"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci ve Bu Süreçte Kullanılacak Şampuanın Önemi

Saç ekimi operasyonu sonrasındaki iyileşme süreci sıkıntılı bir süreç olmakla beraber, bilinçli, doğru bir bakım ve doğru şampuan kullanımıyla birlikte sıkıntısız ve rahat bir şekilde de atlatılabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi operasyonları sonrasında hastaların tam olarak günlük yaşamlarına dönmeleri ortalama 3 ay gibi bir sürede gerçekleşir. Bu sürecin en çok dikkat edilmesi gereken bölümü ilk 10 günlük süreçtir. Bu 10 günlük sürede ilk olarak 5-6 gün içinde operasyon sonrasındaki kızarıklıklar ve pembelikler gider. Daha sonra ise kabuklar dökülür ve hasta kabukların dökülmesinden sonra kısmi olarak günlük yaşamına ve işine dönebilir. Bu sürede dikkat edilmesi gereken bir husus da spor faaliyetleridir. İlk iki günden sonra hafif egzersizler ve yürüyüş yapılmasında bir sakınca yoktur, ancak tam anlamıyla spor yapabilmek için gereken süre iki ay civarıdır. Aynı zamanda bu ilk ili aylık süreçte hastaların hamam, sauna ve denizden de kaçınması tavsiye edilir. Saç spreyi ve jöle gibi maddeler ise 3 ay kadar kullanılmamalıdır. Aynı zamanda saç ekimi operasyonu sonrasında ilk 10 gün sigara, alkol ve kahve gibi maddelerin tüketilmemesi gerekmektedir. Ağır işler yapılmaması, stresten ve cinsel ilişkiden de uzak durulması ilk birkaç gün için hayati önem taşır. Bir başka önlem olarak da ilk 4-6 haftalık süreçte operasyon bölgesinin güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Bunun için özel olarak tasarlanmış steril şapkalar kullanılmalıdır. Ayrıca ekimden sonra özellikle tıraş makinesi ve ustura gibi aletler kullanılarak tıraş yapılmamalıdır. Bu tarz aletlerin kullanımı enfeksiyonlara ve kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. 

Saç Ekimi Sonrası Şampuan Kullanımı

Saç ekimi operasyonlarından sonraki iyileşme sürecini en çok etkileyen faktörlerin başında da şampuan kullanımı gelir. Doğru ve düzenli şampuan kullanımıyla hem kabuklanma ve kabuk dökme süreçleri, hem de saçların uzaması süreçleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde atlatılmış olur. Özellikle kabuklanma sürecindeki yıkamalarda operasyon bölgesine fazla baskı yapılmaması çok büyük önem arz eder. 

Saç ekimi sonrası ilk yıkama operasyonun üzerinden 48 saat geçtikten sonra yapılabilir.

Operasyon sonrası saç yıkama eylemi ikiye ayrılmalıdır. Bunlar; kabuklanma sırasında ve kabuklanmadan sonra yapılacak yıkamalar olarak sınıflandırılabilir. İlk yıkamada ekimin yapıldığı bölge çok hassas olduğu için şampuan kullanılmaz, bunun yerine köpürme özelliği olan bir antiseptik madde ile yapılır. İlk 7 yıkamada yıkama öncesi kabukların yumuşaması ve saç derisinden arınması için yıkama öncesi losyon kullanılır. Losyonun operasyon bölgesindeki bekleme süresinden sonra ise Sebamed Şampuan kullanımı tavsiye edilir. Diğer şampuanlar yara bölgesinde hasara neden olabilir.  Sebamed Şampuan ilk kullanımlarda ılık su ile köpürtülerek baş bölgesine tazyiği düşürülmüş su ile yukarı aşağı hareketlerle hafif bir masajla uygulanmalıdır. İlk 8 gün yıkama bu şekilde yapılır. Daha sonraki süreçte şampuan baş bölgesine daireler çizerek uygulanır. Yıkama sonrasında kesinlikle saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır. Normal bir yüz havlusuyla sadece başın nemi alınmalıdır. Yıkama sonrası baştaki losyonun tamamı gitmeyebilir, losyonun gitmesi için bir zorlama yapılmamalıdır, deri bir süre sonra kendiliğinden losyonu emecektir. Bu şekilde yapılacak düzenli yıkamalar ile operasyon bölgesinin daha çabuk iyileşmesi ve sağlıklı bir şekilde uzama kaydedilmesi sağlanabilir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle