"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kök Hücre ile Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

Saç dökülmelerine karşı uygulanan kök hücre ile saç ekimi, başarılı bir şekilde uygulanan yöntemler arasındadır. Başarılı sonuçlarla birlikte daha sağlam saç köklerinin çıkmasını da sağlar.

Kök Hücre İle Saç Ekimi 

Vücudumuzdaki organları ve bütün dokuları oluşturan ana hücrelere kök hücre adı verilmektedir. Kök hücrelerin özellikleri ise kendini yenileyebilme, sınırsız bölünebilme, doku ve organlara dönüşebilmesidir. Bu yetenekleri sayesinde kök hücre, metabolik hastalıklar, sinir sistemi hasarları ve hastalıkları, kanser, organ yetmezliği, kalp hastalıkları, kemik ve romatizmal hastalıklar başta olmak üzere pek çok alanda tedavi amaçlı kullanılıyor. Saç ekiminin de kök hücreyle yapılması daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Diğer yöntemlere göre kök hücre ile saç ekimi, başarıyı ciddi oranda arttırıyor. Kök hücre yapılan birçok bilimsel organ ve doku yenilenmesi çalışmalarından sonra Amerikan Sağlık Dairesi onayını alarak, birçok tıp alanında kullanılmaya başlandı. En büyük kaynağının insan kanı olduğu bilinen kök hücreler, kanser hastalarının estetik amaçlı uygulamalarında dahi kullanılmaktadır. Saç mezoterapisinde ve saç ekim işlemlerinde ise bu yöntem ilk kez 1999 yılında kullanıldı. Japon Dr. Takakura tarafından kök hücre ile saç ekimi yapılması, saçların dökülmesi konusu üzerine bilimsel bir çalışma olarak yayınlandı. Kök hücre yöntemiyle özellikle FUE ile yapılan saç ekim işlemlerinin başarısını yüzde 25 arttı.

Kök Hücre İle Saç Ekimi

Bireylerdeki saç dökülmeleri incelendiğinde yüzde 95 oranında aileden gelen kalıtımsal dökülmelerin olduğu gözlemlenmektedir. Dünyadaki analizlere baktığımızda ise her 100 kişiden 70’inin saç dökülmesi sorunuyla mücadele ettiği ortadadır. Saç dökülmesini engelleyebilmek için uzun yıllardır araştırılan kök hücre uygulaması son yıllarda başarı oranını arttırdı.

Özellikle FUE ile gerçekleştirilen saç ekim işlemi kök hücre tedavisiyle birlikte desteklendiği zaman, ortaya çıkacak sonuç standart FUE uygulamasına göre yüzde 50’ye varan oranda daha çok başarı sağlanması anlamına gelir.

Kök Hücre İle Saç Ekimi Tedavisinin Yararları

Saç ekimi uygulaması destekleyici bir tedavi yöntemidir. Kök hücre ile saç ekimi tedavisinin yararları ise saçların dökülmesi engellenir ve yeni ekilen saçların daha hızlı bir şekilde büyümesi sağlanır. Yeni ekim yapılan alanların hızlı iyileşmesi konusunda kök hücre tedavisi destek olurken, aynı zamanda da saçların eskisinden gür ve kalın çıkmasına yardımcı olur. Dökülmeye yüz tutan saç kökleri tedaviden sonra canlanmaya başlar. Normal ekim ile kök hücre tedavisi karşılaştırıldığında ise daha sağlıklı ve yoğun saçların elde edilmesi sağlanıyor.

Kök Hücre İle Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Kök hücre ile saç ekimi yaptırmaya karar veren kişiden bir doku örneği alınarak tedaviye başlanır. Toplu iğne başı büyüklüğünde alınan bu doku örneği, gerekli işlemlerden geçirilerek ayrıştırılır. Sonrasında içerisindeki yağ dokusundan operasyon için gerekli olan kök hücre çıkarılarak çoğaltılır. Özel bir işlem sayesinde yoğun kök hücre içermekte olan serum elde edilir. Bu serum FUE yöntemiyle çıkarılan saçlarla birleştirilir ve sonrasında FUE köklerinin üzerine kök hücrelerin yapıştırılması işlemine başlanır. Kök hücrelerin ayrılmamasını sağlamak için özel bir solüsyon kullanılarak FUE kökler yıkanır. Bu şekilde kök hücreyle zenginleştirilmiş FUE kökleri ekime hazır hale getirilir. Doktor tarafından gerekliği görüldüğü taktirde kök hücre ile saç ekimi operasyonu sonrasında belirli periyotlarla PRP kök hücreyle, saçların çıkartıldığı bölgeye uygulama tekrarlanır. Saç kökü diplerine enjekte edilen kök hücrelerin etkisi 8-12 ay arasında görülmeye başlanır.

Kök Hücre İle Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Kök hücre tedavisi iki aşamadan oluştuğu için ilk aşamada kişiden doku alınarak, sağlık kuruluşunun sertifikalı laboratuvarına gönderilir. Yağdan kök hücre alınırsa işlem yaklaşık 1 saat, kemik iliğinden alınırsa 30 dakika sürmektedir. İlk aşamanın tamamlanabilmesi için laboratuvar ortamında, hastadan alınan kök hücreden milyonlarca hücre üretilir.

Bu süreç yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Kök hücre takviyeli saç nakli işleminin ikinci aşamasında ise kişinin saçlı derisine enjeksiyonla hücre takviyesi yapılır.

Kök Hücre İle Saç Ekiminin Başarı Oranı

FUE ile saç ekiminde, ekilen saçların ilk bir hafta kan damarlarıyla bağlantı kuramaması bir dezavantajdır. Çünkü yeni ekilen saçların, herhangi bir kan damarı ile bağlantı kuramaması köklerin beslenemeyip zayıf kalmasına neden olmaktadır. Bu nedene bağlı olarak ilk yedi günlük dönemde bir kısmı kayba uğruyor. Güçlü olmayan saçların kaybı ise saç ekim işlemlerinin başarını düşürmektedir. Kök hücre ile saç ekimi işleminde ise kök hücrelerin salgıladığı proteinler sayesinde vücut dışına alınan FUE saç kökleri uzun süre canlı kalıyor. Ekim işleminin yapıldığı bölgede kök hücreleri tarafından salgılanan büyüme hormonu ile büyüyerek beslenmeye başlıyor. Aynı zamanda kök hücre içerisinde bulunan VEGF hormonu, ekim işleminin uygulandığı saç kökü etrafından hemen yeni kan damarları oluşumunu da başlatıyor. Bu yöntem sayesinde de yeni ekilen saç kökünün beslenme sorunu yok ediliyor.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle