"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Ne Zaman Yıkanır ve Nelere Dikkat Edilir?

Saç ekim işlemlerinde dikkat edilecek olan noktalar haricinde uzmanların söyledikleri detaylara da dikkat edildiği sürece başarılı sonuçlar elde edilir. Bunun için işlem önemsenmelidir.

Saç Ekiminden Ne Kadar Süre Sonra Saçlar Yıkanmalıdır?

Saç ekimi yaptıranlar operasyondan sonra kişilerin saçlarını en az üç gün sonra yıkama işlemi yapması gerekmektedir. Bunun yanı sıra saç ekimi yaptıran kişilerin 15 gün boyunca özel olarak hazırlanmış olan losyon yardımı ile saçlarını düzenli şekilde yıkama ve bakım yapması da gerekmektedir. Hatta bazı kişilere uzmanlar saçlarını gün içinde birkaç kez özel losyonla yıkamasını bile isteyebilir. Birkaç gün boyunca losyonla saç yıkama işlemi yapacak olan kişiler bunu masaj yardımı ile yapmalıdır. Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölgelerde pıhtı ve kabuklanma tarzında sorunlar meydana gelir. Bu sorunlarının önüne geçmek için ılık su yardımı ile işlem yapılan bölgeye ya da bölgelere masaj uygulaması yapılır. Saç ekimi sonrası yıkama işleminde sürtme yapılmaz.

Yıkama bol köpükle yapılırsa mutlaka bol su yardımı ile durulanmalıdır. Yıkama işlemi sonrası kurulama işleminde de uygulamalar oldukça detaylı ve ince şekilde yapılmalıdır. Kurulama esnasında mutlaka yumuşak ve pamuklu bir havlunun kullanılması gerekir. Ayrıca saç kurutma makinesi kullanan kişilerin makineyi kesinlikle baş bölgesine yakın tutmaması gerekmektedir. Makine kullanan kişiler orta sıcaklıkta kullanım yapmalıdır. Saç ekimi yaptıran kişiler 7 gün sonra ekim alanlarını yavaş yavaş ovarak yıkama yapmalıdır. İşlemlerden 10 ila 15 gün geçmesine rağmen halen bölgede kabuklanma varsa iyileşme için hızlandırma çalışmaları yapılmalıdır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin genel sağlık durumunun iyi olması yeterlidir. Uygulama sonrası ve öncesi nelere dikkat edileceği konusunda uzmanlar hastalarına her türlü detayı anlatır. Ayrıca eki yaptıran kişilerin bakım yaptırması başarıyı oldukça olumlu şekilde etkiler. Bunun için ilk gün ve sonrasında bakım ile alakalı tüm detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Saçlar Yıkandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlar için dikkat edilecek olan en önemli detay arasında yıkama sonrasında kuruma işleminin doğal yollar ile yapılmasıdır. Saçlar doğal yollar ile kurumaya bırakıldığı zaman tedavi sonrasında daha sağlıklı adımlar ile ilerlenir. Saç kurutma makinesi kullanmak gerekiyorsa ilk gün uzaktan orta sıcaklık tercih edilirken, sonraki zamanlarda yıkama işlemlerinden sonra uzaktan soğuk kurutma tercih edilmelidir.

Ekimden sonraki 3 gün içinde kirli bir alanda çalışma yapılması gerekirse muhakkak baş bölgesine şapka takılması gerekir. İlk 15 günlük zaman dilimi içinde saçlara jöle ve sprey tarzında maddelerin kullanımının yapılmaması gerekir. Yıkama işlemleri de düzenli şekilde yapılmaya devam edilir. 3 hafta sonra ekim yapılan alanlarda dökülmeler gözlemlenir. Bu durumda hastanın endişe etmemesi gerekir, 8 hafta sonrasında saçlarda tekrardan uzama meydana gelecektir. Tedaviden sonra zaman dilimi içinde yıkama konusunda dikkat edilecek olan detaylar arasında;

  • Tedaviden 3 gün sonra ilk kez saçlar yıkanabilir ve meydana gelen kabuklanma dökülmeye başlar.
  • Tedaviden 5 gün sonra uzmanın reçete ile vermiş olduğu ilaçların kullanılmasının sonuna gelinir.
  • Tedaviden 10 gün sonra ekimin yapılmış olduğu bölgedeki iyileşme tamamlanır.
  • Tedaviden 15 gün sonra kabuklanmaların dökülmesi neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır.
  • 3 hafta sonrasında ekilen saçların hemen hemen tamamı dökülür.
  • 12 hafta sonrasında dökülen bölgelerde tekrardan yavaş yavaş saç çıkmaya başlar.
  • 6 ay sonrasında saçlar tamamen uzamış olur. Ekim yapılmayan bölgelerdeki saçlar ile beraber iki kez kesim yaptıracak kadar uzayacaktır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle