"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kalın Derili Olan Burun Estetikleri Hangi Aşmalarda Ameliyat Edilir?

Kalın derili burun ameliyatı süreci ve işlemlerinde cildin kıkırdak ve kemik dokusu kaldırılır. İskelet için gerekli olan şeklinin verilmesinden sonra tüm cilt subkutan dokudan sıyrılır ve şekil verilir.

Kalın derili burun nasıl anlaşılır?

Türk insanlarında özellikle burun kısmında kalın derili yapı fazlasıyla gözlemlenmektedir. Burun estetiğinde uzmanlar genelde burun iskeletini var eden kıkırdak ve kemik dokularına şekil vermektedir. Verilen şekil sonucunda burun derisinin burun iskeletini tam anlamı ile örtmesi gerekir. İnce burun derisinde örtme işlemleri tam anlamı ile yapılırken kalın burun derisi olan kişilerde bu uygulama sonucunda burunun yeni yapısı bile belli olmayabilir.

İnce olan derilerde estetik yapılma esnasında kıkırdak ve kemik dokusuna şekil verirken oldukça dikkatli davranmak gerekir. En küçük asimetri yanlışı bile dışarıdan bakıldığında kendini belli eder. Kalın burun estetiğinde ise kemik ve kıkırdak dokularına ait olan asimetri genelde göze çarpmaz ve maskelendirilebilir.

Derinin kalınlığı belli bir düzeyin üzerindeyse, burunun iskelet kısmı bu kalınlıktan oluşmaya başlar. Kıkırdak ile kemik dokusuna yapılacak olan işlemler şekil değişikliklerine bile sebep olmaz. Burun bölgesine dış kısımdan bakıldığında sadece bir et parçasından ibaret olduğu gözlemlenir. Bu tarz kalın derisi olması buruna bulböz ismi verilmesine sebep olmuştur.

Bulböz buruna sahip olan kişilerde kıkırdak dokuları geniş olsa bile oldukça zayıftır. Ameliyat esnasında şekilde vermek için uğraşı gösterecek olan uzman oldukça zorlanacaktır.

Ameliyat Aşamaları, Nasıl İnceltilir?

Kalın derisi olan burunlarda deri altında bulunan kas tabakası, yağ dokusu, bağ dokusu çok önemlidir. Burun ameliyatı süreci ve işlemlerinde cildin kıkırdak ve kemik dokusu kaldırılır. İskelet için gerekli olan şeklinin verilmesinden sonra tüm cilt subkutan dokudan sıyrılır. Kalın derili burun estetiği süreci içinde yaklaşık olarak % 50 inceleme sağlanabilir.

Bu tarz kalın derili yapılarda özellikle kıkırdak dokusuna şekil verme de bol düzeyde desteklerin konması gerekir. Bu destekler sayesinde iskelet yapısının direngenliğini yükseltmek son derece önemlidir. Kalın derili burunun estetiği olması esnasında sadece inceltme işlemleri ile sorun ortadan kalkmaz. Bazı sorunlar ile karşı karşıya kalmak bile mümkündür. Ameliyat esnasında meydana gelen en önemli sorun cilt dolaşımın bozulması ve cilt dokusunda kalıcı düzeyde doku kayıplarının yaşanmasıdır. Bundan kaçınmak adına estetik olması için yapılan ameliyatların dikkatli ve özenli şekilde yapılmalıdır.

Ayriyeten kişilerde cilt ile alakalı dolaşım sorunları olması, şeker sorunu olması ameliyat olmaya engeldir. Sigara kullanımı ciltteki kan dolaşımlarını belirgin düzeylerde zayıflattığı için sigara kullanımı yapan kişilerin mutlaka işlemden 2 hafta önce sigarayı bırakması gerekir. Burun kemiği ya da estetik ameliyatlarında derinin inceltilmesinden sonra meydana gelen bir sorunda derinin alttaki iskelete büyük gelmesidir. Bu aşamada gerek olursa var olan fazla deri çıkarılacaktır. Ameliyatın sonrasındaki iyileşme dönemlerinde yeterli düzeyde sabır gösterilirse zaten cilt yapısında büzüşme meydana gelecektir. Bunun yanı sıra ameliyatın 6 ayının geçmesinden sonra burunun derisine yapılacak olan birkaç seanslık uygulamalar da ciltte bulunan daralmaları arttırmaya olanak sağlar. Ayrıca bu sayede ciltteki portakal kabuğu görüntüleri de tamamen ortadan kalkar.

Bu uygulamalara fraksiyonel CO2 lazer uygulaması denir. Bölgede bulunan derilerin incelmesinin meydana getirdiği diğer sorunlardan bir tanesi de cilt altında dokunun sıyrılması sebebi ile dolaşımın zayıflamasına sebep olan lenfatik drenajın meydana gelmesidir.

Bu durumda ameliyatın sonrasında meydana gelen ödeme ile şişlikle hastada uzun süre devam eder. Bunun içinde uzman ile koordineli şekilde yola devam edilmelidir.

İyileşme Süreci

Kalın burun derisi ameliyatı olan kişilerinde ameliyat sonrasında iyileşme süreçleri oldukça uzun bir zaman içine yayılacaktır. Hatta hastanın burnunun tam anlamı ile yapısının oturması yaklaşık olarak 1 yılı bulur.  Özellikle de burun ucunun derisinin kalınlaşmış olmasının hem avantajları hem de dezavantajları bulunur.

Avantajı kıkırdak yapılacak olan kişilerde olumsuzluklar ve asimetrileri gizleyebilir olmasıdır. Aşırı düzeyde ince bir uç kesinlikle meydana gelmez ve estetik olduğuna dair olan bulgular nadirdir. Dezavantajı ise şeklin verilmesine dair belli başlı kısıtlamalara yol açabilir. Genelde deri kalın gelir, deri altı yağ dokusu fazlalığı vardır ve kıkırdak zayıflığı mevcuttur. Bunlardan kaynaklı olarak ve ameliyatların yapılmasından sonra uç kısımda şişlik, genel anlamda şişlik ve ödem uzun süre devam eder. Bunların azalması ve tamamen yok olması için zaman gerekir.

Bunların uzun süreçli olarak devam etmesini en önemli sebebi derilerin kalınlaşmış olmasıdır. Ayrıca kıkırdak ve burunun kemiği ile alakalı işlemler yapıldığında şişlik daha fazla meydana gelir.

Ameliyat sonrasında mutlaka uzman ile koordineli şekilde devam ederek iyileşme sürecini atlatmak gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle