"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kalçadan Yağ Aldırma Ameliyatının Yapılış Aşamaları ve İzlenmesi Gereken Süreçler

Ergenlikten itibaren her bireyde meydana gelen yağ birikimi birçok belirli bölgede meydana gelmektedir. Bunlardan en çok karşılaşılan ise kalçada inatçı yağların birikimidir. İki farklı teknik ile çözüme ulaşılan bu yöntemde bazen ameliyatlı bazende ameliyatsız operasyonlarla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Tamamen kişinin yaşam tarzına, beslenme türüne ve aile içi genetik obezite hastalığı olup olmaması ile alakalı bir durumdur.

Ameliyatın Yapılışı ve Aşamaları

Kalçadan yağ aldırma ameliyatı ergen yaş ile birlikte her bireyde karşılaşılan bir durumdur. Kalça bölgesinde ki fazlalık yağların bir bölgede birikerek vücuda ağırlık yapması moral bozukluğuna neden olmaktadır. Aynı zamanda vücut dengesini de bozan bu durum son zamanlarda oldukça ilgi duyulan ve tercih edilen bir operasyondur. Bu operasyon 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi Ameliyat ile yapılan cerrahi operasyon, ikincisi ise ameliyatsız olarak birçok lazer çeşidi ile yapılan cerrahi operasyondur.

Kalçadan Yağ Aldırma Operasyonu

Kalça bölgesinde ki inatçı yağlar dediğimiz deri altında biriken istenmeyen yağlar ameliyat ile 1 saat 1,5 saat süren bir operasyondur. Bu işlem esnasında kalça bölgesinde ki fazla birikmiş yağlar hastaya narkoz verilmesi sonucu istenmeyen yağların dokulara zarar verilmeden o bölgeden çıkarılması ile gerçekleşir. İstenmeyen yağlar deri altında yerleşir ve tamamen insan vücudunun derinliklerine ilerleyemez ve orada kalır. Bu yüzden çıkarılması kolay olur ve işlem sonunda hastada herhangi olumsuz bir görüntü meydana gelmez.

Lazer Çeşitleri

Bu işlem ise tamamen ameliyat gerektirmeden son teknoloji ürünleri ile yapılan ağrısız sızısız bir operasyondur. Fazlalık yağların tespit analizi yapılarak işlem yapılacak bölgeler kara kalem ile çizilir ve çizildikten sonra herhangi bir taşma olmaması için. Koruyucu kremler ile etrafı koruma altına alınır. Daha sonra lazer ışınları ile bölgede ki fazlalık yağlar eritilerek dışarı çıkartılır ve hasta aynı gün normal yaşamına devam edebilir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası süreç eğer bu operasyon ameliyat ile yapılmış ise hasta bir müddet göz altında tutularak dikişleri ve kontrollere günlük olarak hemşireler tarafından yapılmalıdır. Hasta ameliyat sonrasında bel ve kalça kısmına korse takarak o bölgesi bir müddet korumalıdır. Oturuş pozisyonuna dikkat etmesi ile çok fazla sabit bir şekilde oturuyor olmamalıdır. Hekim tavsiyelerini dikkate alarak bundan sonra ki beslenme ve yaşam tarzı konusuna göstereceği önem tekrar bu olayın meydana gelmeyeceğini göstermektedir. En önemli unsur olan beslenme konusu bundan sonra en çok dikkat edilmesi gereken husustur. İnatçı yağların meydana gelmesinde ki sebep fazla trans yağların meydana alınması sonucu gerçekleşir. O yüzden ameliyat sonrası bu yağlardan ve bu yağları içeren tüm gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Bir diğeri ise lazer ile gerçekleşen operasyondur. Bu operasyon sonrası hasta normal hayata hızlı bir şekilde dönebilir fakat uyması gereken kuralları yerine getirdiği takdirde dahada sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmektedir. Bu işlem sonrasında hasta çok fazla kalça ve bel bölgesinde hareket etmemeli ve olabildiğince ilk 1 hafta sabit hareket edebilmelidir. Ameliyat gerekmediği için herhangi bir dikiş veya yara izi meydana gelmemektedir. Her ihtimale karşı hasta haftada 1 olmak üzere ilk 2 ay kontrollerini aksatmamalıdır. Yine aynı şekilde beslenme konusuna dikkat etmekle birlikte bunun yanı sıra ilk 3 haftadan sonra hastanın sürekli olarak spor yapması tavsiye edilmektedir. Spor yapıldığı takdirde hiçbir şekilde istenmeyen yağlar vücuda tekrar giremeyecektir. Fazla trans yağ alınsa bile spor esnasında vücut sürekli hareket halinde olduğu için yağları hızlı bir şekilde yakabilmektedir. Bu tür operasyonların insanlara maliyetleri çok fazla olmamakla birlikte hastane ve hekim seçeneğine bağlı olarak fiyatları değişiklik göstermektedir. Bazı özel klinikler tamamen bu iş üzerine olmaktadır. Bu özel kliniklerde yağ aldırma fiyatları 1500 tl ile 3500 tl arasında değişim göstermektedir. Özel bir hastanede yapılan bu operasyon ise 1000 tl ile 3000 tl arasında bir fark göstermektedir. Hemen hemen aynı olan bu durum her insanın vücudunda ki yağ oranına bağlı olarak fiyatların değişiminde ki büyük etkendir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle