlık zarının başka bir uzman tarafından kontrol edilmemelidir. Çünkü yapılacak olan kontrolde zarın dikilmiş olduğu anlaşılır. Evlenme öncesinde zarın dikilmesi için yapılacak olan işleler için en uygun olan zaman cinsel birliktelikten 2 ya da 3 gün öncedir. Çünkü yapılacak olan uygulama bu süre zarfında kadının vücuduna adapte olur ve cinsel birliktelik esnasında kanar. Himenoplasti fiyatı geçici ya da kalıcı olma durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar konusunda kişilerin istekleri de önemlidir.

Himenoplasti Ameliyatı Yapım Aşamaları Nasıldır?

Himenoplasti Kalıcı Dikim Ameliyatı

Himenoplasti ameliyatı kalıcı şekilde uygulanması ile alakalı işlemler cinsel ilişki ve evlilik zamanı belli olmayan durumlarda uygulanır. Kalıcı şekilde yapılacak olan uygulamalarda farklı tamir işlemleri yapılır. Bu uygulamalar içinde insizyonel birleştirmeler, doğal septa birleştirmeleri ve flep tekniği yer alır. Yapılacak olan uygulamalar mikro cerrahi işlemlerine benzer.

Flep tekniği ameliyatı; flep tekniği kaldırma yöntemi olarak da bilinmektedir. Vajina bölgesinin içinden idrar bölgesine yakın olmayan çıkış bölgesine kadar kesilecek olan bir parçanın tam olarak karşısına gelecek olan bölgeye dikilmesi işlemlerinden oluşur. flep derialtı ve deri dokusu barındırmakta olan bir parçadır. Bu parçanın dolaşımı da kendine aittir.

Parçalı Himenoplasti Ameliyatı

Hymen tarzında iki adet septa parçasının birleştirmesidir. İki adet parça üst üste koyularak birleştirilir ve belli noktalardan kesilir. Himenoplasti ameliyatı kapsamından dikiş kullanılmaktadır.

İnsizyonel Himenoplasti Ameliyatı

Kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olan kadınlarda defektin ya da defektlerin durumları göz önüne alınarak yırtık olan iki parça bir araya getirilir. İki kenarın birleşmesi ve kaynaması için ölü dokular ile kaplama yapılır. İki kenarın birbiri ile kaynaması adına iki kenarın üst kısmına milimetrik şekilde kesiler yapılır ve yırtık olan kısımlar kaynayarak birleştirilir. Himenoplasti uygulaması kalıcı çözümler sadece bunlar ile sınırlı değildir. Bunun yanı sıra birçok uygulamada kullanılır.

Himenoplasti Geçici Ameliyatları

Geçici olarak yapılacak olan işlemlerde cinsel ilişki zamanının yakın olması gerekir. Bu uygulamada bölge 15 günlük dikiş eşyaları ile dikilir. Bu dikim suni bir dikimdir ve karşıdaki kişinin anlamayacağı şekilde dikilir. İşlemlerin yapılabilmesi adına birliktelik çok önemlidir. Birliktelikten 1 saat önce yapılabileceği gibi uygulama 15 gün önce de uzman hekim tarafından yapılabilir. Ne zaman yapılacağını uzman hekim belirler. İşlemin yapılabilmesi için ilk olarak klinik muayene yapılması, işlemin nasıl yapılacağı ve ne zaman yapılacağı konusunda planla yapılır. Bu planlama doğrultusunda hareket edilir.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Nasıl Hareket Edilir?

Yapılacak olan işlemlerin bitmesinden sonra kişi hemen gündelik yaşamına geri dönebilir. Himenoplasti ameliyatı sonrası 2 gün boyunca oturma esnasında belli belirsiz şekilde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar uzman hekimin vereceği ağrı kesicilerin kullanımı ile ortadan kalkar. Hemen 15 ila 20 gün boyunca kanama meydana gelir. Kanama giderek azalır ve kırmızı rengi giderek pembeye döner. Kanama bitmeye yakın sızıntı şeklinde meydana gelir. Ameliyatın bitmesinden sonraki süreçte 1 ay boyunca spordan uzak kalınmalıdır. Bu süreçte spor yapmak zedelenmelere sebep olabilir ve kanama durumunu ortaya çıkartarak sorunlar yaşanmasına sebep olur.

Uygulamalar kalıcı şekilde yapılacaksa evlenmeden 1 ay öncesine kadar istenilen sürede yapılabilir. Yani işlem evliliklerde 4 yıl önce bile yapılabilmektedir. Bu sorunun ortadan kaldırmak için evlenme tarihinin beklenmesine gerek bulunmaz. İşlem ne zaman istenirse o zaman yapılır. Geçici çözüm ile bu sorun ortadan kaldırılacaksa 3 ila 7 gün öncesinden yaptırmak daha sağlıklı olacaktır. Bunun tam olarak ne zaman yapılacağını ise uzman hekim karar vermelidir.

Dikim İşlemlerini Neden Plastik Cerrah Yapmalıdır?

Kızlık zarının dikilmesi işlemlerinde flep ve kalıcı çözümler kullanılacaksa muhakkak işlem estetik plastik cerrahisi tarafından yapılmalıdır. Flep adı verilen doku sadece ama sadece plastik uzmanlar en doğru şekilde uygular. Bu tarz dokular ile alakalı olarak plastik cerrahların tecrübeli olması da etkendir. Estetik işlemlerde kullanılan en önemli yapı flep dokulardır. Bu dokunun alınacağı alan, eni, boyu, arasında bulunan ilişkiler ve dokunun kanlanma durumu oldukça önemli detaylar içerir. Bu tarz bilgilere en iyi bilen de estetik cerrahlardır. Bundan kaynaklı olarak da plastik cerrahların bu uygulamaları yapması daha doğru olacaktır. Geçici yöntem ile zarın dikimi gerçekleştirilecekse kadın doğum uzmanları ve estetik cerrahlar tarafından tüm işlemler basit şekilde yapılabilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle