"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Burun İçinde Bulunan Etlerden Kurtulmak Adına Neler Yapılması Gerekmektedir?

Burun eti ameliyatı için kullanılacak olan radyo frekans uygulaması hızlı ve kolay şekilde yapılan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde hasta olan kişiler ağrı ve sızı duymadan işlem yaptırabilir.

Radyofrekans İle Burun Eti Küçültme Prosedürü Nasıl Uygulanır?

Burun tıkanıklığına neden olan en önemli etken burun eti büyümesi yani konka büyümesidir. Konkalar her iki burun deliğinin içinde yan duvarlarında bulunan, üstte, orta da ve altta yer alan et çıkıntısı tarzındaki yapılardır. Konkalar nefesin alınıp verilmesinde havanın süzülmesi için etki sağlarlar. Nefes alınan havada meydana gelebilecek zararlı tozları ve maddeleri tutar. Burunun boşluğu arasında süzülerek geçecek olan hava, bu esnada ısınmış ve nemlenmiş, soğuk ve kuru havanın direkt olarak akciğerlere girmesini engeller. Normal bir büyüklüğe sahip olan burun etleri fonksiyonları bakımdan oldukça yaralıyken kalıcı bir şekilde büyüyen konkalar zaman içinde zararlı hale gelir. Devamlı burunda tıkanıklık meydana geldiği için solunum ağırlıklı bir şekilde ağızdan yapılmaya başlanır. Alınan hava süzülme yapılmadan akciğerlere gider. Uyku durumunda şiddetli şekilde horlama ve nefessiz kalma gibi hayati anlamda tehlikeler meydana gelir. Bu tehlikeler ile karşı karşıya kalmamak adına konkalarda küçültme işlemleri yapılmalıdır. Konkaların küçültme için kullanılacak olan tedavi yöntemi arasından birkaç seçenek bulunur. Bunlardan bir tanesi de radyofrekans yöntemi uygulamasıdır. Radyo frekans yöntemi sayesinde burun eti kesilerek çıkartılmaz. Radyo frekans yöntemi burun eti büyümesi ameliyatı kapsamında en iyi sonucu verecek olan ileri bir tekniktir. Bu uygulama ile konkalar yakılarak çıkartılır. Kesme işlemleri yapılmadığından dolayı kanama riski meydana gelmez. Radyo frekans yöntemi ameliyatı ile sadece küçültme işlemleri yapıldığı için küçülen burun eti işlevini yapmaya devam eder. Bu saye fonksiyon ve işlev kaybı yaşamadan burun eti problemlerine de çözüm bulunur. Bu işlemler burun etinde şişip nefes alma sorunu yaşayan kişilerde uygulanır. Horlama, yumuşak damağında sarkmalar, küçük dil sarkması ve damağın kalınlaşması olan kişilerde de radyo frekans uygulaması yapılır. Radyo frekans enerjisi katkısı ile dokularda meydana gelen ısı, mukozanın alt kısmından yer alan salgı hücrelerinde sayıca azalmalara sebebiyet verir.  Uygulamalar genel ve lokal anestezi altında yapılır. Muayeneden gerekli olan şartlar belirlenir ve bunların dışına çıkılmaz.

Burun Eti Ameliyatı Sonrası Hastayı Neler Bekler?

 • Radyo frekans yöntemi ameliyatı sonrası yapılan işlemlerin en önemli avantajı kontrollü bir yöntem olmasıdır. Bu yöntem sayesinde dokulara zarar verilmez.
 • Ameliyatın bitmesinden sonra kuruluk meydana gelir. Nadir olarak kanama gözlemlenir. Bundan kaynaklı olarak tıkanıklık meydana gelir ve bu sorunun tamamen geçmesi de 3 haftayı bulur.
 • Radyofrekans yöntemi sonrası ağrı meydana gelmez. Oluşan ağrı oldukça hafif düzeydedir. Ağrı kesiciler yardımı ile ortadan kalkar.
 • Radyo frekans ameliyatı tedavisi bittikten sonra hasta hemen taburcu olabilir.
 • Radyo frekans yöntemi sonrası koku almada sorun yaşanmaz.
 • Uygulama sonrası tampon kullanımı yapılmaz.
 • Uygulama sonrası gözlerde ve yüz bölgesinde morarma gözlemlenmez. Burunun üst kısmına alçı koyulmaz.
 • Ameliyat sonrası hasta kişiler gözlük kullanımlarını kolay şekilde yapabilir.
 • Ameliyat sonrası hasta istediği zaman güneşe çıkabilir. Ayrıca bu işlemden sonra kesinlikle seste değişim meydana gelmez.
 • Burun etinin radyo frekans uygulaması ile alınmasından sonra kişilerde yutma fonksiyonlarında sorun meydana gelmez.
 • Hasta kişilerin burunlarında çökme ya da bozulma gözlemlenmez.
 • Radyo frekans uygulaması fonksiyonel hedefli yapılacak olan burun ameliyatları, burun tıkanıklığı şikâyeti ameliyatları ve kronik sinüzite yönelik ameliyatlar kolay, hızlı ve basit şekilde yapılabilmektedir.
 • Burunda bulunan konkaların alınmasından sonra beslenme ile alakalı olarak herhangi bir kısıtlama getirilmez. Sadece ilk zamanlarda olabildiğince yumuşak ve ılık olan besinlerinde tercih edilmesi damak açısından iyi olacaktır. Zaten bu süreçte nasıl beslenileceği konusunda uzman detay verir. Ayrıca bu dönemde bol bol sıvı alınması oldukça önemlidir.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle