"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kulak Zarı Ameliyatı ve Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Kulak zarı ameliyatı çok hassasiyet gerektiren bir cerrahi operasyondur. Çünkü sadece orada kulak işlemi yapılmadığını hepimiz bilmeliyiz bazı dikkatsizlikler kulak zarına da zarar verebilir. Ama doğru yerde doğru ekibe yaptırılırsa hiç bir sorun olmaz. Kulak zarı ameliyatı sonra yaranın çok iyi korunması ve pansuman edilmesi gerekmektedir.

Kulak zarı ameliyatı kulağımızın orta boşluk bölümü ve dış ortamı ayıran çapı 1 santimetreden fazla olan ve havayı geçirmeyen zarın delinmesiyle oluşan deliğin kapatılması için yapılmaktadır. Rahatsızlık genellikle çocukluk dönemlerinde delinse de şiddetli patlama, darbe sonucu delinme, uçuş sırasında oluşan ani basınç farkı nedeni ve kulak boşluğuna sokulan sivri yabancı maddeler sebebiyle delinebilmektedir. Bu delikler bazen küçük olurlar ve zamanla kendiliğinden düzelirler. Fakat düzelmediği durumlarda kimi zaman iltihap kapar ve daha çok büyürler. Ciddi iltihaplar şiddetli ağrılara neden olabildiği gibi duyma problemleri de ortaya çıkabilir. İşte bu durumlarda ortaya çıkan delinme problemlerine çözüm olarak da operasyon uygulanır. 

Riskleri Nelerdir?

Operasyonun belli başlı riskleri arasında zarda oluşan deliğin tekrar oluşma riski vardır. Bu risk sebebiyle operasyonlardan sonra düzenli olarak muayene şarttır. Bir ikinci risk olarak nadiren de olsa yüz sinirleri kulak kemiği içerisinden geçtiği için operasyon sonrası yüz felci riski doğabilir. Yüz siniri her insanda farklı bir rota izlediği için ameliyatlarda bu kestirilemeyebilir. Yüz sinirinin yanı sıra Tat duyu sinirlerinin de kulak kepçesi içerisinden geçmesi nedeniyle de kimi operasyon sonrası bireylerde tat alma duyusu farklılaşabilmektedir. Her ne kadar ciddi bir risk olarak görünseler de bu durumlar zamanla geçici özelliktedirler. Bunlara ek olarak meydana gelen iltihaplanmaların büyük düzeyde olması durumlarında uzman doktorların iltihaplanmayı temizleyebilmesi için iç kulakta yer alan işitme kemikçiklerini devre dışı bırakması gerekebilir. Bu durumda bireyin işitme düzeyi bir süreliğine düşük seviyelerde seyreder. Bu rahatsızlık ise işitme kemikleri yerine protez kemikçiklerin yerleştirilmesi ile çözülür ve hasta eskisi gibi duymaya devam eder. Operasyonda delikler kapatılır ve iltihaplanmalar son bulur. 

Zararları Nelerdir?

Ameliyatlar delinen zarları kapatmak için yapılan cerrahi bir uygulamadır. Çoğu zaman başarılı olarak bitse de kimi zaman düşük bir ihtimal deresinde olsa da sakıncaları ve zararları mevcuttur. Delinen yerler ameliyatı ile deliğin üzerine yapılan yama ile kapatılarak yapılır. Zararlarından biride yapılan bu yamanın zar üzerinde tutunmaması sonucu yerinden kayması sonucu delik tekrar açılabilir. Buna ek olarak erken dönemde geçirilmiş enfeksiyonlar da operasyon sonrası nüksederek tekrar ortaya çıkabilir. Delik üzerine yapılan yamanın tutmamasının sebepleri arasında aşırı sigara kullanımı, şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklar yer almaktadır. Bir başka zarar olarak ta operasyon sonrası bakımsızlık olarak görebiliriz. Operasyon sonrası hastaların belli bir süre boyunca muayene olması ve uzman doktor gözetiminde olması gereklidir. Bu uzun süreçte muayene olmayıp, bakımsız kalınırsa hastalık tekrar ortaya çıkar ve ameliyat bir işe yaramamış olur. Her ne kadar çok zararları bulunsa da uzman doktorların başarısı ve son teknoloji operasyonlar ile tedavilerin başarı oranı oldukça yüksektir ve delikler tamamen kapatılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi operasyon sonrası bakım ve muayenedir. Uzman doktorunuzun uygun gördüğü vakitlerde kulak kepçe tamponları çıkartılı ve damla ilaç tedavisi uygulanır. İlaç kullanımı sürecinde hastaların ağır kaldırmamaları ve burunlarını temizlememeleri gereklidir. Doktorunuzun uygun gördüğü sürece spor aktivitelerinden ve hızlı yaşantıdan uzak durulması, ağır eşya kaldırmak veya bünyenizi zorlayacak türde işler yapmaktan kaçınmanızda fayda vardır. Özellikle yüksek sesle müzik dinlenmesinden kaçınılmalıdır. Normal zamanlarda dahi delinmeye sebep olabilecek uçak yolculukları yine aynı şekilde uzun süre yapılmamalı ve duş alırken boşluk içerisine su kaçırmamaya özen gösterilmelidir. Eğer operasyon sonrası kulağınızdan akıntı ve iltihap geliyorsa zarda herhangi bir sorun olduğu düşünülmeli ve uzman doktorunuza başvurmanız gereklidir.  İltihaplanmaların ve deliklerin tekrar açılabileceği bu muayene sürecinde sağlığa zararlı her işten kaçınılması gerekmektedir. Özellikle temizleme çubuğu ile kulağın karıştırılması, sivri ve sert cisimlerin kulağa sokulmasından kaçınılması gerekmektedir. Eğer kulağınızda ağrı hissediyorsanız veya delikten iltihaplanma gördüyseniz en yakın uzman doktora başvurmanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle