"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kasık Bölgesine Uygulanan Yağ Aldırma Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasık bölgesinde oluşan ya da kilo verme sonrasında kalan istenmeyen yağ oluşumlarından kurtulmak, liposuction ve lipoliz yağ aldırma yöntemleri ile mümkündür.

Kasık Yağları Aldırma Ameliyatları

Bayanların ve erkeklerin ortak yaşadığı sorunlardan olan kasık bölgesindeki yağ oluşumlarından kurtulmak lipoliz ve liposuction yağ aldırma ameliyatlarıyla mümkündür. Kasık bölgesinde uygulanan yağ alma ameliyatları da tıpkı diğer bölgesel yağ aldırma ameliyatları gibi komplikasyon riski düşük operasyonlardır. Diğer bölgesel yağ aldırma operasyonlarında olduğu gibi kasık bölgesine uygulanan bu operasyonlar da kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir! Diyet ve spor sonrası kilo vermeden sonra kasıkta kalan istenmeyen yağlı bölge oluşumlarının veya gerek vücut yapısı, gerekse genetik bozukluklardan kaynaklı kasık bölgesinde oluşmuş olan yağ birikimi sebepli sarkmaların ortadan kaldırılması için bu cerrahi operasyonlar tercih edilmektedir. 

Kasık yağları aldırma ameliyatları günümüzde genelde bayanlarda vajinal bölgenin üzerinde oluşan sarkmayı yok etmek, erkeklerde ise penisin içeride kalmasına engel olarak penisi daha açığa çıkarmak amacıyla sıkça tercih edilmektedir.

 Operasyonun Aşamaları 

Kasık bölgesi yağ aldırma operasyonlarında da tıpkı diğer lokal liposuction ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat öncesi planlamalar ve tahliller ile işlemlere başlanır. Daha sonraki süreçte anestezi uygulanır. Bu ameliyatlarda hem komplikasyon riskinin daha da aza indirilebilmesi, hem de ameliyattan sonraki iyileşme sürecinin daha da hızlandırılması ve ağrısız bir iyileşme dönemi geçirilmesinin sağlanabilmesi için genellikle sedasyon anestezi tavsiye edilmektedir. Sedasyon anestezi bu tarz operasyonlarda özellikle hastaların ameliyat esnasında rahat ve sakin olabilmeleri için uygulanır. Uzmanlar genellikle hastaları operasyona başlamadan önce, anestezi uygulandığı andan itibaren ameliyatın bitmiş sayıldığı konusunda telkin etmektedirler. Hastalar anestezi itibariyle operasyon esnasını çoğu zaman hatırlamazlar.  Sedasyon anesteziye alternatif olarak lokal anestezi veya bazı hastaların durumlarına göre genel anestezi de uygulanabilir. Ameliyata hazırlanan hastanın öncelikle yağ alınacak bölgesinde hastanın görebileceği bir çizim yapılarak operasyon bölgesi işaretlenir. Daha sonra ince kanüller kullanılarak deri altına müdahale edilerek liposuction yöntemiyle içerideki istenmeyen oluşumlar alınır. Operasyon esnasında sadece ince kanüllerin geçeceği kadar büyüklükte kesikler açılır. Bu kesiklerin boyutu çok küçük olduğundan dikiş veya lazerle kapama gibi ekstra bir işlem gerektirmezler. Bu kesiklerin üzerine operasyon sonrasında küçük yara bandı tarzı bantlar yapıştırılır ve üç hafta sonra çıkarılır. Bu süreçte kesik atılan bölgedeki deri kendini yeniler ve herhangi bir iz oluşumuna rastlanmaz. 

Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

Kasıktan yağ alma operasyonu ağrı ve komplikasyon olasılığı düşük bir ameliyat olduğu için aksi bir durum olmadıkça hastalar en geç bir hafta gibi bir sürede günlük yaşamlarına dönebilirler. Cerrahlar genellikle operasyon sonrası bir iki gün yatarak istirahat etmeyi önerirler. Bunun sebebi ameliyat bölgesinde ödem oluşumunu engellemektir. Hastalar operasyonun ertesi günü banyo yapabilirler, hatta bu ameliyat esnasında kullanılan baticon tarzı maddelerden vücudun temizlenmesi için tavsiye edilir. Bundan sonraki dönemde özellikle ilk dört – beş günden sonra hastalar işlerine dönebilir, en geç üç hafta içinde de spor ve yüzme gibi faaliyetlerde bulunabilirler. Operasyon sonrasında ilk üç günden sonra müdahale edilen bölgede şişlikler olması normaldir, bu şişlikler en geç bir aya kadar tamamen kaybolur ve bu şişliklerin olması gayet normaldir. Ameliyat sonrası komplikasyonların engellenmesi ve müdahale yapılan bölgenin istenilen sıkılığa bir an önce kalıcı olarak kavuşabilmesi için ilk bir hafta korse kullanımı tavsiye edilmektedir. Hastaların ameliyat sonrası tavsiyelere uyduğu operasyonlarda hastalar sadece üç hafta gibi bir sürede hastalar günlük yaşamlarına eksiksiz olarak dönebilirler ve düzgün görünümü kalıcı bir kasık bölgesine sahip olabilirler. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle