"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecinde Oluşabilecek Şişlikler ve Nasıl Geçeceği Hakkında Bilgiler

Saç ekimi operasyonları sonrasında deride, yüzde ve gözde bazı şişlikler oluşabilir. Bu şişlikler operasyon sonrasında gayet normal olup, herhangi bir tehlike arz etmemektedir.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Oluşumu

Saç ekimi operasyonlarından sonra yaklaşık 3-4 gün sonra saç derisinde ve yüzde bazı şişlikler meydana gelir. Bu şişlikler gayet normaldir ve genellikle en geç 5 gün kadar sürerler. Bu süreçte oluşan şişlikler, hastaların ve doktorların dikkatsizliği gibi etkenlere bağlı olarak göz çevrelerine de yayılabilmektedirler.

Gayet normal olan şişme hadisesini kontrol etmek hastaların elindedir. Operasyon sonrası doktorların tavsiye ettiği ve hastaların uyması gereken bazı tedbirlerle birlikte bu şişliklerin oluşumu en aza indirilebilir ve hatta engellenebilir. 

 

Operasyon Sonrası Şişlik Oluşumlarının Nedenleri

Saç ekim operasyonları sonrası oluşan şişliklerin büyük bir çoğunluğu operasyon esnasında kullanılan sıvı formdaki anestetiklerdir. Bu sıvı anestetikler operasyon sonrasında vücuttan atılana kadar bazı ödem oluşumlarına neden olabilmektedirler. Bu hastalarda en sık görülen şişlik nedenidir ve risk oluşturmamaktadır. Şişliklerin oluşumuna neden olan diğer etkenler ise operasyon sırasında ve sonrasında kullanılan bazı ilaçlara karşı hastanın alerjik oluşudur ya da bu şişlik oluşumlarına cerrahi travmanın yapmış olduğu enflamasyon da yol açabilir. Tüm bu etkenleri en aza indirgemek için operasyonun iyi planlanması, hastanın operasyon öncesi tahlillerinin eksiksiz yapılması ve operasyonun profesyonel ekipler tarafından yapılması çok önemlidir. Bu şartlar sağlandığı taktirde operasyon sonrasında hastaları en çok tedirgin ve rahatsız eden bu etkenlerin oluşumu en aza indirilebilir veya yok edilebilir. 

Şişliklerin Engellenmesi İçin Alınacak Tedbirler 

Saç ekimi sonrasında deride ve yüzde meydana gelen şişlikleri engelleyebilmek için uzmanların tavsiyelerine uymak hastalar açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Bu sürecin oluşumunu engelleyebilmek için hastaların en çok dikkat etmesi gereken konu operasyon sonrasındaki süreçte hastaların doktorların verdiği ilaçları uygun şekilde kullanmalarıdır. İlaçların düzenli kullanımı şişlik ve ödem oluşum risklerini en aza indiren etkenlerin başında gelir. Bunun yanı sıra operasyon sonrasında hastaların ekim yapıldığı bölgeyi güneş ışınlarından ve diğer zararlı etkenlerden korumalarıdır. Ekimden sonra ilk 3 gün istirahat edilmesi de çok önemlidir. İstirahat esnasında sırt üstü ve yüz üstü yatmaktan kaçınılmalı, baş öne eğik durulmamalı, genellikle 45 derecelik bir açı ile yatılarak şişliklerin ense bölgesinden geçmesi ve yüze gelmemesi sağlanmalıdır. Doğru bir yatma şekli yaralı bölgeye teması da engelleyerek enfeksiyon risklerinin de önüne geçer. Şişliklerin giderilmesi ve önlenmesi açısından bir başka yapılması gereken de buz masajıdır. Ekim yapılan bölgeye temas ettirmeden yüz ve alın bölgesine yapılacak buz masajları da şişliklerin önlenmesinde büyük rol oynar. Bu süreçte spordan ve kan basıncını yükselten aktivitelerden kaçınılmalı, doktorların verdiği ilaçlar dışında kesinlikle ilaç ve kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Bu tedbirlerin alınıp tavsiyelere uyulduğu zaman bu olası ekim sonrası şişlikler en aza indirilir ve hatta oluşumu dahi engellenebilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle