"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Abdominoplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Germe ameliyatı sonrasında hasta yatağa bağlı kalmak zorunda değildir. Ağrısız ve hareket kabiliyetinize kısıtlama sorunu oluşturmayan bir operasyondur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Abdominoplasti (Karın germe ameliyatı) sonrası hastaneden taburcu edildikten sonra kısa süre içerisinde iyileşme süreci tamamlanmaktadır. Germe ameliyatı olan ya da olma kararı alan hastalar için şunu belirtmekte fayda var.

Germe ameliyatı sonrasında hasta yatağa bağlı kalmak zorunda değildir. Halk arasında son derece ağrılı ve zor bir operasyon olarak algılanmasına rağmen aslında son derece ağrısız ve hareket kabiliyetinize kısıtlama sorunu oluşturmayan bir operasyondur.

Ameliyat sonrası hissedilebilecek yara ağrıları için doktorunuz tarafından verilen antibiyotik tedavisini aksatmadan uyguladığınız takdirde hiçbir sorunla karşılaşılmaz. Hatta iyileşme süreci boyunca günlük yaşamınız içerisinde ağır işler hariç olmak üzere kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek her türlü hareket edebilme imkânınız vardır. Germe ameliyatı sonrası geçen ilk 5 gün sonunda hiç bir ağrı hissetmediğinizin farkına varacaksınız. Fakat 7 gün boyunca antibiyotik kullanımına devam ederek yaralarınızın mikroplardan korunmasını ve iltihap kapmamasına dikkat etmeniz iyileşme süresi ve sağlık açısından son derece önemlidir.

Ayna karşısına geçerek karın bölgenizi yeni halini meraklı gözlerle ilk incelediğinizde eski halinden çok daha iyi ve estetik bir karın yapısına sahip olduğunuzu fark ederek son derece mutlu olacaksınız. Taburcu olduktan sonraki ikinci günde ve sonraki her günlerde rahatlıkla duş alabilirsiniz. Ayrıca duş almak vücudunuzun temiz kalmasına ve yaralarınızın mikrop kapmadan daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Operasyon sonrasındaki ilk bir hafta sonrasında kısa yürüyüşler yapabilir. İş yükünüzün ağırlığına ve iyi hissetmenize bağlı olarak işinize geri dönebilir ve çalışma hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında mini karın germe ameliyatı sonrası geçen birkaç haftalık zamanda tamamen iyileşmiş ve denize girebilecek kadar sağlıklı bir hale gelmiş olursunuz.

Karnınızın Yeni Görünümü

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) sonrası iyileşme süresi boyunca dikkatli hareket edip yaralarınızın mikrop kapmadan ve antibiyotik ilaçları kullanarak kısa süre içerinde iyileşmesini sağladıktan sonra ayna karşısına geçip karnınızdaki değişimi gözlemlediğinizde öz güven duygunuzun arttığını hissetme zevkine varacaksınız. Ameliyat sonrasındaki ilk 10 günlük süre gözlemlediğiniz ödem ve şişlikler ameliyattan kaynaklı doğal olgular olup, bu şişliklerin büyük kısmı ilk on gün içerisinde düzelmektedir. Karın germe ameliyatı esnasında karın yapışık olduğu bölgeden kaldırılır ve aşağı doğru gerdirme işlemi uygulanarak yeni yerine verilen pozisyonda kaynaması sağlanır. Bu kaynama belli bir iyileşme süresin içerisinde olacağından dolayı geçici şişliklerin oluşması son derece normal olup zaman içerisinde ortadan kalmaktadır. Karnın tam olarak iyileşmesi ve yeni şeklini alması yaklaşık olarak altı aylık bir dönemi kapsamaktadır. Bu operasyona ait kesin ve kalıcı sonuçların gözle görülebilir hale gelmesi için bu sürecin tamamlanması kabul edilmelidir.

Ameliyat esnasında açılan kesiler ameliyat sonrasında dikilmesinin ardından iyileşme süreci boyunca oluşan değişiklikleri de gözlem altında tutulmalıdır.

İyileşme sürecine başlayan dikiş izleri pembeye dönük bir renge sahip olup tatlı bir kaşıntıya neden olmaktadır. Bu kaşıntı kısa bir süre sonra geçmektedir. Bunun yanı sıra dikilen bölge de uyuşukluk ve sertlik hissedilmektedir. Bu sertlik ve uyuşukluğun sebebi ise hücresel yapı deyinin kendini yoğunlaştırmasından meydana gelmektedir. Zaman geçtikçe sertlik ve uyuşukluk hissiyatı giderek azalacak ve ortadan kalkacaktır.

Pembemsi olan yara izi de giderek solgunlaşmaya ve ten rengine uyum sağlamaya başlar. Bu iyileşme süreci tamamlanması altı aylık bir süreyi kapsamaktadır. Kimi hastalar üzerinde ameliyat öncesinde yapılan tetkikler sonucunda ten yapısı, doku yapısı ve genetik nedenlerle yara izinin daha geç iyileşmesi ve yara üzerinde kabarcık oluşumu gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlar için doktorunuz tarafından çeşitli krem ve pomatlar önerilmektedir. Bu krem ve pomadlar yardımı ile iyileşme sürecini normal seviye de ve sorunsuz olarak tamamlanması sağlanmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle