"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

İç Dudaklarda Var Olan Sarkma Sorunu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

İç dudaklarda var olan sarkma, kıvrım ve büyüklük sorunlarından kaynaklı olarak birçok kadının yaşam kalitesi düşer. Bunun için labioplasti ameliyatı risksiz şekilde gerçekleştirilir.

İç Dudak Sarkması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajina bölgesinde meydana gelen iç dudak sarkmasına labioplasti adı verilir. Birçok kadında meydana gelen sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Kadınlar son dönemlerde cinsel sorunlarından ve estetik kaygılarından kaynaklı olarak bu tarz ameliyatlara karşı sıcak bakmaya başlamıştır. Vajina bölgesinden yer alan iç dudak kısımları kadınların cinsel organlarında kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Klitorisin üstünde başlar, genişleme ile arka kısma kadar uzanır. Bölgenin ağız kısmının kenarlarından itibaren de incelme yaparak kaybolur. İç dudak bölgesinin büyüklükleri her kadında farklıdır. Ayakta duran bir kadına bakıldığında bacak kısmı kapalı iken iç dudakların dış dudak kısımlarının arasında kalması, dışarıya doğru taşmaması gerekir. İç dudak kısmında büyüklük olan kişilerin dış dudaklarının içinden sarkma meydana gelir. Bu da estetik bakımdan sorunun yanı sıra cinsel birleşimlerde de sorun yaratmaya başlar. İç dudak sarkması sorunu bazı kadınların tek tarafında meydana gelmiş olabilir. Bazı kişilerde deri renginde de sorunlar meydana gelebilir. Hamilelik döneminde koyulaşmış olan bölge kadına fazlasıyla rahatsızlık verir.  İç dudak bölgesinden var olan görüntüler ergenlik dönemindeki hormonsal değişimlerin etkileri ile meydana da gelebilmektedir. Bu dönemde fazla büyümeden kaynaklı kıvrımlı, sarkık ve büyük bir hal alabilirler. Bunlardan kaynaklı olarak da vajinal estetik ameliyatı tercih eden bayanlar bulunmaktadır. Kadınlarda olan bu sorunun nedenleri belirlenerek gerekli vajinal estetiği ameliyatı ile sorun düzelir.

İç Dudak Sarkması Nelere Yol Açar?

Tıbbi bakımdan iç dudakların normal düzeyden daha büyük ve sarkık olması bu alanın olması gerekenden daha uzun nemli şekilde kalmasına neden olur. Bundan dolayı apse, enfeksiyon meydana gelir. Büyüklüğünden dolayı penisin vajinaya girmesi zorlaşır ve ağrılı cinsel birlikteliklere ortaya çıkabilir. Bu kısım vajinanın iç kısmına bakterilerin ve yabancı cisimlerin girmesini engeller. Aşırı düzeyde sarkık ve büyük olan dudaklar bu faydayı da ortadan kaldırarak zararlara yol açar. Deri salgılarının, teri ve vücut atıklarının bu bölgede birikmesi büyüklükten kaynaklı oluşur. Bu da kötü kokuya sebep olur, hijyen açısından zorluk yarattığı için enfeksiyon kapma riski oldukça fazladır. Regl döneminde hijyenik pedlere yapışarak travmalara neden olurken cinsel birliktelik esnasında acıya ve ağrılara neden olur. Bu sorunu yaşayan kadınlar gündelik yaşamlarında kıyafet giyme konusunda da fazlasıyla zorlanırlar. Dar pantolon, tayt, mayo ve bikini üstünden sorun belli olur. İç dudak sarkması ameliyatı sayesinde bu sorunların hepsi ortadan kaldırılır. Bunun sarkık neden meydana gelmiş ve neler yapılması gerekir ile alakalı olarak uzman ile görüşülmelidir. Sarkık ameliyatı genital bölgesi konusunda kaygılanan her kadına uygulanabilir. Sarkık ameliyatı için ergenlik döneminin bitmiş olması gerekir. Birçok kadın kızlık zarının bozulması korkusu ile de bu ameliyatı yaptırmaz ama kızlık zarı vajidan 4 cm içeride kalır.

Ameliyat bölgesi ise vajinanın dış kısmındadır. Yani ameliyat kızlık zarını bozmaz ve bakire tabusu olan kişilere de uygulanabilir. Doğum yapan ya da yapmayan kadınlar içinde uygulanabilecek bir operasyondur. Ameliyatın sonrasında kadınlar gebe kalabilir ve normal doğum yapabilir.

İç Dudak Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İç dudak kısımlarında var olan sorunların neden kaynaklandığı belirlendikten sonra konusundan tecrübeli olan uzman hekim nasıl bir ameliyat yapacağını planlar.  Labioplasti ameliyatları genelde 30 ila 40 dakika içinde tamamlanır. Regl kanamasının bitmesinden sonraki süreç bu operasyon için en uygun olan zaman dilimidir. Operasyonun hastane koşulları içinde yapılması gerekir. lokal ya da genel anestezi altında işlem yapılır. Ameliyat boyunca uzman hekim yaptığı tüm işlemlere özen göstermelidir. Operasyon sonrasında bölgede kesinlikle iz kalmamalıdır ya da ize neden olabilecek bir durum uygulanmamalıdır. Hasta hemen normal yaşamına geri dönebilir. Cinsel birliktelik için hemen hemen 6 hafta kadar beklenmesi gerekebilmektedir. İşlemlerden 1 gün sonra banyo ayakta yapılmalıdır. Oturarak ya da küvet içinde yatarak banyo yapmak enfeksiyon riskini arttırır. Cerrahi müdahale bittikten sonra ciddi düzeyde ağrılar meydana gelmez. Ameliyat sonrasında yapılacak olan tüm bakımlar uzman hekim tarafından hastasına detaylı şekilde anlatılır. Bölgenin her zaman temiz ve kuru tutulması gerekir. Yapılacak olan uygulama riskli işlemlerden meydana gelmez. Komplikasyon oluşma riski oldukça düşüktür. Kesin, kaliteli ve kalıcı çözümler ortaya çıkartılır. Bundan kaynaklı olarak da memnuniyet oranı çok yüksektir. Operasyon kadınlarda özgüveni arttırır, yaşam kalitesini yükseltir ve cinsel mutluluğu arttırır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle