"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Meydana Gelen Sorunlara Bakım Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında hastayı belli başlı komplikasyonlar bekler. Bunların neler olduğu konusunda uzman cerrahlar hastalarında en ince detayına kadar bilgi verir.

Kulak Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler ve Beklenen Durumlar

Kulak estetiği ameliyatı yapıldıktan sonra hastalarda belli başlı komplikasyonlar meydana gelir ve bu komplikasyonlar konusunda hastaların dikkatli şekilde davranması çok önemlidir. Kulak estetiği ameliyatı sonrası oluşabilecek ve beklenen durumlar arasında;

Kulak ve kepçe kulak operasyonu sonrası şişlik;

Kepçe kulak estetiği ameliyatı olan kişilerde şişlik mutlaka meydana gelir. ameliyat sonrası şişlikler 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Yapılacak olan ameliyat, yapılan kesi ve kullanılan anestezi hastalarda şişlikleri meydana getirir. Ameliyatı olan kişilerde şişlik sorunu 1 ay boyunca geçmezse mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Kepçe kulak ameliyatı öncesi zaten uzman doktor oluşabilecek olan sorunlar konusunda bilgi verir.

Operasyon sonrası açılma;

Bu sorun genelde sık şekilde meydana gelmez. Kulak ve kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası açılmada revizyon yapılır. özel farklı bir durum mevcutsa farklı bu göz önüne alınarak cerrahi işlem uygulanır. Açılma sorunu yapılan ameliyatlarda % 1 oranında gözlemlenir. Açılma sonrasında mutlaka vakit kaybetmeden uzman cerraha başvurulması sorunun kaynağı belirlenmelidir.

Operasyon sonrası kanama;

Cerrahi işlem sonrasında az şekilde kanama meydana gelir. bu sorunun hastaya korkutmaması gerekir. kesi açılan bölgede az düzeyde kanama oluşabilmektedir. Bunun meydana gelmesi oldukça normaldir. Kanama çoğalır ya da farklı bir boyut alırsa uzman cerraha başvurulması gerekir. kanama ile birlikte ağrı da meydana gelebilir. kepçe kulaklar için yapılacak operasyondan sonra ağrı için uzman ilaç desteği verir.

Operasyon sonrası banyo;

Yapılan işlem sonrasında en çok merak edilen soru banyo yapılıp yapılmamasıdır. Birçok cerrah banyo konusunda belli başlı kısıtlamalar yapar. Bunun en büyük sebebi kepçe kulak ameliyatı sonrası takılan sargılardan su kaçmasıdır. Bunun sonucunda kesilerde açılmalar meydana gelebilir. kepçe kulak ameliyatı sonrası banyo yapma süreleri değişebilir. Örneğin; yapılan ameliyat iple askı işlemi ile uygulanmışsa bir gün sonra banyo yapılabilir. Klasik önceki tarzda yapılan kepçe kulak ameliyatı sonrasında ise 1 hafta boyunca banyo yapılmaması gerekmektedir. bazı kişilerde bu süre uzayabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Bakım

Yapılacak olan cerrahi işlem sonrasında yapılacak olan bakım işlemi için verilen ilaçların düzenli ve önerilen dozda kullanılması gerekir. özellikle beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekir. ameliyatın bitmesinden sonraki süreçte ameliyat bölgesi fiziksel anlamda kesinlikle zorlanmamalıdır. Kulaktan yapılan operasyon bölgesine dışarıdan gelecek olan her türlü darbe açılmalara sebep olur. kulağın enfeksiyon kapmaması için mutlaka temizliğinin düzenli yapılması gerekir. kepçe kulaklara yapılan işlemlerden sonra hastalarda iz kalmaz. Özellikle ip askı yöntemi uygulamasından iz kesinlikle yoktur. Bunun en büyük nedeni de neşter kullanımının yapılmamasıdır. Klasik olan uygulamada neşter kullanımı kulağın arka kısmından yapılır. bundan dolayı da arka kısımda gözükmeyecek şekilde iz kalır. Yapılan ameliyatlar oldukça güvenilir ameliyatlardır. Kulaklardan yapılan işlemlerden sonra komplikasyonların oluşma riski oldukça düşüktür. Buna rağmen her türlü detaya dikkat ederek iyileşme dönemi atlatılmalıdır. Bu süreç ile alakalı zaten uzman hekim hastasına her türlü detay verir. İnsanlarda var olan kepçe kulakların tamamen gelişmesi en erken 6 yaş civarında tamamlanır. Sorun 6 yaşını geçen her kişide uygulanabilir. Özellikle okula başlamadan bu sorunun ortadan kaldırılması özellikle hastanın psikolojik almamda alabileceği her türlü eksinin önüne geçer. Okul çağında çocuğun yaşayacağı olumsuz travma da ortadan kaldırılır. Bu konuda uzman olan cerrahlar 6 yaşında ya da okul çağına gelmeden önce ameliyatın yapılması taraftarıdır. Zaten iyileşme süreci de oldukça kısa ve sorunsuz şekilde geçer. Çocukların psikolojik anlamda etkilenmelerinin önüne geçmek adına mutlaka konusunda tecrübeli cerrahlardan bu konuda yardım alınmalıdır. Bunun içinde araştırma yapılması gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle