"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Meme Dikleştirme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Ne Tarz Riskleri Bulunur?

Meme dikleştirme ameliyatı göğüste bulunan sarkma ve diğer sorunları ortadan kaldırarak daha estetik ve daha farklı bir görünüm kazandıracaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyat yolları ve aşamaları;

İlk Adım Anestezi;

Ameliyat yapılabilmesi adına kişiye anestezi uzmanı tarafından damar yolu ile ilaç verilecektir. Anestezi uygulaması seçenekleri arasında damar içinden yapılacak olan sakinleştirici ve genel anestezi uygulaması bulunmaktadır. Hangisinin daha uygun olduğunu ise uzmanınız karar verecektir.

İkinci Adım Kesi Açılması;

Meme dikleştirme ameliyatı için yaygın şekilde tercih edilen üç farklı kesi kullanılır. Bunlar areola bölgesinden açılacak olan kesi, areola bölgesinden ve oradan aşağıya doğru açılacak olan kesi, aerola bölgesinden, bu bölgeden aşağıya ve yukarıya doğru açılacak olan kesidir.

Üçüncü Adım Göğüs Şekillendirme;

 • Açılan keşiden göğüs dokusu kaldırılır, meme bölgesinin daha sıkı olması adına ve meme dikleştirme kapsamında konturunu düzenlemek için yeniden şekillendirme yapılır.
 • Göğüs ucundaki areola bölgesini ve göğüs ucunun doğal ve daha dinamik durması adına da işlemler yapılmalıdır.
 • Göğüs ucundaki areola bölgesini ve göğüs ucunda doğallığı yakalamak adına belli bir yüksekliği oturtturma işlemi yapılır.
 • Uzman gerekli görürse areolanın çevresinde fazla büyüyen deri yerinden çıkartılarak operasyon esnasında küçültülür.
 • Elastik kaybın önlenmesi adına göğüs bölgesinde yer alan fazla deri de çıkartılır ve atılır.

Dördüncü Adım Kesileri Kapama;

Göğüs dikleştirme yapılırken, şekillendirme yapılırken ve derilerdeki fazlalıkları alındıktan sonra geriye kalan deri kesilerin kapatılma esnasında sıkılaştırılmaktadır. Göğüs dikleştirme ameliyatında kesilerin izleri saklı bırakılabilmektedir. Bazı kesilerin izleri ise kalıcı olarak kalmayacaktır ama birçok hastada izsiz şekilde meme dikleştirme ameliyatı tamamlanır. Kesilere atılan dikişler göğüs dikleştirme ameliyat kapsamında dokunun altına atılır ve bu sayede iz kalmaz.

Beşinci Adım Sonuç;

Meme dikleştirme ameliyat kapsamında yapılan işlemler sonucunda meydana gelen sonuçlar hemen gözlemlenebilir. Ameliyat sonrasında şişlikler meydana gelir bu şişlikler zaman içinde azalır. Hasta meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşmeye başladıkça daha dinamik ve daha genç bir göğüs sahibi olacaktır. Eski dönemdeki göğüslerinden farklı bir görüntü ortaya çıkar.

Kimlere Yapılır?

Kilo alıp verme, doğum yapma, süt verme ve genetik olarak meydana gelen göğüs sarkmaları sonucunda meme dikleştirme ameliyat işlemleri herkese yapılabilir. Bu kapsamda kişilerin genel sağlık durumlarının iyi olması gerekir. Yapılacak olan cerrahi uygulamada göğüs bölgesinde bulunan farklılıklar, asimetriler ve diğer sorunlarda ortadan kaldırılabilir. Meme dikleştirme bursa ve diğer illerde genelde emzirme nedeni ile göğüslerin hacimlerini kaybetmesi ve eski görünümleri kaybetmesi sonucunda sık şekilde tercih edilir. Sarkan dokuların küçültülmesi ve çıkarılması sonucunda daha estetik görünüm bir görünüm kazanmak mümkündür. Sarkan göğüslerde göğüs başı aşağıya doğru bakmaktadır. Bazı kişilerde aşırı düzeyde kilo alıp vermeden kaynaklı olarak göğüs dokusunda gelen deformasyonlarda aynı durumu yaratır. Meme dikleştirme sarkan ve deforme olan memelerin yeniden eski dönemdeki haline dönüşmesine, dikliğini kazanmasına, yeniden şekil almasını sağlamasına ve konik bir hal almasına olanak sağlar. Meme başı çevresi olarak bilinen areola bölgesinde bu ameliyat esnasında daraltılmaktadır. Sarkan göğüs sorunu olan hastaların hemen hemen hepsinde aerola bölgesinde düzeltmeler yapılır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyat Riskleri

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Yara izi
 • Ağrılı bir süreç
 • Göğüs bölgesinde istenilen sıkılığın yakalanmaması
 • Sıvı toplanması
 • Cilt renginde meydana gelen sorunlar
 • Şişlik ve yaralanmalar
 • Göğüs konturunde bozukluklar
 • Anesteziden kaynaklı riskler
 • Göğüste ya da uç kısmında duyu kaybı
 • Ameliyat sonrasında yara izleri ve bunların düzelmemesi

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle