"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Labioplasti Nedir, Ameliyatı Hangi Aşamalar Dahilinden Neden Yapılmaktadır?

Labioplasti ameliyatı vajinal bölgede bulunan dudaklardaki sorunların ortadan kaldırılması amacı ile yapılır. Bu sayede estetik bir görünüm kazanılır ve öz güven tazelenir.

Labioplasti Nedir

Labioplasti nedir, bu uygulama vajinal estetik operasyonu işlemleridir. Genetik şekilde iç dudaklarda var olan genişlikler fonksiyonel ve estetik bakımdan kadınlar açısından kaygılara sebep olur. Hatta birçok kadında zaman içinde bu konudaki özgüveni yıkar.

Geniş olan iç dudakların küçültülmesi ve normal bir şekle getirilmesi işlemlerinin bütünü labioplasti nedir sorusunun cevabıdır. Bu ameliyata gerek duyulmasının yani iç dudakların geniş olmasının nedenleri bulunur. Bunlar;

 • Doğumsal neden; vajinal doğumlar, büyük bebekler doğurmak ve çok fazla doğum yapmak
 • Uyarma; mastürbasyon ve cinsel birliktelikler, özellikle küçük yaşlarda iç dudaklar ile temas
 • Genetik neden; bazı kişilerde doğuştan iç dudak büyüklüğü ve asimetri sorunu olur.
 • Menopoz
 • Yaşlanma
 • Orak seks
 • İrritason; devamlı olarak vajinal anlamda enfeksiyonlar yaşamak, HPC enfeksiyonu geçirmek

Labioplasti ameliyatı estetik bir güzellik sağlamanın yanı sıra fonksiyonel açıdan da belli avantajların yakalanmasını sağlar. Bisiklete binmek ve ata binmek kolaylaşır, daha dar kıyafetler giymek daha rahat hale gelir ve hijyen açısından daha sağlıklı bir süreç başlar. Ayriyeten cinsel birleşim esnasında ağrı olmaz, kalite artar ve yaşam kolaylaşır. Özellikle de kadınların kendilerine olan öz güvenleri artar. Labioplasti fiyatları yapılacak olan klinik muayeneden sonra belirlenir. Labioplasti fiyatları hemen hemen 2 asgari ücret kadar bir maliyeti bulabilir. Bu işlem için yapılacak olan araştırmada labioplasti fiyat bakımından araştırılmalıdır. Çünkü labioplasti fiyat bakımından farklılıklar gösterir.

Uygulamanın nasıl yapıldığı konusunda ve yaptıranlar ile alakalı olarak youtube videoları sizlere yardımcı olabilir. Olanların memnuniyeti ve uzman doktor bilgilerini de bu videolarda bulabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

Küçük dudaklardaki büyüklük; küçük olan dudak kısımlarının büyükler daha geniş olması halidir. Bu sorun genelde yapısal bir sorundur. Özellikle bu sorun ülkemizde fazlasıyla yaygındır. Sorun çocukluktan itibaren fark edilebilir düzeydedir. Hatta yazın bikini ya da mayo içine sıkı çamaşır giymek zorunda olan kadınlar bile vardır. Bu sorundan kaynaklı olarak sık şekilde enfeksiyonda meydana gelir.

Küçük dudaklardaki sarkmalar; özellikle sık şekilde kilo alıp veren kişiler de meydana gelir. Görsel bakımdan oldukça rahatsız edici bir sorundur. Bazı bayanlarda meydana gelen sarkmalar zaman içinde koyu bir renk alabilir. Rengin değişime uğraması da görsel anlamda kadınları sıkıntıya sokar. Doğumsal yaralanmalar, geçirilen kazalar sonucunda oluşan yırtıklar ve bazı travmalar bu sorunun yaşanmasına neden olur.

Küçük dudakların arasında olan farklar; dudakların arasında bulunan boyut farkı halidir. Zaten birçok kadında dudaklar aynı boyuttan değildir. Özellikle kilo alımlarında belirgin bir hale gelmenin yanı sıra enfeksiyon konusunda da sıkıntılara sebep olur. Önceden geçirilen enfeksiyonlar, tümör iç dudakların sarkmasını, kıvrımlı bir hal almasını ve şekilsiz bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi uygulaması ile yarım saat içinde yapılır. Lokal anestezi uygulaması istemeyen hastalarda genel anestezi uygulaması da yapılır. Genel anestezi sonrasında hastanın hastanede sabahtan akşama kadar kalması gerekir. Labioplasti ameliyatı uygulamasında eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma işlemleri de bulunmaz. Uygulama öncesi regl dönemi olmamalıdır. Yine uygulama öncesi enfeksiyon ile alakalı tüm tedbirlerin alınmış olması gerekir. Labioplasti ameliyatı öncesi regl dönemi ise enfeksiyon ile alakalı hijyen sağlanamaz. İşlemlerin sonrası için hastane ortamından yatış gerekmez. Atılan dikişlerin tamamı 10 günün içinde kendiliğinden düşer. Yapılacak olan uygulama öncesinde sorun ile alakalı belirlemeler klinik muayene esnasında yapılır. Bu muayenede sonrası için gerekli işlem planlaması da yapılır. Sorunların belirlemesi sonrası gereken tüm işlemler doktor tarafından yapılır. Zaten doktorlar hastaya işlemlerden önce neler yapılacağı, nasıl bir görüntüye sahip olunacağı ve labioplasti ameliyatı sonrası neler yapması gerektiği konusunda detaylı bilgilendirme yapar. Uygulama günü ekstradan hastanın yapması gereken bir şey varsa yine doktor bunu önceden belirtir. Bu işlemler özellikle İzmir, İstanbul ve Ankara bölgesinde Süleyman Eserdağ tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Ankara bölgesinden hizmet veren Doktor Süleyman Eserdağ kendi ekibi ile farklı illerde cinsel tedaviler ve estetik sorunlar konusunda hastaneler de çalışmaktadır. Süleyman Eserdağ Ankara bölgesindeki hizmetleri ve diğer illerdeki hastaneler deki başarılı ameliyatları hakkında yorumları internet ortamından bularak okuyabilirsiniz. Ameliyat olanların video ve yorumları bu işlemi yaptıracakları rahatlatır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası

 • Labioplasti ameliyatı sonrası hasta hemen taburcu edilir. Yalnız genel anestezi altında işlem yapıldıysa akşama kadar beklenir.
 • Eve gelen hastaya doktorlar iyileşme dönemi ve bakım ile alakalı detaylı bilgiler vermiştir.
 • Labioplasti ameliyatı sonrası tuvalet temizliği konusunda dikkat edilmelidir. Bu temizliğin önden arkaya doğru yapılması zaten doğru olanıdır.
 • Doktor duşun aynı gün içinde alınabileceğini söylemiştir. Labioplasti ameliyatı sonrası küvette yatmak 10 gün yasaktır. İşlem sonrası bu bölgenin akan su ile temizlenme işleminin yapılması uygundur. Küvette yatmak bölgenin nemlenmesini sağlar ve enfeksiyona neden olur. Enfeksiyona neden olan tüm sorunlar iyileşme döneminin geç atlatılmasına sebep olur.
 • İyileşme dönemi içinde 1 hafta boyunca hastanın oturur pozisyondan kaçınması gerekir.
 • Labioplasti ameliyatı olanlar tuvalet ve banyo temizliklerine fazlasıyla dikkat etmelidir. Özellikle her tuvalete girişte klozet üstünün ve içinin dezenfektanlar ile temizlenmesi gerekir. Bu banyo yapılacak olan alan içinde geçerlidir.
 • Sauna, hamam ve havuz 15 gün boyunca kullanılmaz.
 • Labioplasti sonrasında oluşan ödem, şişlik ve kaşıntı durumları kısa zaman içinde geçer.
 • Bölgede his kaybı meydana gelmez. Tabi bu doktorun tecrübesine de bağlıdır. Zaten tam duyu his kaybı da oldukça nadir şekilde gözlemlenir.
 • Ameliyat sonrasında yara izleri dikişler düştükten sonra kısa zaman içinde bazı kişilerde kaybolur. Buna rağmen bölgesin ıslak kalmaması, sürekli olarak kapatılmaması ve serbest bırakılması gerekmektedir.
 • Operasyon sonrasında şişliklerden kaynaklı olarak his kaybı yaşanıyor zannedilebilir. Şişlikler geçtikçe bu durumda düzelir.
 • Labioplasti operasyonu sonrasında akıntı meydana gelir. 48 saat içinde kendiliğinden geçer.
 • Labioplasti operasyonundan sonraki 1 hafta lekelenmeler meydana gelebilir. Bunlar hafif düzeyde olduğu sürece normal olarak kabul edilir.
 • Cinsel ilişkiye girme süresi 3 haftayı bulabilir. Yapılan kontrollerden sonra 2 haftadan sonra cinsel ilişki uzman hekim tarafından önerilebilir.
 • Yapılan uygulama sonrasında tam anlamı ile iyileşme 6 haftayı bulabilir.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle