"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İyileşme Döneminde Dikkat Edilecek Noktalar

Kepçe kulak ameliyatından sonra iyileşme döneminde hastanın bakım yapması oldukça önemlidir. Bakım yapılması hastada başarılı bir sonucun elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme döneminde bakım yapmak oldukça başarılı bir sonucun elde edilmesine olanak sağlar. Bundan kaynaklı olarak da iyileşme dönemi içinde uzman hekimin söylediklerini dikkatli şekilde uygulamak gerekir. Yapılan operasyon sonrası kulak bölgesinde bandaj olduğu için bandaj alınasıya kadar baş bölgesinin kalp hizasından üstte tutulması oldukça uygun olacaktır. Bandajların alınmasını hasta kendi kendine halletmemelidir. Bandajlar 1 gün boyunca bu bölgede kalır.  Sonrasında bandaj çıkartılır, kulak arkasına gazlı bez koyulur ve saç bandı ile kapatılır. Saç bandı ağrı için ve ameliyatın başarısının sağlanması adına sıkı ya da gevşek olmamalıdır.

 Saç bandı kepçe kulak ameliyatı sonrası bakım adına çok fazla destek olmaz. Geceleri kulakları korur ve ödeminin atılmasına yardımcı olur. Saç bandı takıldığı gün dâhil 4 gün boyunca takılır. Sonrasında kulak bölgesi açık bırakılır.

İyileşme dönemi içinde özellikle bazı kişilerde ağrı meydana gelebilir. Bunun için uzman hekim ağrı kesici ilaçlar verecektir. Düzenli şekilde kullanılır. Ayrıca bölgede iltihaplanma olmaması adına antibiyotik kullanımı da yapılır. Ağrı kepçe kulak ameliyatı sonrası 2 gün boyunca sürer. Özellikle baş ağrısı, şişlik, akıntı, kaşıntı, kanama ve çınlama tarzında sorunlar meydana gelebilir. Kepçe kulak ameliyatından sonra hafif ödemli şişlik meydana gelir. Şişlik birkaç gün içinde kendiliğinden azalmaya başlar ve hasta normal yaşamına döner. Operasyonun bitmesinden sonra dikkat edilmesi gerekenler arasındaki en önemli nokta 5 gün sonra banyo yapılmasıdır. Banyo sonrası mutlaka kulağın arka kısmı kurulanmalıdır. Kepçe kulak ameliyatından 2 gün sonra da kulağın arka kısmı ıslanmayacak şekilde banyo yapılabilir. Özellikle ameliyattan önce ve iyileşme dönemi içinde dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta da sigara kullanımıdır. Hemen hemen 2 ay süre ile ağır olan egzersizlerin tamamından uzak kalınması gerekir. Kulağı dışarıdan gelecek her türlü darbeden de korumak gerekir. Duyma kaybına, akıntı sorununa, yüz felci sorununa ve kulağın eski haline dönmesine darbeler neden olabilir.

Ameliyat İle Alakalı Diğer Merak Edilenler

Kepçe kulak ameliyatı sonrası her cerrahi işlemde olduğu gibi kesinlikle sigara kullanımı yapılmamalıdır. İyileşme dönemi içinde merak edilen sorulardan bir tanesi de iz kalıp kalmayacağıdır. Yapılacak olan tekniğe göre iz kalabilir ya da hiç kalmaz. Kulak arkasından kesi açıldığında oldukça küçük bir iz kalır ama arka kısımda kaldığı için kesinlikle fark edilmez. Yapılan operasından sonrasında iyileşme dönemi içinde açılma sorunu nadirde olsa meydana gelebilir. Bu ihtimal hasta için kâbus durumunu ortaya çıkartabilir. Açılma ihtimali en fazla % 2 civarındadır. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi ve yapılması gereken noktalardan bir tanesi de banyo kuralıdır. Bu kural ile alakalı olan detayları uzman hekim hastasına en ince ayrıntısına kadar anlatır. İyileşme dönemi süresi boyunca mutlaka uzman hekimin söylediklerinin dışına çıkılmamalıdır. Bunların hepsine detaylı şekilde uyulduğu sürece sorun çıkmaz. Her ne ameliyatı olunursa olunsun önemli olan iyileşme döneminde kuralların dışına çıkılmamasıdır. Özellikle ilaçlarında düzenli ve aksatılmadan kullanılması çok önemlidir. Düzenli kullanıldığı sürece ilaçlar hastaya fayda sağlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ameliyat öncesi operasyonu gerçekleştirecek olan cerrah ve anestezi uzmanı yeterli bir vakit ayırarak hasta ile ön görüşme yapar. Operasyon öncesi bu görüşmede hasta aklına takılacak olan tüm soruları en ince detayına kadar sormalıdır. Operasyon esnasında olabilecek olan sorunlar, ameliyattan sonra oluşabilecek olan sorunlar ve öncesinde dikkat edilecek olan tüm detaylar konuşulmalıdır. Uygulama yapılmadan önce kullanılan ilaçlar ve bitkisel olan karışımlar önceden bırakılmalıdır. Bu tarz karışımlar kanama sorununa sebep olabileceği gibi farklı etkileşimlere de yol açabilir. Kullanılan ilaçların arasında zorunlu şekilde kullanılması gereken ilaçlar mevcutsa mutlaka uzman hekime bu konuda detay verilmelidir. Kanın sulanmasına yardımcı olan aspirin ve benzeri ilaçlar ciddi düzeyde kanama sorununa sebep olur. Bunların 7 ila 10 gün öncesinden bırakılması gerekir. Fazla kilo, fazla alkol ve fazla sigara kullanımı hem anestezi, hem de dokular konusunda kan dolaşımı ve yaraların iyileşmesi açısından risk meydana getirir. Hastanın mümkünse sigarayı bırakması, alkolü bırakması ve fazla kiloları verdikten sonra kepçe kulak estetiği ameliyatı konusunda uzman hekim ile adım atması gerekir. Yapılacak olan operasyondan 8 saat öncesinde yeme ve içme ile alakalı her şey bırakılmalıdır.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle