"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Açılma ve İyileşme Süreci Nasıl Devam Eder?

Kepçe kulak ameliyatı uzman ve konusunda tecrübeli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Operasyonda kulak bölgesinde açılma ile alakalı olan risk % 2’dir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Açılma Nedenleri

Kepçe kulak ameliyatları tecrübeli ellerde yapıldığı sürece açılma ya da nüks sorununun yaşanma ihtimali oldukça düşüktür. Nüks sorunu kulağın ameliyat yapılmadan önceki haline dönme durumudur. Açılma durumda kulak eski haline gelmez. Yani ameliyat sonrası tekrardan kepçe kulak durumuna dönülme ihtimali bulunmaz. Kepçe kulak ameliyatı estetiği konusunda tecrübeli olan hekimler tarafından yapıldığı sürece açılma ihtimali ile karşılaşılmaz. Bazı kişilerin iyileşme sürecinde dikkat etmediği detaylardan kaynaklı ve nadiren kepçe kulak ameliyatı estetiği sonrası 2 ila 3 mm açılmalar nadir şekilde meydana gelebilir. Bu sorunun görülme riski % 2 civarındadır. Zaten sorun göz ile görülecek düzeyde değildir. Asimetrik açıdan bir sorun oluşmuşsa küçücük düzeltmeler yapılır.

Kulak estetiği ameliyatı oldukça zor bir ameliyattır. Başarılı sonuçların elde edilebilmesi için bilgi ve tecrübe gereklidir. Kepçe kulağı olmayan kişide bile yapılacak olan ameliyatta iki kulağın arasında fark kalabilir. Kepçe kulak ve normal kulak ameliyatı esnasında kulakların kıvrımları bükülebilir ve farklılıklar meydana gelebilir.

Kulak kepçesinde olan sorunların şekillendirilmesi işlemlerinde baş bölgesi açıları çok önemlidir. Baş bölgesine yakın ve çok yapışan kulak doğal kulak değildir. Kulaklarda 30 derece civarında olan açılmalar oldukça idealdir. Özellikle kulağın kepçelik olan bölgesinin üst kısmında dışa doğru açılma olmalıdır.  Bu dikkatsizlik simetri sorunun ve açılma oluşmasının en önemli nedenleri arasında yer alır. Tecrübeli olan cerrahların elinde bile bu ameliyat yapılsa % 2’lik açılma riski bulunur. Yani kulak ameliyatı oldum ve kulağım açıldı diyen kişilerin cerrahlarını en doğru şekilde seçmesi gerekir. Bunun içinde detaylı şekilde araştırma yapılması gerekir. Daha önceden kulak ameliyatı oldum siyen kişilerin görüşleri alınmalı ve bunların cerrahları araştırılmalıdır.

İyileşme Süreci

  • Yapılacak olan operasyon sonrasında hastanın hastanede yatış yapmasına gerek yoktur. Çok sık olmamakla birlikte tedbir maksatlı olarak hastalar hastanede 1 gece bırakılır. Hastanede yatma durumu nadir şekilde meydana gelen bir durumdur.
  • Yapılan anestezinin etkisi 4 ila 5 saat içinde geçer. Bu süreç içinde ağrı meydana gelmez. Sonrasında ağrı meydana gelirse uzman cerrahın verdiği ağrı kesiciler düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Genelde ilk 3 gün boyunca ağrı meydana gelir. Sonrasında ağrı sorunu oluşmaz
  • Ameliyatın yapılması esnasında kulağın dışından müdahale yapılır. Bundan dolayı da herhangi bir işitme kaybı sorunu meydana gelmez. Zaten ameliyat kulak dışından yapıldığı için hem kolay yapılır hem de kısa bir süre içinde iyileşme sağlanır. Yani hızlı ve kolay gerçekleştirilse bile uzmanlık gerektirir.
  • Operasyon sonrasında cerrahi işlem yapılan alanda 3 ila 4 gün boyunca sargı uygulaması kalır. Sonrasında bu sargılar uzman hekim tarafından çıkartılır.
  • Bölgenin dışarıdan herhangi bir darbeye kesinlikle maruz kalmaması gerekir. Bunun için 3 ay boyunca mutlaka bölgenin korunması gerekir. Bunun dışında genelde kulak bölgesinde herhangi bir sıkıntı meydana gelmez. Ameliyat oldum diyen kişilerin mutlaka kendilerini darbeden ve şiddetten koruması gerekir.
  • Ameliyatın bitmesinden sonra 4. günde kısa sürecek olan ılık duş alınmalıdır. Bu şekilde normal yaşama döndüğünüzü de hissedersiniz. Gün içinde duş almayı ilk haftalarda 1 seferin üstüne çıkartmamak gerekir.
  • Cerrahi işlemin sonrasında birkaç gün boyunca kulağın renginde değişim meydana gelebilir. Bundan korkulmamalıdır. Bu sorun kendiliğinden kısa süre içinde geçer.
  • Uygulamadan sonraki süreçte şişmeler meydana gelebilir. Bu durumda oldukça normaldir. Birkaç gün içinde sorun kendiliğinden geçer.
  • İki hafta sonra fiziksel açıdan yormayan hafif düzeyde egzersizler yapılmaya başlanabilir. Bu tarz egzersizlerin nasıl yapılacağı konusunda uzman cerrahtan tavsiye alınması gerekir. Bu tavsiyeler en ince detayına kadar uygulanmalıdır. Egzersizlerde kesinlikle kişinin kendini yormadan yapması çok önemlidir. Aksi durumda sorun meydana gelebilir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle