"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Septoplasti Ameliyatı Neden Yapılır, Sonrasında Neler Meydana Gelir?

Septoplasti ameliyatı cerrahi bir uygulama olduğu için uzman hekimin söylediği tüm detaylara dikkat etmek gerekir. Genel sağlık açısından oldukça önemlidir.

Septoplasti Nedir?

Septoplasti, kıkırdak grefti almak ya da hava yolunda düzenleme yapmak için kıkırdağın çıkarılması ile burun septumunun değiştirilmesidir. Septum burunun orta kısmında bulunan kıkırdaktan meydana gelmiş bir parçadır. Septum burunun iki parçaya ayrılmasını sağlar. Bu sayede simetrik ve eşit bir nefes alımı da sağanmış olur. En ideal burunda septum burunun iki kısmında da hava akışına en doğru şekilde izin verir. Bunun içinde iki tarafta da düz olmalıdır. Septoplasti burun deliklerinin birbirinden ayrılmasını sağlayan nazal septumda bulunan sorunların giderilmesi amacı ile yapılır. Septoplasti ameliyatı için genelde hastalarda genel anestezi uygulaması yapılır. Yapılacak olan ameliyat öncesinde uzman hekim burun şekli, burun içi sorunları, konka durumu, riskleri ve diğer sorunların hepsini değerlendirerek endoskopik ya da açık cerrahi işlemi tercih eder.

Septoplasti ameliyatı kanama sorunlarının önüne geçmek, estetik sorunlar, sinüzit enflamasyon ya da uyku apnesi olan kişilerde diğer işlemler ile birleştirilerek de yapılır.

Septoplasti ameliyatı burun konka sorunlarında burunun içine erişmek adına da uygulanmaktadır. Genelde konka büyümesi yüzünden solunum sıkıntısı çekenlerde ya da hormala sorunu olanlarda sık şekilde uygulanır. Septoplasti ameliyatı işlemlerinin yapılmasındaki asıl amaçlar aşağıdaki gibidir;

 • Kontrol altına alınmakta zorlanılan burun içi kanamaları
 • Hava giriş yolunun tıkanmasını sağlayan deformasyonlar
 • Perforasyon adlı deliğin tamiri

Septoplasti ameliyatı Nasıl Yapılır ve Sonuçları Nedir?

Yapılacak olan septoplasti ameliyatı cerrahi bir uygulamadır. Lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat 1 saat sürer. Hastada var olan sorunlara göre bazen kaç saat süreceği değişir. Kaç saat süreceği konusunda uzman hekimde net bir şey söylemez. Genelde burun deliklerinin içinden ameliyatı yapılır ve dış kısımdan gözükmeyecek şekilde kesiler atılır. Burun delikleri içinden atılacak olan kesi sayesinde mukoza kaldırılır. Bu sayede uzman hekim burunun iç şekli açısından en doğru çalışma alanını kendine yaratır. Burun içinde bulunan eğri kemik ve kıkırdaklar çıkartılarak yeniden şekil verilir. Bu sayede burunun genel şekli korunur ve düzgün olan kemik ile kıkırdak yapılar bırakılır. İşlemlerin bitmesinden sonra açılan kesiler dikiş yardımı ile birleştirilir. Ameliyat sonrasında düzeltilen septumun yerine doğru şekilde kalması adona tampon uygulaması yapılır. Uygulanan tamponlar dokulara yapışmaz, çıkarılması kolaydır, ağrı ve sızı yapmaz, delikli yapıları sayesinde hava geçişlerini kolay şekilde sağlar.

Ameliyatın sonrasında yüz bölgesinde morarma ya da şişmeler meydana gelmez. Hasta genelde 1 gece boyunca hastanede yatırılır, durumuna göre aynı taburcu bile edilebilir. Tamponların çıkartılması için birkaç gün beklenmesi gerekmektedir. Dokuların tamamen iyileşmesi tam olarak 6 haftayı bulabilir. Septoplasti ameliyatları estetik açıdan bir değişim meydana getirmez. Yani yüz şeklini olumlu veya olumsuz yönde etkilemez. Bu ameliyattaki amaç solunum düzenli şekilde yapılmasını en kaliteli şekilde sağlamaktır. Ameliyatın yapılmasında çok gerekli bir durum bulunmuyorsa 18 yaşına kadar beklemek gerekir. 18 yaşında kişilerin burun kemik gelişimleri de tamamlanmış olur. Bu yaştan önce yapılacak olan ameliyatlardan sonra kemik ve kıkırdak gelişimleri devam eder. Bu da zaman içinde eğriliklere sebep olarak yeniden ameliyat riskini oluşturur.

Ameliyat Sonrasında Neler Meydan Gelir?

 • Ameliyattan sonra burunun içine yerleştirilen tamponlar sebebiyle yeterli düzeyde nefes alımı sağlanamayabilir. Tamponların alınmasına kadar ağızdan nefes alınmalıdır. Zaten alındıktan sonra hasta rahatlar.
 • Tamponlar burunun iç kısmındaki salgıların artmasını sağlar. Tamponların kenarlarından ve geniz içinden akıntılar meydana gelebilir. Bu akıntılar tamponlar alınıncaya kadar devam eder. Alındıktan sonra kısa zaman içinde kesilir.
 • Uzman hekimin operasyon sonrasında yazdığı ilaçlar hemen alınmalı ve düzenli şekilde kullanılmalıdır.
 • Operasyondan sonraki 2. Gün sıcak olmamak şartı ile banyo yapılabilir. Hamam, sauna ve sıcak banyo ile alakalı durumlarda kesinlikle uzmana danışılmalıdır.
 • Ameliyatın bitmesinden sonra burunun iç kısmında kabuklanma ve kuruluk meydana gelir. Bu sorunları en aza indirmek adına tamponların alınmasından sonra burun nazik şekilde temizlenmelidir. Uzman hekimin verdiği burun yıkama suları, özel spreyler bunun için kullanılır. Hatta ilk zamanlarda uzman hekim bazı hastalarına soğuk kompres uygulaması yaptırabilir.
 • Hasta sümkürmek için hekimden izin almalıdır.
 • Buruna alınacak olan darbelerden uzak kalınmalı ve elle kesinlikle oynanamamalıdır. Burunda travma yaratılmamalıdır.
 • Birkaç hafta boyunca kan basıncı yükseltecek ve yorucu olan fiziksel hareketlerin hepsinden kaçınılması gerekilir. Bu süre zarfında olabildiğince dinlenilmelidir.
 • Burunun iç kısmında tam anlamı ile düzelme 6 haftayı bulabilir. Bu süre zarfında uzman hekim kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle