"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Komoplikasyonlar Meydana Gelir mir?

Karın germe ameliyatı sonrasında her cerrahi uygulamada olduğu gibi komplikasyonlar meydana gelir. Bunların önüne geçmek için uzmanın her söylediğine dikkat etmek gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri ve Zararları

Her cerrahi işlemde olduğu gibi karın germe ameliyatı işlemlerinde de belli başlı riskler bulunur. Oluşabilecek olan risklerin tamamen önüne geçmek isteyen kişilerin mutlaka ameliyat öncesinde ve sonrasında uzmanın söylediklerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle karın germe ameliyatı işlemlerinden 4 hafta önce sigaranın bırakılması önemlidir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında sigara kullanımı yapmak risklerin çoğalmasına ve daha kolay yaşanmasına sebep olur. Uygulama genel anestezi altında yapılmaktadır ve uygulamanın süresi yaklaşık olarak, kişiye bağlı 4 saate kadar sürebilir. Genelde karın germe ameliyatı sonrasında 1 ya da 2 gün hastanede kalınır. Uygulamada kaslar ile alakalı olarak onarılma yapıldığından dolayı ilk günler ağrılar hissedilebilir. Bu ağrı riskleri ile alakalı durumları düzenlemek adına uzmanlar ağrı kesici verecektir. Karın germe ameliyatı ile alakalı riskleri yaşamamak adına kişilerin kısa süre içinde ayağa kalkıp yürümesi önemlidir. Yürüme işlemi genelde ameliyattan 4 ila 6 saat sonrasında gerçekleşmelidir. Her türlü cerrahi işlemde olduğu gibi karın germe ameliyatı işlemlerinde de cildin alt kısmında kan ya da doku sıvısı toplanması ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar meydana gelebilir. Bunun gibi istenmeyen durumların önüne geçmek adına ameliyatın yapıldığı sırada ve sonrasında belli başlı tedbirlerin alınması gerekir. Hiçbir zaman nadir şekilde meydana da gelse tekrardan cerrahi müdahale gerektiren durumların oluşabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca karın germe ameliyatı işlemlerinde de her hastanın iyileşme süreci birbirinden farklıdır. Bunun içinde risklerin meydana gelmesi kişiye göre değişebilir. Ayrıca ameliyat sonrasında iz kalma gibi bir riskte meydana gelir. Dikiş izleri bikini bölgesinde ince ve uzun şekilde meydana gelir. Zaman geçtikçe bu çizgi iyileşmeye başlar ve belirsiz bir hal alır. Meydana gelen izin tamamen yok olması mümkün değildir. Karın germe ameliyatı sonrasında meydana gelen izin boyutu ve rengi kişiye göre değişir. Bu iz kişiye göre değişse de her insanda iz bikini bölgesinde kalacaktır. Kas dokularını ve kas onarımlarını desteklemek adına mutlaka korse kullanımı yapılması gerekir. Korsenin uzun vadede kullanılması çok önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Karın germe ameliyatı işlemlerinden sonra dikkat edilecek olan en önemli noktalardan bir tanesi beslenme düzenine uymaktır. Sağlıklı şekilde beslenmek ameliyatın başarı yakalaması adına önemlidir. Beslenme konusunda mutlaka uzmanlardan detaylı şekilde bilgi almak gerekir. Uzmanın bu süreç için size uygun bir beslenme programı hazırlaması çok önemlidir.  Karın germe ameliyatı sonrasında özellikle korse kullanımı yapılması da önemlidir. Korse ameliyat sonrasında kasların toparlanması adına destek sağlayacaktır. Ayrıca ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 12 hafta boyunca evde dinlenilmesi gerekir. Yalnız bu dinlenme sadece yatmak olmamalıdır. Yürüyüşler düzenli şekilde yapılmalı ama hastanın kendini zorlayacak işlerden uzak durması gerekir.

Karın germe ameliyatları sonrasında iyileşme süreci ile alakalı olarak uzman doktorlar hastalarına tüm detayları verecektir. Bu detaylara dikkatli şekilde uymak ve verilen ilaçların tamamını aksatmadan kullanmak gerekir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle