"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Kulak Zarının İyileşmesi Adına Yapılacak Olan işlemler Arasında Neler Yer Alır?

Kulak zarının delinmesinden sonra yapılan ameliyatlarda kişilerin iyileşme sürecinde dikkatli olması gerekir. Bu süreç ne kadar düzenli bir şekilde atlatılırsa iyileşme o kadar hızlı olur.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

İyileşme süreci

 • Kulak zarı ameliyatı sonrası özellikle dış kulağın yol kısmına şişme özelliği var olan tampon ve kanamanın önüne geçmek adına spongostan tarzında olan şeyler kulağın zar kısmının üzerine serilir. Bu da sesleri duyma konusunda sorunlar yaratabilir.
 • Kepçe kulak ameliyatı sonrası akıntılar meydana gelir. Bu akıntılar zaman geçtikçe azalır ve kendiliğinden geçer.
 • Yapılacak olan kulak zarı ameliyatı yanında ses iletme konusunda etkili olan kemikçik ameliyatı da yapılabilir. Bundan dolayı hastanın 1 gün sargılı kalması gerekebilmektedir. Sargı özellikle baş bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için uzman hekim tarafından ağrı kesici verilir. Bunların düzenli şekilde kullanılması şarttır. Baş ağrısı dışında baş dönmesi de meydana gelebilir. Baş dönmesinin ve kanamanın önüne geçmek için kafa içi ve kulak basıncını yükseltecek olan işlerden uzak kalınmalıdır.
 • Kulak zarı ameliyatı işlemlerinde kulağın arka kısmından kesi işlemleri yapılmışsa uyuşukluk durumu meydana gelebilir. Ameliyat sonrası bu durum zaman içinde yavaş yavaş kendiliğinden iyileşir.
 • İyileşme dönemi genelde 6 hafta kadar sürer, bu süreç içinde mutlaka gerekli olan tüm detaylara uymak gerekir. Yapılacak olan bakımlar ve uzman cerrahın söyledikleri sayesinde bu dönem kolay şekilde atlatılır.
 • Kulak zarı ameliyatı sonrası sorunun var olup olmadığı konusunda iyileşme döneminin bitmesi beklenmelidir.
 • Yapılan ameliyat sonrası kaç günde iyileşir, bu sorunun cevabı kişiye göre ve yapılan işlemlerinin bütününe göre değişmektedir.

İyileşme Dönemini Etkileyen Faktörler

Aşağıda listelenmiş olan etkenlerin hepsi düzenli şekilde yapıldığında iyileşme dönemi olumlu şekilde etkilenir. Bu dönem hızlı ve kolay şekilde atlatılır. Aşağıda bulunan detayları aksatmamak gerekir.

 • Kulak zarı ameliyatı sonrası mutlaka baş bölgesinin yukarıda tutularak yatılması gerekir. Böylelikle baş ile kulak bölgesinde oluşabilecek olan basıncın önüne geçilir. Kaç gün sonra bu şekilde yatış pozisyonu bırakılır, hemen hemen 1 hafta boyunca bu şekilde yatılması uygun olur.
 • Hapşırma ve öksürme esnasında kesinlikle ağız bölgesi kapatılmaz.
 • Fiziksel anlamda kulağı ve yüz bölgesini zorlayacak hareketlerden, bu alana gelecek olan her türlü dış darbeden uzak kalınması gerekmektedir.
 • Operasyonun bitmesinden sonraki süreçte kabız olmak ve ıkınmak kişilerin zorlanmasına sebep olur. Bunun önüne geçmek için kesinlikle beslenme konusunda dikkatli olunmalıdır.
 • Kulak zarı ameliyatı sonrasında uzun süre ağır kaldırmaktan uzak kalınması gerekir.
 • Kulak ile alakalı her ne ameliyatı yapılırsa yapılsın kulağa su kaçmaması gerekir. Kulağa su kaçması enfeksiyon oluşmasına ve zarın zedelenmesine sebep olur.
 • Özellikle kulakta basınç oluşturan salış, su kayağı ve yüzme tarzındaki sporlardan da uzak kalınması şarttır.
 • Spor faaliyetlerinden ne kadar uzak kalınacağı konusunda uzman hekim hastasına detaylı şekilde bilgi verir.

İyi Gelen Bitkiler

Kulak zarı delinmesi ve kulak zarının hasar görmesi sorunları birkaç hafta içinde kendiliğinden geçebilmektedir. Bazı kişilerde meydana gelen hasarın iyileşmesi ise aylarca sürebilir. 6 hafta boyunca iyileşmeyen sorunlar ve kendiliğinden kapanmayan kulak zarı deliklerinden mutlaka uzaman cerrahlardan yardım alınması gerekir. Kulaklarda var olan zar hasarlarının tamir edilmesi konusunda birçok yöntem kullanılır. Bu sorundan kaynaklı meydana gelen akıntılar içinde ilaçların kullanımının yapılması gerekmektedir. Hatta tedavi sürecinde zarın delinmesi konusunda yama işlemleri bile yapılabilmektedir. Yapılan yama işlemlerinden sonra delikte kapanma meydana gelmezse kesinlikle cerrahi şekilde müdahale yapılması gerekir. Kulak zarı delinen kişilerde bitkisel işlemler ile tedavi yapılmasının imkânı bulunmaz. Hatta bu bölgeye bitkisel tedavi uygulanması zararlara bile yol açabilir. Sadece ameliyat sonrasında beslenme konusunda fazlasıyla dikkatli olunması gerekmektedir. Bitkisel karışımlar kesinlikle kulak bölgesine sürülmez ve dökülmez.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle