"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kulak Zarı Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Arasında Neler Bulunur?

Kulak zarı ameliyatından sonra verilen ilaçların düzenli kullanılması dışından uzman doktorun söylediği her detay en ince ayrıntısına kadar uyulmalıdır. Aksi takdirde istenilen iyileşme süreci zorlun geçer.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kulak zarı ameliyatı sonrası dış kulağın yoluna şişme özelliği olan tamponlar ve kanamanın önüne geçen spongostan tarzında yumuşak materyaller kulak zarının üstüne serildiğinden dolayı işitme konusunda azalmalar meydana gelebilir.
 • Yapılan uygulama sonrası kulakta günler geçtikçe azalacak olan akıntı meydana gelebilir.
 • Kulağın kepçesi arkasına yapılacak olan kesi sonrasında hafif düzeyde şişme meydana gelebilir.
 • Kulak zarı ameliyatı sonrası arka kısımda yapılan kesiden kaynaklı olarak sargı yapılabilir. 1 gün boyunca durması gereken bir sargıdır. Bundan dolayı alın bölgesinde ağrı meydana gelir.
 • Yapılan kulak zarı ameliyatı ile beraber kemikçik ameliyatı da gerçekleştirildiğiyse aman geçtikçe ortadan kalkacak olan baş dönmesi oluşabilir.
 • Kulak zarı ameliyatı sonrası duyma kaybı konusunda değişimler meydana gelir. Duyma konusunda yaşanacak olan net değişimlerde çınlama şeklinde duyma da oluşabilmektedir.
 • Kulak zarı ameliyatı sonrası genelde hafif düzeyde ağrı oluşur. Bunun için uzman hekimler ağrı kesici ilaçlar verilir.
 • Kulağın arka kısmından kesi yapılmışsa bu bölgede uyuşukluk oluşur. Zaman geçtikçe bu sorun kendiliğinden geçer.
 • Özellikle kulak zarı ameliyatı sonrası 6 hafta boyunca işitme konusunda yorum yapmamak gerekir. İşitme kaybı düzelmesi konusunda ve neticesini görmek konusunda beklemek gerekir. 6 haftalık sürede bazı hastalarda zarın üst kısmına kanamanın durmasını sağlayan ve sabitleyici malzeme koyulur. Bunlar alındıktan sonra işitme kaybı sonucu tam anlamı ile sonuç hissedilir.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrasında Hastanın Yapması Gerekenler

 • Kulak zarı ameliyatı sonrası iyileşme dönemi içinde baş bölgesi yukarıda yatılması gerekir. Bu sayede kulak ve baş bölgesinde meydana gelebilecek olan basınç da oluşmaz. 1 hafta geçtikten sonra baş normal yatış seviyesine getirilerek yatılabilir. Bu detay işitme kaybı sorunlarından sonra dikkat edilecek en önemli detaydır.
 • Hapşırma esnasında ağız bölgesi kesinlikle kapatılmaz.
 • Orta kulağın boşluğuna hava itilmesine sebep olacak her türlü fiziksel hareketten ve egzersizden kesinlikle uzak kalınması gerekir.
 • Operasyonun bitmesinden sonraki süreçte kabız olmaktan korunmak gerekir. Bunun için lifli gıdalar ile beslenilmeli ve bol bol su içilmelidir.
 • Operasyon sonrasından iki hafta boyunca ağır kaldırmaktan kesinlikle uzak kalınması gerekir.
 • İyileşme dönemi içinde aşırı düzeyde öksürmek işitme kaybı için yapılan işlemlere zarar verebilir. Bunun için ilaç kullanılması gerekebilir.
 • İşlemlerden sonra işitme kaybı için yapılan işlemlerinin zarar görmemesi için kulak bölgesi su kaçmasından uzak kalmalıdır. Özellikle banyo esnasından bu bölge tampon ile korunmalıdır.
 • Yüzme, sauna, su kayağı ve dalış tarzındaki sporlardan uzman doktor izin veresiye kadar uzak kalınması gerekmektedir. Bu sağlıklı şekilde işitme konusunda önemli bir detaydır.
 • İşlemlerden sonraki süreçte yorucu olan atletik her türlü spor faaliyetlerinden uzak kalınır.
 • Dış kulağın yolunda tampon bulunuyorsa bunların uzaman doktor tarafından alınması gerekir. Doktora sorulmadan kesinlikle tampon yerinden çıkartılmaz.

İki Ay Uçağa Binilmemesi Uyarısı

Ameliyatın bitmesinden sonraki süreçte hasta en fazla bir gün hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir. Kulak zarının yanında mastoid kemikte de işlem yapılmışsa genelde 14 ila 21 gün boyunca 5 ila 6 günde bir pansuman işlemi yapılır. Hasta kişilerin kulaklarını iyileşme dönemi içine sudan kesinlikle uzak tutmaları gerekir. Ameliyat bölgesinde oluşabilecek olan reaksiyon ve enfeksiyonların önüne geçmek için kortizon içeren ve antibiyotik ilaçların kullanılması şarttır. Bunların önerilen dozda ve önerilen saatlerde alınması gerekir. Bu işlemlerin fonksiyonel ve teknik başarı oranı kişide bulunan hastalığın ne düzeyde olduğuna ve işlem öncesinde işitme seviyesinin bağlı olarak genelde daha iyi olur. Operasyon esnasında mastoid kemiğe işlem yapılan kişilerde cerrahinin tarzına göre değişim gösteren süreler içinde farklı pansumanların yapılması gerekir. İlk 2 aylık süre zarfında hastaların kendilerini enfeksiyondan uzak tutması gerekir. Ayriyeten kulak bölgesine kesinlikle dışarıdan darbe alınmaması gerekir. İyileşme dönemi içinde ve ameliyattan 2 ay sonrasına kadar kesinlikle uçağa binilmemelidir. Alçak ve yüksek basınç değişimleri sorunların yaşanmasına sebep olur. Bunun için dikkatli olunmalı ve bu tarz seyahatlerden uzak kalınmalıdır.

Ameliyatın Komplikasyonları Nelerdir?

Kulak zarında önceden meydana gelmiş olan delik tekrardan oluşabilir. Bundan kaynaklı olarak da hastaların düzenli ve aksatmadan kontrollerini yaptırması gerekir. Çok sık meydana gelmese de yüz bölgesi siniri kulağın kemiğinin iç kısmından geçtiğinden kaynaklı olarak operasyon sonrasında yüz felci sorunu meydana gelebilir. Bu sorun yüz sinirlerinin doğuştan farklı olan kişilerde meydana gelir. Tat ile alakalı olan sinir de kulağın içinden geçer. Bu sinirlerinde zarar görmesi muhtemeldir. Bundan kaynaklı olarak da ağız içinde tat değişimleri meydana gelebilir. Bazı durumlarda uzman doktorların kulağın içindeki iltihapları temizlemek amacı ile işitme için var olan kemikçikleri devre dışında bırakması hallerinde işitme konusunda sorunlar yaşanabilir. Bu tarz sorunlar protez kemikçiklerin bölgeye yerleştirilmesi ile ortadan kaldırılır.

Kulak zarı için yapılacak olan yamanın zarın üstünde tutmamasının sebebi, yapılan yamanın olduğu yerden kayması veya geçirilen enfeksiyondan kaynaklanır. Sigara kullanmak, şeker hastası olmak ve böbrek hastası olmak yamanın zarın üstüne tutma olasılıklarını azaltmaktadır. Bu tarz ameliyatlarda başarı oranı hemen hemen % 90 oranındadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (8 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
Yorum ekle