"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kulak Tüpü Ameliyatları Nasıl Yapılır ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak tüpü Ameliyatından sonra tüpün düşmesine kadar geçen sürede mutlaka uzman doktor tarafından söylenen kontrollere istenilen zamanda gidilmesi gerekir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır? Aşamaları

Burunun arka kısmında genizin iki tarafına açılmakta olan östaki kanalları orta kulakta basıncın ortam basıncı ile havalanmasını ve eşitlenmesini sağlamaktadır. Östaki kanallarında farklı sebeplerden meydana gelen fonksiyon bozuklukları sonucu orta kulak östaki kanalında farklı sebepler nedeni ile oluşan işlevsel bozukluklar neticesinde orta kulaktaki havanın orta kulak ve kulak kemiğindeki hava hücrelerini (mastoid selüller) döşeyen mukoza tarafından emilimi sonrası orta kulak içerisinde negatif basınç meydana gelmektedir. İşlevsel fonksiyon bozukluklarının kısa süreli olması negatif basıncın neden olduğu dokulardaki sıvının orta kulaktaki boşlukta toplanmasına neden olurken sorunun sıklaşması neticesinde orta kulak mukozasında çoğalan mukus salgı bezlerinde oluşturduğu etkiye göre biriken sıvının koyu bir kıvama gelmesine sebep olmaktadır. Bununla birlikte negatif basınç neticesinde kulak zarının orta kulak yönüne çekilmesi zarda çöküntüye ve uzun zaman zarfında orta kulakta bulunan kemikçiklere ve orta kulak zeminine yapışmasına neden olabilmektedir.  Meydana gelen bu komplikasyonların zamanında fark edilememesi ya da ihmal edilmesi sonrası kalıcı işitme kayıplarının oluşabileceği gibi son derece tehlikeli orta kulak enfeksiyonlarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu aşamada özellikle gelişme aşamasındaki çocukların zihinsel gelişimi konuşma yetilerinin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Ameliyatın Aşamaları ve İyileşme Süreci

Kulak tüpü ameliyatı yapılacağı mevsimi ve zamanını uzman hekim belirlemektedir. Orta kulak içerisinde biriken sıvı özelliğine göre kendiliğinden düşebilen ya da hekim tarafından alınana kadar kulak zarında kalan kulak tüpü modelleri tercih seçenekleri arasında yer alır. Kulak tüpü ameliyatı çocuk hastalar da genel anestezi yöntemi ile uygulanmaktadır. Ortalama 10 dakika içerinde operasyon sonlandırılabilmektedir. Kulak tüpü mikroskop yardımı ile zar üzerine yerleştirilirken, hastanın iyileşme süreci de göz önünde bulundurularak 8 ile 12 ay içerisinde doktor tarafından alınabilir veya kendiliğinden düşebilir. Ameliyat sonrasındaki ilk 6 aylık süreç sonucunda düşmeyen tüpü almak için ilkbaharın son haftaları tavsiye edilir. Tüpün alınmasından sonraki 3 hafta içerisinde zar üzerindeki delikler kapanarak yaz döneminde oluşması muhtemel enfeksiyonların en aza indirilmesi ve hastalığın tekrarlama riskinin en aza indirilmesi açısından son derece yüksek öneme sahiptir. Bununla birlikte 6 aylık dönem eğer yaz sonunda bitti ise tüplerin bir sonraki ilkbahar mevsiminin beklenmesi tercih ve tavsiye edilmektedir.   Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamen dikkat edilmesi gereken tüm noktalara dikkat etmekten geçer. İyileşmek için yapılması gerekenler konusunda uzman hastasını bilgilendirir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ameliyatın bitmesinden 4 saat sonra sulu gıdalar alınmaya başlanır. Gıda alımı az az alınmaya başlanmalıdır. Mideye birden yüklenmek kusmaya ve mide bulantısına sebep olur.
  • 1 günün geçmesinden sonra günlük aktivitelere hasta kendini yormadan başlamalıdır.
  • Hasta kişi kulağına takılmış olan tüpü kesinlikle hissetmez. Günlük yaşamına hasta devam edebilir. Zıplamak ya da hareketli yaşam tüpe herhangi bir zarar vermez ve tüpü olduğu yerden oynatmaz.
  • Kulak bölgesi tampon ya da vazelin pamuk ile tıkanarak banyo yapılır.
  • Tüpün düşme işlemi meydana gelesiye kadar kesinlikle banyoda, havuzda ya da denizde kulağa su kaçırılmaması gerekir.
  • Kulağın temizliği kesinlikle kulak çöpü ile yapılmaz.
  • Uygulama sonrasında kulaktan 1 ya da 2 gün boyunca cerrahi işlemden kaynaklı olarak hafif düzeyde kanlı bir akıntı meydana gelebilir. Bu akıntı oldukça doğaldır. Bu akıntıdan hariç meydana gelen sarı, yeşil ve pis kokulu akıntı enfeksiyon belirtisidir. Bunun için vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması gerekir.
  • Ameliyattan 1 hafta sonra ilk kontrol yapılır. Sonraki kontrollerinde kesinlikle aksatılmaması gerekir.
  • Tüpler ortalama olarak 4 ya da 6 ay boyunca kulağın içinde kalır. Bu süre içinde 6 ila 8 hafta bir kez kontrole gidilir.
  • Zamanında düşme yapmayan tüpler uzman doktor tarafından alınır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle