"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Orta Kulak Ameliyatı Neden Yapılır, Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

orta kulak ameliyatı kronik düzeydeki sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu ameliyatlardan sonra hastanın mutlaka uzman hekimin dediği her türlü detaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Nedir, Nasıl Yapılır

Kronik şekilde meydana gelen kulan sorunları için uygulanan timpanoplasti ameliyatı mastoid kemiğinin içinde ve orta kulakta bulunan iltihabın temizlenmesi, kulak zarının onarılması ve işitme konusundan iş yapan kemikçiğin yeniden yapılandırılması amacı ile yapılır. Orta kulak iltihabı sonucunda ya da diğer sorunlardan kaynaklı olarak yapılacak olan uygulama için uzman hekim hastasını detaylı şekilde muayene eder. Orta kulak iltihabı ameliyatı tekniğine karar verilirken kulak zarının durumu, mastoid kemiğe yapılacak olan müdahale ve kulak kanalının yapısı oldukça önemli düzeyde etken olmaktadır. Orta kulak ameliyatı esnasında mastroid kemik ve orta kulak mikroskop altına alınarak birden fazla cerrahi tekniklerin yapılmasına rağmen hasta ve yakın ziyaretçileri tarafından operasyon bölgesi incelendiğinde sınırlı ölçüde görebildikleri kesi nedeni ile bu hususta sıklıkla sorular sorulmaktadır.

Orta kulak iltihabı ameliyatı kulak arkası, önü ya da kulak kanalı içerisinden açılan kesiler arasından yapılmaktadır. Zar üzerinde meydana gelen ufak bir deliğin onarılması için genellikle kulak kanalı içerinden ameliyat operasyonu tercih edilirken, daha ileri seviyede rahatsızlık görülen hastalarda ya da mastroid kemiğe müdahale edilmesine ihtiyaç duyulan operasyonlar için kulak arkası ya da kulak önünden kesi açılarak müdahale yöntemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple müdahalenin nerden yapılacağı cerrahın isteğinden çok hastalığın düzeyine göre belirlenmektedir. Kulak zarı onarımı operasyonlarında çok sık olarak kullanılan bir doku olan ve kulak arkası üst bölgesinde bulunan kasa ait temporal faysa adı verilen kılıftan faydalanılmaktadır. Kulak kanalının ön tarafında bulunan kıkırdağın zarı, damar parçası veya başka bir kişiden alınıp uygun şekilde işlenerek hazırlanan, steril beyin zarları gibi parçalarda kullanılabilir.

İşitme iletilirini sağlayan kemikçikler içerisinde oluşan hasar sebebi ile ses iletisini sağlamak amacı ile bir onarım operasyonuna ihtiyaç duyulduğunda çeşitli materyaller arasından ortaya çıkarılmış protezler, kulak kanalı önünde bulunan kıkırdaklar ve kulak arkası bölgesinde bulunan kemiklerden alınan parçalar ve orta kulak kemikçikleri gibi birbirinden farklı materyaller pozisyonlara sokularak kullanımı sağlanabilmektedir.

Orta Kulak İltihabı Ameliyatı Riskleri

Orta kulak iltihabı ameliyatı genelde genel anestezi işlemleri altında yapılır. Genel anestezinin belli başlı riskleri bulunur. Bunun yanında kulak zarında çizilmesi meydana gelebilmektedir. Sorunların meydana gelmesine rağmen bazen iç kulakta zarar oluşabilmektedir. Ayrıca bazı kişilerin ameliyatlarında kulağa tüp takılabilir. Bundan kaynaklı da belli başlı riskler ortaya çıkar. Tüp takılması esnasında kulak zarı zarar görebilir ve tüp orta kulağa kaçar. Tüpün takılmasından sonraki dönemde kulak zarında kalıcı delik, enfeksiyon, kireçlenme ve bunlardan kaynaklı olarak akıntılarda meydana gelebilmektedir. Orta kulak iltihapları yüzünden yapılan ameliyatlar büyük ameliyatlardır.

Bundan dolayı belli başlı komplikasyonlar meydana gelir. Ameliyat esnasında iç kulağa zarar vermeden dolayı yüz felci, işitme kaybı, çevre damarlar ile sinirlerde yaralanma oldukça önemli düzeyde riskler içinde yer alır. Operasyon esnasında kulağa tüp takılan kişilerin mutlaka bu bölgeye su kaçmamasına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca operasyon sonrasında ayda 1 kez kontrole gidilmesi gerekir. Kronik düzeyde orta kulak iltihabı geçiren kişilerde önemli olan bir detayda pansumanların uzman doktorun söylediği şekilde yapılmasıdır. Ayrıca uzman doktorların verdiği ilaçlar önerilen dozda ve söylenen saatte içilmesi gerekir. Bu ameliyattan sonra hastaların beslenme konusunda dikkat edeceği herhangi bir detay bulunmamaktadır. Orta kulaktaki iltihaptan dolayı operasyon olan kişiler kulak bölgesinde kemiğin fazla şekilde oyulması yapılan kişilerde, meydana gelen boşlukta kir ve pis sık şekilde meydana gelebilmektedir. Bu kirin ve pisin düzenli ve aksatılmadan temizlenmesi çok önemlidir. İyileşme döneminde dikkat edilmesi gereken detayların uygulanması süreci hızlandırır ve daha rahat bir dönem atlatılmasına olanak sağlar.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle