"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kalça Protezi Olan Kişileri İyileşme Döneminde Neler Beklemektedir?

Kalça protezi ameliyatı olan kişiler iyileşme döneminde uzman hekimin söylediği her detaya uyarsa ve egzersizlerini düzenli şekilde yaparsa ameliyat sonrası başarı yakalamak daha kolay olacaktır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Kalça protezi işlemlerinin yapılması için ameliyathaneye alınan hastanın hazırlanması için ameliyat süresinden hariç belli bir zaman geçmektedir. Bundan dolayı da kalça protezi ameliyatı işlemleri toplam süresi genelde hastalara uzun gelir. Ameliyathane genel sağlık sorunu yaşayan kişiler stebail bir duruma gelene kadar yoğun bakıma alınır. Kalça protezi ameliyatı olan kişiler ilk gün ağrılı bir zaman geçirir. Bu süre genelde 6 saat sonra geçer. Ağrıların dindirilmesi için ağrı kesici ilaçlar ve morfine bezer olan ilaçların kullanımı yapılır. Kalça protezi ameliyatı sonrası hasta ağrı konusunda oldukça büyük bir sorun yaşarsa ağrı pompası ile ağrıları kontrol altına alınır. Ameliyat sonrası hasta kendine geldikten sonra bacak damarlarındaki kanın akımının düzene sokulması adına bacak ile ayak pompası egzersizlerine başlanır. Hemen hemen 4 ila 6 saatin sonuna gelindiğinde katı ve sıvı gıdalar alınmaya başlanır. Yalnız bu gıdaların kontrollü bir şekilde alınması çok önemlidir. Hasta kişiye ameliyathanede önceden takılmış olan idrar sondası hasta ameliyat sonrası kendine geldikten ve tuvalete çıktıktan sonra çıkartılır.  Uygulamanın bitmesinden 24 ila 36 saat sonunda da dren çıkartılır. Hasta kişilerde özel bir sağlık sorunu bulunmuyorsa kan sulandırıcı, ağrı kesici ve enfeksiyonun önüne geçici antibiyotik verilmektedir. Antibiyotik kullanımlar en fazla 3 gün yapılır. Riskli bir sorun meydana gelirse kullanım uzatılabilir. Kan sulandırıcı ilaçlarda 40 güne kadar kullanılır. Ameliyattan sonraki ilk gün fizik tedavi uzmanı desteği ile yaka ile diz bileği egzersizleri yapılacaktır. Yürüteç desteği ile ilk yürüme işlemi yaptırılır. Yapılan işlemlerin değerlendirilmesi amacı ile ilk günde röntgen çekimi de yapılır.

Ameliyat Sonrası Nasıl Bir Seyir Meydana Gelir?

Ameliyatın bitmesinden sonraki 2. gün hastanın yürüme süresi arttırılır. İlk başta yürüteç ile yürüyen hasta çift ya da tek koltuk değneği desteği ile yürümeye devam eder. Yürüme durumu hastanın yaşına, kas gücüne ve genel sağlık durumuna göre değişkenlikler gösterir. İyileşme sürecinde tuvalete gitme, ayağa kalkma, yataktan kalkma ve yatağa yatma işlemleri konusunda nelere dikkat etmesi gerektiği tek tek anlatılır. Ayrıca evde yapılacak olan egzersizler konusunda da hasta detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Taburcu olan kişiler kısa süre içinde tekrar hastaneye gider ve pansuman işlemi yaptırır. Egzersizlerini düzenli şekilde yapan kişiler genelde 7 ila 14 günde çift olan koltuk değneğinden tek koltuk değneğine geçmiş olur. Operasyondan 4 hafta sonra da desteksiz şekilde yürüme işlemine başlanır. Kalça protezi ameliyatı sonrası kişiler için kesinlikle beslenme sınırlaması bulunmaz. İyileşme dönemi içinde bağdaş kurma, bacak bacak üstüne atma ve bacakları kıvırma kesinlikle yasaktır. Yan yatmaya da hemen hemen 6 ay boyunca kesinlikle izin verilmez.  Diğer dikkat edilecek olan detaylar konusunda uzman hekim önceden hastasını uyarır. Operasyon sonrasında genelde kalça eklemleri başarılı şekilde elde edilir.

 Kalça protezleri 30 yıla kadar dayanır. Uzun süre dayanması için kişilerin günlük yaşam tarzı büyük ölçüde önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle