"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Yağ Enjeksiyonu İle Yapılan Kalça Büyütme Ameliyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücutta yağ fazlalığı olan bölgelerden alınan yağların kalçalarda sarkma olan ya da dolgunlaşması istenen bölgeye enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen yağ enjeksiyonu ameliyatları hakkında genel bilgiler.

Yağ Enjeksiyonu İle Kalça Büyütme Operasyonları

Günümüzde estetik ameliyatlarına yönelik teknolojik gelişmelerin artması ile en çok talep gören operasyonlardan biri de yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonudur. Özellikle bayanlar dar basen bölgeleri ve düz görünümlü kalçalardan rahatsızlık duymaktadırlar. Hastalar bu sorunların ortadan kalması için her ne kadar bitkisel yağlar, büyütücü spreyler gibi doğal etkili yöntemlere başvursalar da, gerek etkilerinin daha kalıcı olması, gerekse istenilen görünümün hemen kazanılması açısından cerrahi operasyonlar öncelikli tercih nedeni olmaktadır. Bu durumlardan kurtulmak için silikon implant ile yapılan ve yağ enjeksiyonu ile yapılan estetik ameliyatlar tercih edilmektedir. Silikon implant ile yapılan dolgunlaştırma operasyonları her ne kadar daha uzun süre kalıcılık sağlasalar da hastaların kendi vücutlarından alınan kendi doğal yağları ile yapılan dolgunlaştırma ameliyatları günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. 

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonlarında hastaların karın, uyluk, bel ve sırt bölgelerinde fazla oluşum olan bölgelerden alınan yağlar bazı filtreleme işlemlerinden geçirilip kalça bölgesine enjekte edilerek kalçaların dolgunlaşması sağlanmaktadır. 

Bu yöntemle uygulanan ameliyatlarda enjeksiyon yapılan bölgede kullanılacak yağın hastaların vücudundaki fazlalık bölgelerinden alınması, aynı zamanda bu bölgelerde de incelme ve düzelme sağladığı için hastalara daha cezbedici gelmektedir.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Ameliyatının Uygulanması

Bu ameliyatlara hazırlık aşamasında öncelikle hastaların vücut yağ endeksleri ve genel sağlık durumları test edilir. Ameliyattan önceki en önemli aşama ise planlama sürecidir. Planlama sürecinde hastaların vücutlarının kalça harici bölümlerindeki istenmeyen ve fazlalık olan yağ birikimi bölgeleri saptanır ve kalçaya enjekte edilecek yağların hangi bölgelerden alınacağı belirlenir. Hastalar ameliyat öncesinde genel anestezi ile sakinleştirilir. Daha sonra liposuction yöntemi ile bu belirlenen bölgelerdeki fazla yağ oluşumları alınarak filtreleme işleminden geçirilir. Alınan oluşumlar gereken aşamalardan geçip enjeksiyona hazır hale geldiğinde ise enjeksiyon aşamasına geçilir. Bu aşamada, bir önceki süreçte liposuction yöntemiyle alınmış olan yağlar kalçalarda dolgun görünümün oluşması istenen bölgeye özenli bir şekilde enjekte edilir. Bu enjeksiyon işlemi çok ince kanüller ile deri altına girilerek yapıldığından ameliyat sonrası operasyon bölgesine herhangi bir dikiş veya estetik operasyon yapılmasını gerektirmez. Aynı zamanda ameliyat bölgesinde iz kalması da söz konusu değildir. Bu operasyonlar genellikle 1-1,5 saat civarı sürmektedir. 

Operasyon Sonrası Dönem ve İyileşme Süreci

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme operasyonları hastaların da gösterdiği özenle doğru orantılı olarak çoğunlukla uzun yıllar etkisini yitirmeyen operasyonlardır. Ancak yine de bazı olumsuz durumlarda bu operasyonlar 1-1,5 yıl gibi aralıklarla tekrarlanabilir. Bunun hasta açısından riski yoktur. Bu operasyonlar sonrası istisnai olarak hastaların vücutlarının enjekte edilen yağlara uyum sağlamaması halinde bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Ya da vücut bazen sonradan enjekte edilen hücreleri eritebilmektedir. Bu tarz vakalarda genellikle operasyonlar bir dönem sonra tekrarlanır. Hastalara operasyon sonrasında ilk üç gün yüz üstü yatmaları ve kalçaları hareket ettirecek faaliyetlerden sakınmaları önerilir. İlk birkaç gün banyo da yapılmaması gereklidir. İstenmeyen komplikasyonların önüne geçebilmek için bu tavsiyelere uyulması büyük önem arz eder. Ameliyat sonrası ilk iki üç haftalık dönemde korse kullanılması, hem operasyon bölgesindeki istenilen şeklin daha çabuk elde edilmesi, hem de istenmeyen sarkma oluşumlarının önüne geçilebilmesi için çok önemlidir. Hastalar 4-5 gün içinde işlerine dönebilirler. Verilen tavsiyelere uyulması ile gayet başarılı sonuçlar elde edilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle