"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

İz Bırakmayan Kapalı Rinoplasti Ameliyatları Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?

Kapalı burun estetiği ameliyatlarında burunun içinden kesi yapıldığı için kesinlikle iz kalmaz. Bundan dolayı da estetik açıdan daha güzel görüntü elde edilir.

Kapalı Burun Ameliyatı Estetiği İzsiz Nedir, Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı insanlar tarafından sık şekilde tercih edilen ve uzmanlar tarafından da uzun yıllardır yapılan cerrahi bir işlemdir. Eski dönemlerden kalan söylemlerden ve izlerden kaynaklı olarak hastaların en çok merak ettiği konular arasında yara izlerinin ne kadar kalacağı vardır. Gelişen teknoloji sayesinden kapalı burun estetiği, burun kemiği ameliyatında yara izi kalmamaktadır. Burun estetiği ameliyatı iki şekilde yapılır. Bunlar kapalı rinoplasti ve açık rinoplasti ameliyatlarıdır. Açık olan rinoplasti ameliyatında burunun deliklerinin arasında bulunan bölgeye kesi atılır ve burun derisi olduğu yerden kaldırılır. Yani burunun iç kısmı uzman hekimin tamamen gözünün önündedir. Açık rinoplasti ameliyatı uzman hekimler için her daim daha avantajlıdır. Kapalı rinolpasti ameliyatı kesi uygulaması yapılmaz. Estetik ameliyat konusunda tecrübesi olan uzman doktorlar genelde açık olan teknik uygulamasını tercih ederler. Açık teknik işlemlerinde kapalı rinoplasti işlemlerinin aksine yara izi oluşumu kalma riski bulunur. Kapalı burun estetiği ameliyatı teknik açısından kesilerin burunun deliklerinden yapıldığı işlemlerden meydana gelir. Ameliyat bu kesilerden girilerek gerçekleştirilmektedir. Kapalı burun estetiği ameliyatı kullanılan teknik sayesinde yara izlerinin oluşmasını sağlamaz. Kapalı olan ameliyat teknik açısından oldukça zordur. Bu uygulamayı yapacak olan doktorlar kesinlikle konusunda deneyimli olmalıdır.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Avantajları

 • Kapalı teknik yardımı ile burun ameliyatı olanlar da iz kalma olasılığı mümkün değildir. Açık olan rinoplasti uygulaması sonrası iz kalma olasılığı bulunur.
 • Minimal invaziv uygulama olduğundan uygulama yapılacak olan doku miktarı daha azdır.
 • Kapalı rinoplasti ameliyatı teknik açısından daha az sinirin kesilmesine olanak sağlar. Bundan dolayı da uygulama sonrası uyuşukluk durumu daha azdır.
 • Rinoplasti ameliyatı ile burun kemiği ve burun ucundaki bağlar çok desteklenir.
 • İyileşme süreci kapsamında şişlik oluşma riski da azdır. Çünkü bu teknikte kemikler kırılmadan uygulama yapılır. Daha hassas ve küçük aletlerin kullanımı yapılır. Burunda incecik kesiler atıldığı için yaralar daha azdır.
 • Ameliyatından sonrası iyileşme dönemi daha kısadır. Bazı durumlarda hastalar açık tekniğe göre daha kısadır.
 • Cerrahi uygulama daha kısa sürede yapılır.
 • Kapalı teknikte genelde genel anestezi uygulaması yapılır. İşlemlerde 2 ila 3 saat boyunca sürmektedir. Doktorlar burunun deliklerinin iç kısmına atış olduğu kesi ile burunun kıkırdak ve kemikten meydana gelen dokuları ile her noktasına kolay şekilde ulaşabilir. Bu teknikte çok ince ayarlamaların yapılması zordur. Bundan kaynaklı olarak kapalı rinoplastinin sadece ama sadece konusunda uzman olan doktorlar tarafından yapılması uygundur. İzsiz şekilde yapılan bu işlemlerden önce doktor konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapılması gerekir.
 • Operasyonun bitmesinden sonraki süreçte kanamanın önüne geçmek için konulan destekler çıkartılır. Bunun için 48 saat beklemek gerekir. Tamponlarının çıkarılmasından sonra şişlikler yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Bir haftalık sürecin tamamlanmasından sonra hasta günlük yaşamına, iş yaşamına ve sosyal aktivitelerine hemen dönebilir. Operasyonda atılan dikişler kendinden eriyen dikişler olduğu için aldırma gitmeye gerek yoktur.
 • Ameliyattan sonraki süreçte anormal olduğunu düşündüğünüz bir durum ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden mutlaka uzmana başvurmanız gerekir.

 Kapalı Rinoplasti Sonrası Hızlı Şekilde İyileşme

 • Cerrahi uygulama sonrasında uzman doktor ilk günü kolay geçirmesi adına hastaya soğuk kompres uygulaması tavsiye edebilir.
 • Sızı ya da ağrı meydana gelirse mutlaka doktora sorarak ve bilgisi dâhilinde ağrı kesici ilaç kullanımı yapılmalıdır.
 • Uzanırken ya da yatarken baş bölgesinin yukarıda kalmasına dikkat edilir. Bu pozisyonu desteklemek adına yastık kullanımı yapılabilir.
 • İlk birkaç hafta boyunca zorlayıcı olan aktivitelerden, spordan ve egzersiz hareketlerinden uzak durmak gerekir. Bu süreçte sabırlı olmak gerekir. Özellikle vücudu hareket ettirecek olan her türlü egzersizi yapmaktan kaçınmak gerekir. 3 haftanın geçmesinden sonra egzersizlere ve belli başlı sporlara başlanabilir. Yalnız uzun bir dönem top ile oynanan sporlardan uzak kalınmalı ve burunu riske atacak olan egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • İki haftalık süreçte sümkürmemeye dikkat edilmelidir. Uzmanın tavsiye ettiği burun spreyi ile temizleme yapılmalı ve tıkanıklıklar bu şekilde açılmalıdır.
 • Su ile alakalı sporlardan iyileşme döneminde uzak kalınır. Burun bölgesi erken dönemde hassaslığını koruduğu için dalış ya da yüzme tarzındaki sporlar iyileşme döneminde zararlara yol açar. Klor ile tuzlu su burunda yakmaya ve acı duymaya sebep olur. Yüzme ve dalış için en azından 2 ay beklemek gerekir.
 • Ameliyatın yapılmasından önce ve yapılmasından sonra sigara ile alkol kullanımı mutlaka bırakılmalıdır.
 • Üst dudağın hareket etmesini sebep olacak olan diş fırçalama hareketlerini oldukça ağır ve yumuşak yapmak gerekir. Özellikle yumuşak uçlu diş fırçası kullanımı yapılmalıdır.
 • Özellikle gülme, esneme ve hapşırma tarzında zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Burun kısmını ve yüz kısmını aşırı düzeyde esneme hareketleri ile zorlamamak gerekir. Esnemede yapılan mimik hareketleri burunun iç kısmındaki dikişlerin zorlanmasına sebep olabilir.
 • Burunun hareket etmesine sebep olan uzun ve sert şekilde çiğneme hareketi gerektirecek olan yiyeceklerin tamamından uzak kalmanız gerekir. Çiğneme açısından kolay olan ve yumuşak yiyeceklerin tercih edilmesi ve tüketilmesi gerekmektedir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle