"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Ekimi Sonrasında Saçlar Ne Zaman Çıkar ve İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Saç ekimi sonrasında uygulamadan yararlanan kişilerin iyileşme süreci, saçların bakımına bağlı olarak değişebilir. Bu süreçte uzmanların tavsiyelerine kesinlikle dikkat edilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Çıkma Süreci

Saç ekimi yaptıran bireylerin merak ettiği konu, saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar sorusudur.  Aslında ekilen kökler canlı olduğu için ertesi gün çıkış gözlemlenir. Fakat kısa bir süre sonra şok dökülme adı verilen olay yaşandığı için saçlar yeniden dökülür. Şok dökülme, saç ekim operasyonundan belirli bir süre sonra geçici olarak saçların dökülmesidir. Bu saç ekim işlemi yaptıran hastaların yüzde 80’inde gözlemlenen bir olaydır. Geçici bir süreci içeren şok dökülme olayı için ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusuna kesin bir tarih verilemeyebilir. Çünkü şok dökülmenin süresi ve yoğunluğu hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda 1 ya da 2 ay boyunca dökülme devam ederken, bazı hastalarda ise 1-2 hafta içerisinde tamamen dökülme yaşanır ve saç telleri yenilenme sürecine girer. Saçların çıkış süresi hastadaki birçok kritere göre değişmektedir. Ekim yaptıran kişinin erkek ya da kadın olması bile bu süreyi etkileyen faktörler arasındadır.

Yapılan araştırmalar neticesinde saç ekimi yaptıran erkek bireylerde saçların çıkış hızı, kadın bireylere göre daha hızlıdır.

Ayrıca saç ekim sonrası neredeyse tamamı dökülen saçların yeninden çıkıp uzaması da kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Ekilen saçlar ertesi gün sağlıklı bir bireydeki normal saçlar gibi 0.3 mm uzama sağlar. Yaklaşık olarak 2 hafta bu uzama devam eder. Üçüncü hafta ise şok dökülme olayı başlayarak saçların yüzde 99’u dökülme yapar. Şok dökülme ortalama 6.haftaya kadar sürebilir. Nadiren de olsa hiç dökülme olmayan hastalarda olabiliyor. Özellikle kökler bekletilmeden ekilirse çok seyrek olmasıyla beraber hiç dökülme olmayabilir. Şok dökülme sonrası ise 2 ile 5 ay arasında sürebilen dinlenme dönemi başlar. Saç ekimi yaptıran bireylerin yeniden saç çıkış hızları incelediğinde ise 6,7 ay sonunda dökülen saçların yeniden çıkmaya başladığı gözlemlenmektedir. İlk yılın sonunda ekilen saçlar yüzde 90 oranında çıkış göstermektedir. Kalan yüzde 10’luk kısmı ise 2 yıl içerisinde çıkabilir. Uygulama sonrası ekilen saçlar ne zaman çıkar diyerek merakla bekleyecek olan kişiler, uygulama öncesinde vitamin takviyesi yaparak bu süreci kısaltabilirler.

Özellikle ekim işleminin gerçekleştiği günlerde günlük 10 mg B7 vitamini alınması çıkışın daha erken olmasını sağlayacaktır.

HP biotin, swanson biotin, solgar biotin gibi markaları bulunan B7 vitaminin, saçı eski kalitesine daha çabuk sürede ulaştırma ve şok dökülmeyi azaltma gibi etkileri de bulunmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Saç ekim işlemi sonrası meraklı bir bekleyiş içerisine giren bireyler doğal saçlarına kavuşmak için sabırsızlanırlar. Kişinin doğal saçlarına kavuşma süreci her hastada farklılık gösterir. Ancak saç ekimi sonrası iyileşme sürecini etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi köklerin dışarıda bekleme süresidir. Ayrıca bu süre boyunca köklerin ne kadar soğutulduğu da süreci etkilemektedir. Hastanın yaşı ve cinsiyeti de saç ekimi sonrasındaki iyileşme sürecinin ne kadar olacağını belirleyen etmenlerdir. Örneğin gençlerde saç ekimi yapıldığında, yaşlı bireylere nazaran çıkış hızı daha yüksek olmaktadır. B7 vitamini gibi uygulama günlerinde ek bir ürün alınıp alınmaması ve bölgesel damar genişletici kullanımı da bir diğer etkenlerdir. Operasyon sırasında kullanılan teknik iğne ise doku yaralanması az olmaktadır. Bu da kanalın açılma stilinin iyileşme sürecini etkilediğini göstermektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Büyüme Süreci

İyileşme süreci bir yıl gibi geniş bir süreyi içine almaktadır. Çünkü bu süreç içerisinde yaraların iyileşmesi, şok dökülmenin yaşanması ve köklerin beslenmeye başlaması gibi farklı aşamalar yaşanmaktadır. Sonrasında ise yeni saçların uzamaya başladığı görülür. Yeni doğan süreci olarak adlandırılan bu dönemde, yeni saçlar uzamaya başladıktan sonra saç kıllarının kendi doğal büyüme döngülerine alışması gereklidir. Alışma dönemi sona erdiğinde ise saç kılları kalınlaşarak güçlenir. Nakledilen saç köklerini yeni yerlerini benimseyebilmesi için bazı etkenlerle desteklenmesi önemlidir. Örneğin herhangi bir sebeple zedelenmemesi, baskı almaması ve dinlenme ile beslenme gibi diğer unsurlarla desteklenmesi gereklidir. Saç kılları döküldükten sonra yeniden çıkışları kıvrık, zayıf ve ince olmaktadır. Zaman geçtikçe kendi formlarına kavuşan saç kılları büyüme evresine girdiğinde yaklaşık 1 cm uzayabilir.

 

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle