"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Nazal Septum Deviasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Burundaki tıkanmalar sonrasında meydana gelen rahatsızlığa Nazal Septum Deviasyonu adı verilmektedir. Başarılı ameliyatlarla birlikte bu sorunların tamamı ortadan kaldırılabilir.

Nazal Septum Sola Deviyedir

Burun orta duvarının kaymasıyla meydana gelen burun tıkanıklığına deviasyon adı veriliyor. Ayrıca burun ortadan duvarlarla ayrılan bir tünel olarak düşünüldüğünde bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Her iki yanında ince bir zar tabakası ile kaplı olan burun, kıkırdak ve kemiklerden oluşmaktadır. Sağlıklı bir burun incelendiğinde ön taraftaki giriş deliği darlığı, arka kısımdan genişlemektedir. Burnu ortadan ikiye ayıran ince yapı olan nazal septum bazı belirtiler vererek sağlık sorunlarına neden olabilir. Nazal septum’un sol kısmında yaşanacak sorunların bazı belirtileri de bulunuyor; Tek yanlı tıkanıklık, burun kanamaları, sinüzit, yüz ve bağ ağrısı ile geniz akıntılarıdır. Nazal septum deviasyonu, gerçekleştirilecek ameliyatlarla düzeltilebildiği gibi nazal saptum yapısının estetik uygulamalarla kontrol altına alınabildiği de söyleyebilir. Bu anlamda nazal septum deviasyonu yaşadığınızda mutlaka doktora görünmenizde fayda var.

Nazal Septum Sağa Deviyedir

Nazal septum açıklığında sağa bakan deviye yaşanmış ve belirtiler de hissediliyorsa bu durumda da acil müdahale gerekebilir. Hastaya tanı konulurken öncelikle nazal septumun deviye olup olmadığına bakılır. Bunu anlamak kolaydır. Ayrıca hastaların tek bir burun deliğinden nefes alması zor olacağından belirtiler ortaya çıkar çıkmaz müdahale edilmelidir. Nazal septum deviasyonu genel belirtilerine bakacak olursak, burundan hava geçişini engelleyecek bir yakınlaşma ya da salgıların ortaya çıkması gibi önemli durumların ortaya çıkabileceğiniz belirtebiliriz.

Normal bir septum, merkezi olarak uzanmaktadır ancak nazal septum sağa ya da farklı nedenlerle sola doğru uzanmışsa burun pasajında bazı sorunlar yaşanabilir. Nefes almada güçlük, uyku bozuklukları ve baş ağrısına neden olabilecek bu durumlarda tanı konulmasının ardından gerekli ameliyat süreci başlatılmalıdır.

Ameliyat Aşamaları

Nazal septumun ön kısmı yanlara doğru kaymış ise bu duruma antrerior septal dislokasyon adı verilir. Ameliyat sürecine geçmeden önce burun yerine ağızdan alınan solunumun meydana getirdiği olumsuz durumları incelemek gerekiyor. Bunlar;

  • Ağız kokusu ve kuruluğu
  • Dişlerin olumsuz etkilenmesi
  • Horlama durumu
  • Rakım değişikliklerinden etkilenme durumu
  • Huzursuzluk
  • Gün içerisinde uyuklama
  • İştahsızlık
  • Yorgun uyanma
  • Hapşırık nöbeti
  • Hiperaktif durumlar

Burun tıkanıklığı bu sorunları beraberinde getirirken ciddi anlamda performans kaybına neden olur. Genel yorgunluk halinin devam ettiği bu durumların yanı sıra dikkat bozukluğu, kilo alma ve gündelik hayatta başarısız olma durumları ortaya çıkabilir.

Nazal septum deviasyonu ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi daha çok genel anestezinin riskli odluğu durumlarda tercih edilir. Hastanın sağlık durumuna göre belirlenen bu süreçte kıkırdak zarı kaldırılır ve eğri olan kıkırdaklar başarılı bir şekilde çıkarılır. Ameliyat sırasında burun desteğini sağlayan kıkırdak alanları da dikkatli bir şekilde korunur.

Ameliyat kadar önemli olan ameliyat sonrası süreçlere de dikkat edilmelidir. Ameliyatın gerçekleştiği günün akşamında hastalarda burun tıkanması yaşanabilir. Olağan bir durum olarak bilinir ve farklı bir ağrı seyretmez. Ertesi gün ise hastanın ağırlık kaldırması ya da fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekiyor. Sadece hafif işlerin yapılabileceği 2.gün, burunda nezle hissi yaşanabilir ve bu durum birkaç gün sürebilir.

Ameliyattan sonraki ilk kontrol 1 hafta sonra yapılır. Yapılacak bu kontrolde burun boşluklarındaki sıvı ve kabuklar çıkarılır. Sonraki haftalarda ise kontroller devam eder ve burun için endoskoplar yardımıyla burun kontrolü sağlanır. Ameliyattaki başarı oranları %90 civarındadır. Yani yaşam boyu kalıcı olan ve burun duvarlarının her iki tarafından solunum yapılabilmesi, o ameliyatın başarıyla sonuçlandığını gösterir.

Başarılı bir burun ameliyatından sonra deviasyon tekrarlaması beklenmemelidir. Sadece burun desteğinin yetersiz kalması soncunda daha çok ön kısımdaki kıkırdak dokusunda kabarmalar yaşanabilir. Bu tür durumlarda yapmanız gereken ilk şey doktorunuza ulaşmak olmalıdır. Ayrıca ameliyatın ardından burun şekli değişmez. Fakat burun desteğinin zayıf olması durumunda burun sırtında çöküntü yaşanabilir. Bu gibi durumlara dikkat ederek uzman doktorlardan hizmet talep etmenizi öneriyoruz.

İyileşme Süreci

Nazal septum deviasyonu sonucunda yapılan ameliyatın ardından iyileşme sürecinden önce burunda kabuklanma ve koyu kıvamlı sıvıların meydana getirdiği tıkanıklıkla görülebilir. Daha sonraki haftalarda bu sıvılar ciddi oranda azalır ancak kabuklanmalar devam edebilir. En çok 6 hafta kadar süren bu süreçten sonra hava alma işlemi konforlu bir şekilde başlar. Burun bölgesindeki uyum da sağlanır ve iyileşme süreci de tamamlanmış olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle