"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kulak Küçültme Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Estetik açıdan sorun teşkil eden kulaklar için kulak küçültme ameliyatları tercih edilebilir. Ağrısız olarak yapılan bu ameliyatlar 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanır ve başarılı sonuçlar alınır.

Kulak Küçültme Ameliyatı

Estetik ameliyatlar arasında en çok tercih edileni kulak küçültme ameliyatı operasyonlarıdır. Kulakların kepçe olması durumuna bağlı olarak tercih edilen bu operasyon günümüzde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Küçük çocuklarda bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Büyüklerde ise lokal anestezi tercih edilebilir. Kepçe kulak oluşumlarını düzeltmek için de kullanılan bu ameliyatlar 1 saat içerisinde tamamlanabilir. Ameliyatın kısa sürede tamamlanmasının ardından hastalar gündelik faaliyetlerine devam edebilmektedir. Gelişen teknolojilerle birlikte kulakla ilgili estetik girişimleri hem kısa sürede hem de kesin sonuç verecek şekilde yapılmaya devam ediliyor. Ameliyat öncesi ve sonrası bakım konularıyla ilgili yazımızın devamını takip etmenizi öneriyoruz.

Kulak Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak kulak memesinden rahatsız olanlar için gerçekleştirilen bu ameliyatta, kulak memesine ‘L’ şeklinde bir kesi atılarak fazlalık çıkarılabilir. Kulak memesinin uyuşturulmasıyla birlikte uygun küçültme oranlarına ulaşarak başarılı bir şekilde işlem sonlanmaktadır. Estetik cerrahlar iki kulağın da birbirine orantılı olması için gerekli küçültmeyi sağlamaktadır. Kombine kulak estetiği yapılarak da hem kepçe kulak oluşumuna hem de kulakların büyüklüğüne karşı net sonuçlar alınabiliyor. İşlemin tamamlanmasının ardından hastaların merak ettiği bir diğer konu ise ameliyattan sonraki izlerin ne kadar kalacağıdır.

Kulak küçültme operasyonlarından 1-2 gün sonra sadece kızarıklık kalmaktadır. ‘L’ şeklinde kesi atıldığı için yine ‘L’ şeklinde oluşacak bu izler yaklaşık 5 ay içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Aslında bu durum bünyeden bünyeye değişim gösteriyor. Hiç iz kalmayan hastaların da bulunduğunu söylemek mümkündür. Belirttiğimiz üzere kulak küçültme ameliyatının ilk amacı estetik bir görünüme ulaşmak ve kulakların orantısını sağlamak olmalıdır.

İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Kulak küçültme ameliyatlarında iyileşme süreci birkaç saattir. Yani işlemden sonra gündelik hayata devam edebilirsiniz. Sadece birkaç kez kulak bandaj değişimi yapılacaktır. 1 ay sonra ise tamamen iyileşmiş bir şekilde operasyon tamamlanmış olacaktır. Kulak küçültme ameliyatı sırasında sedasyon tekniği kullanıldığı için herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Bu anlamda operasyondan sonra kullanacağınız ilaçlarla da herhangi bir sorun yaşamadan ameliyat sürecinin sonlanmasını takip edebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında doktorunuz geceleri kullanmanız için kafa bandı önerebilir. Bu bandın gündüz kullanılması da önerilmektedir. Çünkü kulakların daha kısa sürede şekil almasını sağlayan bu uygulama sayesinde kulaklarınızı korumuş da olacaksınız. Atılan dikişler ise 1 hafta içerisinde alınır ancak eriyen dikişler kullanışmışsa bu dikişler kendiliğinden kaybolacaktır. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yapacağınız aktivitelerdir. Çocukların 1 hafta boyunca kulak çevresine dikkat etmesi çok önemlidir. Alınacak herhangi bir darbe başarılı geçen bir operasyonun tekrarlanmasına neden olabilir. Yetişkinler de aynı şekilde ameliyattan sonra gerekli tedbirleri alarak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Son teknolojik cerrahi operasyonlarla birlikte kepçe kulak ameliyatları lazerle de yapılabilmektedir. Kesi izinin lazerlerle atıldığı bu işlem de kısa sürede tamamlanır ve daha iyi sonuçlar verebilir. Lokal anestezi altında yapılan bu işlemlerle birlikte kepçe kulak sorunu ortadan kaldırılır. Sonuçlar ömürlük olduğundan dolayı günümüzde kulak estetiği olmak isteyenlerin ciddi anlamda tercihi olmaya devam etmektedir. Bu işlemden sonra da saç bandı takılmalı ve kulağınıza gelecek darbelere karşı tedbirli olmalısınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle