"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kepçe Kulak Ameliyatı İslama Göre Günah mıdır?

Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili dinen yapılan araştırmalarda bu ameliyat hakkında bazı görüşler ortaya atılmıştır. Caiz olup olmamasının yanı sıra vücut fıtratını bozup bozmadığı ile ilgili bilgiler de günümüz hafızları tarafından değerlendirilmiştir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Günah mı?

Son zamanlarda sıkça araştırılan konulardan biri olan kepçe kulak ameliyatı günah mı sorusuyla ilgili önemli bilgiler paylaşıyor olacağız. Öncelikle duyma problemine ilgili yaşanan sorunlarda gerçekleştirilecek estetik ameliyatların herhangi bir sorun teşkil etmediğini yani günah olmadığını söyleyebiliriz. Ancak gereksiz yere vücuda yapılan eziyetlerin günah olabileceği hakkında birçok bilgi mevcuttur. Türkiye’nin önde gelen hocalarından Nihat Hatipoğlu bu konuyla ilgili detaylı açıklama yapmıştır. Psikolojik gerekçelerden dolayı yapacağını estetik ameliyatın ne olduğu çok önemli olduğunu belirten Hatipoğlu, örneğin burun yapısının uygun ve güzel olması durumunda estetiğe başvuracak kişileri uyarmıştır. Aynı durum kepçe kulak ameliyatı için de geçerlidir. Ayrıca eş durumundan dolayı ortada bir rahatsızlık söz konusu ise estetik ameliyatların dinen bir sakıncası bulunmaz.

Din İşleri Yüksek Kurulu’da estetik ameliyatlar günah mıdır sorusuna uygun bir şekilde yanıt vermiştir. Açıklamada,” İnsanı en iyi ve güzel şekilde yaratan Allah, onun mutedil ve makul ölçüler içerisinde süslenmesi ve güzel görünmesine izin vermiştir” şeklinde belirtmiştir. Buradan da anlaşılabiliyor ki kepçe kulak ameliyatı da psikolojik anlamda insanları rahatsız edebilir. Belirli sınırlar çerçevesinde kulakların düzeltilmesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Estetik Ameliyatlarının İslam’daki Yeri

Kur’anda geçen bilgilere bakacak olursak Hz. Peygamber, süslenmek için vücuduna dövme yapanları ya da dişlerini yontanları kınamıştır. Vücudun fıtratını bozmayacak şekilde yapılacak estetik ameliyatlarında ise herhangi bir sorun yoktur. Kepçe kulak ameliyatlarında, kulakta fazlalık var ise ve bu durum ameliyat ile düzeltilebiliyorsa dinen bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu yüzden kepçe kulak ameliyatının günah olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Günümüz hafızlarından Nureddin Yıldız da konuyla ilgili bir soru-cevap yapmıştır. Bir hasta kendisine, kulaklarının doğuştan kepçe olduğunu ve bu durumun kendisini ciddi anlamda rahatsız ettiğini söylemiştir. Ayrıca bu duruma karşı estetik ameliyat olarak kepçe kulaklardan kurtulmak istediğini de belirtmiştir. Nurettin Yıldız ise öncelikle doktoruyla görüşülmesi gerektiğini ve estetik açıdan daha güzel bir görüntü oluşacaksa günah olmadığını belirtmiştir. Ancak estetik ameliyatın vücuda eziyet etmesi durumunda dinen sakıncalı olduğunu aktarmıştır.

İslâm’da estetik ameliyatlar, sadece insanın kendini rahatsız hissettiği ve vücuda eziyet edilmeyecek durumlarda tercih edilebilir. Yaratılıştan verilen şekil ve özelliklerin değiştirilmesi yasaklanmıştır. Çünkü bu durum fıtratı değiştiren bir durum olarak açıklanmıştır. Sadece kepçe kulak ameliyatları için değil, örneğin bir hastalık yüzünden saç dökülmesi yaşayanlar ya da bir trafik kazası sonucu ortaya çıkan şekil bozukluklarında uygulanacak olan estetik uygulamaları bir ameliyat tedavisidir ve insan fıtratını bozmadığı için tercih edilebilir.

Dikkat çekmemek ve daha güzel görünmemek adına yapılabileceği belirtilen estetik ameliyatlar hakkındaki genel bilgiler bu şekildedir. İslam’dan yola çıkarak çok daha güzel görünmek için yapılan estetik ameliyatlarının caiz olmadığını ancak en çok merak edilen konulardan biri olan kepçe kulak ameliyatının bu kapsam dışında caiz olduğunu söyleyebiliriz. Birçok forum sitesinde ya da TV programlarında din hocalarının bu konudaki düşüncelerini beyan etmesi ve Kur’ana göre açıklaması sayesinde yeteri kadar açıklık getirilmiştir. Sizler de merak ettiğiniz tüm estetik ameliyatı ile ilgili soruları araştırabilir ve en uygun yanıtı bularak hayata geçirebilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle