"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kulak Zarı Delinmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır, Ameliyat Sonrası Neler Meydana Gelir?

Kulak zarı ameliyatı kulak zarında ve kulağın içinde bulunan sorunların ne olduğu belirlendikten sonra uzman cerrahın tedaviyi planlamasına göre yapılır. Kullanılacak teknikler değişebilir.

Kulak Zarı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak zarında meydana gelen delinmeler ile kronik şekilde oluşan orta kulak sorunlarında uygulanan ameliyat tekniksel bakımdan orta kulaktaki ses siteminin onarılması ve kulak zarı onarılması işlemidir. Ayrıca kulak arkasında bulunan mastoid kemik içindeki iltihap temizlenme işlemi yapılır. Yapılacak olan kulak zarı ameliyatı hastalığın ne durumda olduğuna göre, kulağın zarındaki delinmeye göre, zarın tamiri ile beraber orta kulakta bulunan ses iletimi yapan kemikçik sisteminin tamirine göre ve mastoid kemik içinde ilerleme yapan iltihabın durumuna göre yapılır.  Kulak bölgesinde yırtık ve delik sorunu olan yalnız işitme kaybı bulunmayan ve kulağa su kaçması olmadıkça akıntı bulunmayan kişilerde deliğin kapatılması amacı ile yapılacak olan operasyonlar genelde insanların yaşam kalitelerini yükseltmek ve zaman içinde meydana gelebilecek olan işitme kayıplarının ilerlemesini önlemek amacı ile yapılır.

Hasta kişinin kulak bölgesinin sudan korunması, sinüs ve burun bölgesinde akıntıya sebep olabilecek iltihabın nedenin bulunmaması halinde bile tekrarı olan kulak akıntıları durumda hem yaşam kalitesini arttırmak hem de işitme kaybının ilerlemesini engellemek amacı ile ameliyat yapılır. Ayrıca bölgede iltihap mevcutsa ciddi sorunların oluşmasının önüne geçmek için zardaki delik sorunun kapatılması kesinlikle gerekmektedir. Bu tarz hastalarda kulak zarı delik sorunu ortadan kaldırılır ve sesi iletecek olan orta kulak kemikçiklerinde var olan sorunlara müdahale yapılır. Kulak zarı delik sorunu olan kişide orta kulak ile mastoid kemiğin içinde iltihaplı doku mevcutsa mümkün olan en kısa süre içinde iltihabın temizlenmesi yapılmalıdır. Kulak zarı ameliyatı esnasında iltihap mevcutsa ilk olarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir.

Ameliyat Tekniği, Aşamaları ve Amaçları

Kulak zarı delinmesi ameliyatı uygulamasına karar verilirken hastanın genel durumu, zarın delik durumu, delik zar üstünde ne düzeyde olduğu, kanalın genel yapısı, mastoid kemiğe ne düzeyde müdahale edileceği, cerrahın ve hastanın tercihleri dikkate alınarak hareket edilir. Kulak zarı ameliyatında mastoid kemiğe işlem yapılacaksa farklı tekniklerin uygulaması yapılır. Bunların nasıl yapılacağı konusunda uzman cerrah detaylı şekilde hastasına açıklama yapar. Kulak zarı ameliyatı yani timpanoplasti ameliyatı işlemleri kulak arkasından ya da kulak içinden yapılacak olan kesiler ile gerçekleştirilir. Zar bölgesinde bulunan ufak delikleri tamir etmek için ek kesi işlemi yapmadan kulak kanalı vasıtası ile ameliyat yapılır. Zarın arka ve orta kısmında bulunan deliklerde kulağın iç kısmından, zarın ön kısmında olan deliklerde ve mastoid kemiğe yapılacak olan müdahalelerde kulağın arka kısmından kesi işlemi yapılarak gerekli uygulama yapılmaktadır. Bu tarz ameliyatlarda tekniği belirleyecek olan kişi uzman cerrahtır.

Kulak zarlarının tamir edilmesi işlemlerinde sık şekilde doku şakak adalesi kılıfı kullanımı yapılır. Doku alınacak olan bölge bu sahaya yakın bir yerde olduğundan dolayı ameliyat esnasında kolay şekilde alınır. Kulak zarının önünde bulunan kıkırdaktan zar veya hazır olan materyallerden de doku kullanımı yapılabilmektedir. Son dönemlerde özellikle büyük olan delik sorunların kulak kanalının ön kısmında bulunan kıkırdaktan el edilecek olan incecik yapı kullanılır. Bu sayede hem başarılı sonuçlar elde edilir hem de uygulama açısından kolaylık sağlanır. Ses ileten kemikciklerde bulunan sorundan kaynaklı sesin iletilmesine yönelik tamir yapılacaksa farklı materyallerden yapılan protezler, kulak kanalının ön kısmından elde edilecek olan parçalar kullanılabilir. Bu parçaların kullanımları var olan sorunlara göre değişir. Tamamen cerrahın nasıl bir işlem yapacağına bağlıdır.

Ameliyat Sonrası

Kulak zarı ameliyatları sonrasında hastalar genelde 1 gün pansumanı yapıldıktan sonra hastaneden taburcu edilir. mastoid kemikçiklerde müdahale yapılmayan operasyonlarda genelde iki haftanın sonunda dış kulağın kanalında bulunan özel süngerler temizlenir. Bundan sonraki süreçte hasta kişilerin kulaklarını sudan korumaları, enfeksiyon kaptırmamaları ve reaksiyon kapmamak adına mutlaka kortizonlu ilaçlar ile antibiyotik ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Kulak zarından yapılacak olan ameliyatlarda iyileşme süresi genelde 3 ve 4 hafta içinde tamamlanır. Özellikle ilk haftalarda gribal olan enfeksiyonlardan korunmak ve uçak seyahatlerinden uzak durmak gerekir. Ayrıca uzun bir süre dışarıdan gelecek olan her türlü darbeye karşı tedbirli olunmalıdır. Operasyon esnasında mastoid kemikçiğe müdahale yapılmış olan kişilerde cerrahi işlemin yöntemine göre farklı pansumanlar yapılabilir. Bu tarz uygulama yapıldığında iyileşme dönemi daha uzun sürer. Enfeksiyon olan kişilerde işitme kazanma yetisi diğer yapılan işlemlere göre daha azdır. Özellikle enfeksiyonların iç kulağa ve yüz sinir bölgesine yerleşmesi durumunda sinir ile işitmeye zarar vermemek adına bu alanda bulunan kemikler kazınır ve hücresel açıdan hastalıklar kalabilir. Bu işlemi yaptıran kişilerde enfeksiyonun tekrarlanma riski bulunduğu için sık ve düzenli bir şekilde doktor kontrolleri yapılmalıdır. Enfeksiyon olan kişilerde işitmeye yönelik olan işlemler enfeksiyonlar ara ara tekrarladığında ya da 6 ila 12 ay sonrasında yapılacak olan kontrollerde de yapılabilmektedir. Tamamen hasta kişinin genel durumuna göre belirlenir.

 Kulak zarı ameliyatlarında her hastaya aynı uygulama yapılmayabilir. Hastalarda bulunan sorunların tümü göz önüne alınarak işlem yapılmaktadır. Operasyon esnasında kullanılacak olan cerrahi işlemler ve uygulamaların tüm seçimi uzmana bağlıdır. Enfeksiyon olan kişilerde, hastalığının boyutu farklı olan kişilerde, delik olan kişilerde ve diğer sorunlara göre cerrahi teknik işlemleri değişebilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle