"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır, Yapılacak Olan Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?

Kepçe kulak estetiği ameliyatı seçenekleri farklı şekillerde karşımıza çıkar. Yapılan ameliyatları mutlaka uzman cerrahlar yapmalıdır. Yapılan ameliyat sonrası dikkat edilecek detaylar atlanmamalıdır.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Nedir?

Estetik Kulak Ameliyatı Çeşitleri, Yapım Aşamaları

Kepçe kulak estetiği ameliyatı kulak arkasından yapılacak olan küçücük bir kesi ile gerçekleştirilir. Yapılacak olan uygulama ile kulakta kalıcı bir şekil meydana gelir. Kulağın içinde bulunan kıkırdak yapılar, kulak estetik ameliyatı esnasında kullanılacak olan kalıcı dikişler uygun bir açı ile şekillendirilir. Bu ameliyat sayesinde kulakta kalıcı çözümler yapılır. Yapılacak olan kepçe kulak estetiği ameliyatın en büyük avantaj deformasyonun tekrardan meydana gelmemesidir. Bu ameliyat 10 ila 12 yaş altında olan çocuklarda genel anestezi altında yapılır. Büyük yaşta olan kişilerde klasik teknik uygulaması çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Yapılacak olan işlemlerin tamamı iki kulak içinde 1 saat içinde tamamlanmaktadır. Uygulama sonrasında kulak bölgesine baskılayıcı bandaj uygulaması yapılır. Genel anestezi uygulanan kişiler 1 gün hastanede kalır. Bandajlar ise ameliyatın boyutuna göre birkaç gün boyunca kalır. Bu şekilde yapılan klasik ameliyat dışında iple ve lazer desteği ile de ameliyat yapılır.

İple Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı

İple kepçe kulak estetiği ameliyatı kulakta deformasyonu fazla düzeyde olmayan kişiler için uygulanır. Oldukça kolay ve basit bir uygulamadır. Güven verici ve sağlam bir işlem gibi gözlemlenmese de oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Yani güvenilir bir yöntemdir. Uygulama lokal ya da genel anestezi altında kısa süre içinde yapılır. Bu kulak estetiği ameliyatında büyük olan kulakları küçültme işlemleri yapılmaz. Kepçe kulak estetiği ameliyatı estetik cerrahi işlemlerden meydana geldiği için devlet hastanesi kapsamında yapılmaz. Zaten devlet hastanesi kapsamında yapılsa bile SGK bu ameliyatın ücretini karşılamaz.

Lazerle Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı

Bu cerrahi işlem lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyatın yapılabilmesi için kulak arkasından lazer ile kesi atılması gerekmektedir. Kulaktaki sorunun büyüklüğüne göre gerekirse var olan kıkırdak dokuda yumuşatma yapılır. Gerekirse keçeliği arttıracak olan diğer dokularda işlem yapılır ve kulak için en doğru açı yakalanır. Lazerle kepçe kulak estetiği ameliyatı kapsamında fazla olan doku alımı yapılır, gelişen fazlalıklar çıkartılır.

Hangi Durumlarda Yapılır?

Kepçe kulağın meydana gelmesi anne karnında bile oluşabilir. Bundan kaynaklı olarak doğan bebekte kulakların kepçe olduğu izlenebilir bebeklerdeki soruna doğumdan sonra ilk 72 saat içinde cerrahi müdahale edilirse düzenleme sağlanır. Bu sorunun bu zaman içinde düzenlenmesinin en önemli nedeni anneden bebeğe geçen östrojen hormonudur. Ayrıca bebeklerin kıkırdak yapıları da oldukça yumuşaktır. Bu işlem bebeklik dönemlerinde yapılmazsa kulakların gelişimin tamamlandığı 6 yaşında yapılabilir. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin olan kişilerde kepçe kulak estetiği ameliyatı kararı almak zordur. Kişi bunun kararını almadan önce estetik cerrahi ile görüşmelidir. Estetik cerrahi doktorları hastalarını bu konu en detaylı şekilde aydınlatır. Cerrahi tarafından kulak estetiği kapsamında yapılacak olan muayenede yapısı incelenir, nasıl bir düzeltme yapılacağı detaylı şekilde planlanır. Hatta büyük, kıvrımı olan, sivri ve sadece kepçe olan kulakların fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar bilgisayar ortamında düzenlenir ve hastaya nasıl bir kulağa sahip olacağı gösterilir. Kulak estetiği cerrahi doktorları hastasına ameliyatın öncesinde ve sonrasında neler olacağı ve nelere dikkat edileceği konusunda detaylı açıklamalar yapar. Devlet hastaneleri bu ameliyatların ücretlerini karşılamaz. Estetik cerrahi işlemler olduğu için estetik merkezi ya da özel hastanelerde uygulama yaptırılır. Özellikle burun estetiği yapan merkezler bu konuda da hizmet vermektedir. Burun ameliyatlarında olduğu gibi kulak ameliyatları da yüze estetik anlamda en doğru görüntüyü katar. Bunun için operasyon öncesinde ameliyatı yapacak olan doktoru detaylı şekilde araştırmak gerekir. Konusundan tecrübeli olması çok önemlidir.

İyileşme Süreci

 • Operasyon esnasında kullanılacak olan tekniğe göre 1 gün hastanede kalınır ya da işlem sonrasında hemen eve dönülebilir.
 • Alınan anesteziden kaynaklı olarak belli bir zaman ağrı meydana gelmez. Sonrasında hafif düzeyde ağrı başlayabilir. Yalnız bu ağrılar yaşamı etkileyen ağrılar değildir. Operasyon doktoru zaten bunun önüne geçmek adına ağrı kesici ilaç verir.
 • Yapılan uygulama tekniğine göre hasta birkaç gün boyunca sargı kullanabilir. Sonrasında da bölgeye dış darbelerden korumak adına tenisçi bandı takılır.
 • Hastalar ameliyatın bitmesinden sonraki süreçte evde 1 ila 2 gün dinlenmelidir. Sonrasında dışarıyı çıkabilirler.
 • Operasyon sonrasında genelde aynı gün banyo yapılması önerilmez. Birkaç gün sonra banyo yapılmalı ve fazla kalınmamalıdır.
 • Yapılan uygulamalarda genelde eriyen dikişlerin kullanımı yapılır.
 • Kepçe kulak ameliyatları sonrasında kulak hafif şekilde şişebilir hata bu bölgede renk değişimleri bile olabilir. Bu sorunlar birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.
 • İyileşme dönemi içinde hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir.
 • Operasyon esnasında erime özelliği olan dikişler kullanılır. Bunun içinde dikiş alımı sorunu tamamen ortadan kalkacaktır.
 • 3 ay boyunca kulak kesinlikle dış darbelerden korunmalıdır.
 • Hasta 3 hafta sonra kulağının yeni şekli konusunda daha detaylı gözlem yapabilir. Saçları ile kulağını gizleme ihtiyacı hissetmez. Hatta bu sorun ortadan kalktığı için yeni görüntüsünün keyfini çıkartmak bile ister.
 • Kepçe kulak estetiği ameliyatı genel anlamda kalıcı ve iyi sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Kişilerin ruh hallerini düzeltir, öz güveni arttırır ve yaşama karşı daha sağlıklı bakmaya olanak sağlar.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle