"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Saç Mezoterapisi Nedir, Uygulama Kimlere Nasıl Yapılır?

Saçların kök kısımlarının ihtiyacı bulunan protein, vitamin ve mineral tarzındaki bileşenlerin köke iğneler yardımı ile enjekte edilmesine saç mezoterapisi adı verilmektedir.

Saç Mezoterapisi Saç Çıkarır Mı?

Saç kökünün ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineral tarzındaki bileşenlerin saçların köküne iğneler yardımı ile enjekte edilmesine saç mezoterapisi adı verilir. Bu uygulama sayesinde kökleri beslemekte olan bileşenlerin hepsi hızlı ve kolay bir şekilde saça aktarılır. İşlemin tamamı ağrısızdır. Bu sayede dökülmenin önüne geçilir, saç hücreleri olabildiğince beslenir ve saçlar daha canlı bir görünüme kavuşur. Saç mezoterapisi saç çıkmasına da katkı sağlar. Saç derisinin uygulama için hazır bir hale getirilmesi için ilk olarak termoterapi uygulaması işlemleri yapılır. Bu şekilde deri daha yumuşak bir hal alır ve mezoterapi için hazırlanmış olur. İşlem öncesi saçın yapısı kontrol edilir. Saçın yapısına göre özel karışımlar hazırlanmaktadır. Karışım içine uzmanlar saç yapısını göz önüne alarak ekstra elementler de ekleyebilir. Hazırlanmış olan ilaç karışımı mezoterapi için kullanılacak olan tabancanın iç kısmına yerleştirilir. Bu tabanca ile işlemler kolay ve hızlı şekilde yapılır. Ayrıca tabanca karışımın uygulama alanına eşit şekilde dağılmasını da sağlar. Tabancaya basıldığı anda enjektörün 2 ila 4 mm’lik olan ucu saçın derisi ile temas edecektir. Kullanılacak olan tabanca bilgisayara bağlıdır ve kişiye enjekte edilecek olan her doz bilgisayar ekranından ayarlanır. Operasyonda uygulamalar manuel şekilde yapılacaksa el yardımı ile karışımı eşit şekilde yaymak zor olur. Tabanca ile uygulaması yapılacak ilacın saç derisinde daha uzun süre kalması adına deriye özel olarak hazırlanan yağ sürülür. İşlemlerin bitmesinden sonra saçın yıkanmaması ve bu alana herhangi bir karışımın sürülmemesi gerekmektedir. Saç mezoterapisi ile alakalı işlemlerden sonra saçlar çıkmaya başlar, saçın dökülmesini durdurur ve daha sağlıklı bir hal almaya başlar. Yapılan uygulamalar neticesinde aşağıdaki görüntüler kolaylıkla yakalanır.

Saç Mezoterapisi Kimlere Yapılır?

Saç mezoterapisi muhakkak uzman tarafından yapılmalıdır. Uygulama aşağıda listelenen kişilere yapılır;

 • Saç dökülmesini artık şikâyet olarak gören kişilere
 • Saç ekim öncesi ya da sonrası var olan saçlarını korumak isteyenlere
 • Saçlarında hacim ve parlaklık kaybı olan kişilere
 • Saçlarında incelmeler, zayıflamalar olan kişilere
 • Ailede dökülmeden kaynaklı olarak saç ekimi olan kişilere
 • Aile geçmişinde ciddi düzeyde dökülme olanlara
 • Uzama ile alakalı sorunları olanlarda
 • Yoğun stres altında çalışan ve bundan kaynaklı olarak şikayetleri olanlara
 • Saçlara yapılmış olan boya benzeri uygulamalardan sonra saçlarda meydana gelen hasarların onarılması gerekli olan kişilerde
 • Belli başlı hastalıkların tedavisinden kaynaklı olarak saç kaybı yaşayan ve bunları telafi etmek isteyen hastalara
 • Gebelik döneminde kayıplar yaşayan hastalara
 • Aşırı diyet sonrasında saçlarında dökülmeler meydana gelen kişilere
 • Aşırı düzeyde boya, fön vb. işlemler sonucunda toparlanamayan saçlara
 • Saçlarda bakımsız, sönük bir durum varsa ve kırılmalar mevcutsa işlemler tercih edilir.

Yapılacak olan uygulamalardan önce kişilerin saçlarında analizler yapılır. Bu analizlerin sonucunda saç tellerinin yapıları, dökülme oranları, yıpranma durumu ve diğer etkiler ortaya çıkar. Ayrıca hastanın yaşı da baz alınarak yapılacak seans sayısı belirlenir. Genelde 10 seans olarak uygulama yapılmaktadır. Seanslar erkeklerde 10 ila 15 dakika boyunca, kadınlarda ise 30 dakikaya kadar sürer. İşlemlerin 4 seansı 7 gün içinde, kalan seanslarda 15 günde bir olmak üzere gerçekleştirilir. Seansların bitmesinden sonra tedaviyi tamamlamak adına ayda bir kez takviye seans uygulaması da yapılır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle