"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç kimi uygulaması dikkatli bir şekilde yapıldığı gibi uygulamadan sonra da bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Saçların ıslatılmaması ya da spor aktivitelerinden uzak durulması bu kurallar arasındadır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler veya yapılmaması gerekli olan unsurlar uzmanlar tarafından belirlenir. Kişi bu unsurlara dikkat ederek yaşantısına devam ederse saç ekimindeki başarı oranı artar. Özellikle operasyonu takip eden ilk haftalar içerisinde kim yapılan bölgeye gerekli hassasiyet gösterilmelidir. İlk geceden itibaren yapılması ve yapılmaması gerekenlere dikkat etmelisiniz. Saç ekim işleminin boyutu küçük de olsa, büyük de olsa fark etmeksizin ciddi bir operasyon olduğu unutulmamalıdır.

İşlemin gerçekleştiği ilk gün saçların hiçbir şekilde ıslatılmamalıdır. Ertesi gün saç ekimi yapılan merkezde işlem bölgesine pansuman yapılmalıdır. İlk yıkama işlemi ise operasyondan sonraki üçüncü gün yapılabilir.

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk 72 saat içerisinde yağmur ve güneş ışınları gibi etmenlerden korunmakta yer alıyor. Atmosferdeki çeşitli polenlerden etkilenmemek için bu süreçte dışarıya şapka takarak çıkmalısınız. İlk gün içerisinde saç ekimi yapılan bölgenin zedelenmelerden korunması gereklidir. Bu nedenle bölgeyi hiçbir yere çarptırmamaya özen göstermelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Hafta İçerisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk iki hafta içerisinde sauna, havuz ve hamam gibi yerlere girmek enfeksiyon kapma riskini artırır. Çünkü durağan sular ve ısı derecesi yüksek olan yerlerde her zaman enfeksiyon olma riski mevcuttur. Saç ekimi yapılan bölge ilk 3 gün içerisinde olduğu gibi 2 haftalık süreçte de güneş ışınlarından tamamen korunmalıdır. Saçların yıkanması ise ph dengesi 5.5 olan antibakteriyel şampuan ve saç yıkama losyonu ile gerçekleştirilmelidir. 2 hafta boyunca aksatılmadan ve zorlanma yapılmadan her gün düzenli olarak saçlar yıkanmalıdır.

Saç köklerinin alındığı alanda 15. Günden sonra bir miktar sivilceler oluşmaya başlayabilir. Bu sivilceleri karışken, köklerin alındığı bölgede hasar oluşumuna neden olabilirisiniz. Bu nedenle sivilcelerinizle oynamamalı ve bölgeye gereken özeni göstermelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecinde Yapılması Gerekenler

Kendinize saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesi oluştururken, iyileşme sürecini gün gün takip etmenizin sizin için daha yararlı olacaktır. Örneğin ilk gün ensenizdeki bandaj çıkarılarak pansuman yapılır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ikinci gün tamamen dinlenmelisiniz. İlaç kullanımı gibi özel bir durumunuz varsa bu konuda saç ekimi sonrası yapılması gerekenler ile ilgili uzmanınıza danışmalısınız. Üçüncü gün ilk yıkama gününüz olacağı için bu işlemi özenle uygulamalısınız. Hatta saç ekimi yaptırdığınız merkez yakın ise yıkama işleminin uzmanlar tarafından yapılması önerilir. 4.gün ekim yapılan alanda ve ense kısmında bulunan kabukların, yıkama sonrasında dökülüp dökülmediği kontrol edilmelidir. İyileşme evresi beşinci gün sona ermektedir.

Saç Ekimi Sonrası Yasak Olan Aktiviteler

İlk 2 hafta boyunca kuaförlük hizmetleri ve spor aktivitelerini kendinize yasaklamalısınız. Saçların kesilmesi ancak makasla olmak suretiyle işlemden 15 gün sonra yapılabilir. Saçların kazıtılması ise kesinlikle yasaktır. Normal şartlar altında yaklaşık 1,5 ay sonra her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir. Saçların yıkanması sonrasında saç kurutma makinesinin kullanılması kesinlikle yasaktır. Saçların kurutulmasında havluda kullanılmamalıdır. Spor aktivitelerinden uzak kalınması ise kafa bölgesine darbe alınma riski olduğu için gereklidir. Özellikle futbol, kick box, boks, basketbol, tekvando, güreş gibi spor dalları hastalar için çok risklidir. Saç ekim sonrası hemen yolculuğa çıkılmamalıdır. Şayet bu gerekli ise saç köklerinizin zarar görmemesi adına seyahat sırasında ensenizi dolduracak basit bir şişme yastık kullanmalısınız. Bu başınızı cama ve benzeri sert bir yere dayamanıza engel olacaktır. Operasyonun gerçekleştiği ilk hafta kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.

Aspirin haricinde ginko biloba, ginseng ve E vitamini gibi kanı sulandırıcı bitkisel destek tedavilerini ve ilaçları almanız da önerilmez.

Saç ekim sonrası en az bir ay süre ile sigarayı azaltmanız ve alkol kullanmamanız gereklidir. Saç ekim işleminin yapıldığı gün ve bir gün sonrasında ise sigara içmeniz kesinlikle yasaktır. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler gün ışığı ile soğuğa karşı hassas davranmakta yer alıyor. Bu nedenle fazla soğuk ve sıcakta durmamanız tavsiye edilir.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle