"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Septoplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır ve Aşamaları Nelerdir

Septoplasti tedavi ameliyatı yetişkin olan her bireyde yapılmakla birlikte bunun yanı sıra bazı sağlık problemerinin diğer hastalıklara da yol açtığı durumlarda işinde uzman hekimler tarafından yapılan plastih cerrahi uygulanan bir operasyondur. Sizler için bu konuyu aşama aşama ele almış bulunmaktayız. gelin birlikte inceleyelim.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Septoplasti ameliyatı sonrası tedavi ve iyileşme süreci lokal ve genel anesteziye göre farklılık gösterebilir. Lokal anestezi uygulanan hastalar tahmini olarak aynı gün hastaneden çıkar, genel anestezi uygulanan hastaların hastaneden ayrılma süreleri aynı gündür ya da 1 gün sonraya uzayabilir. Septoplasti ameliyatı sonrası hastalar öncelikli olarak doktorun verdiği istirahat süresine uymalıdır, bu süre asgari 3-4 gündür. Hastalar özellikle ilk bir hafta darbe alabilecek ortamlardan uzak durmalıdırlar.

Eğer kendiliğinden yok olan veya ilk gün çıkan tampon kullanılmadıysa tedavi esnasın da tampon çıkana kadar burundan nefes almakta zorluk çekecekler ve geniz akıntıları olacaktır. Ameliyat sırasında kan basıncı azaldığı ve olası bir kanama anında akışı kolaylaştırmak için ilk birkaç gün yastığı hafif dik konuma getirerek uyuyabilirler. Ameliyat sonrasında burun şeklinde değişiklik olmayacak biraz şişlik olacaktır. Ağızdan nefes alındığı için ağız ve dudak  kuruluğu olacaktır, dudak kuruluğunu hafifletmek için merhem, boğazı yumuşatmak için de su içebilirler.

Özellikle burun sargısı açılmadığı zamanda hapşırma isteği gelirse burna basınç oluşturmaması için ağız açık bir şekilde hapşırmak gerekir. Aksi takdirde tedavi süresinde problemler ortaya çıkabilir. 

Burun Temizliği

Septoplasti ameliyatı sonrası burun temizliğinde çok dikkatli ve temiz olunmalıdır. Silikon tamponu olan hastalar 1 gün boyunca tampon nedeniyle burunlarına herhangi bir ilaç sıkamaz veya süremez, 2. gün tamponu çıkan hasta doktorun verdiği ilaçları burnuna hafif ve nazikçe uygulamaya başlayabilir. İlk haftalar burna baskı uygulanmaması gerektiği için sümkürülmemeli, burunla oynanmamalı ve burna yabancı bir cisim sokulmamalıdır.

Ameliyatın ilk haftasında ise yaralar kabuk bağlayacaktır ve varsa ufak kanamalar nedeniyle burun tıkanacaktır. Çok mecbur kalmadıkça kabukların kendiliğinden düşmeleri beklenmelidir, ancak rahatsız edici boyuttaysa kulak çöpünün ucuna oksijen suyu damlatılıp hafifçe kabuk alınmalıdır. Kabuk bağlama nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı ilk haftadan sonra azalacaktır. Burnun sürekli nemli kalmalıdır, bu nedenle ameliyatı gerçekleştiren doktor okyanus suyu/deniz suyu tuzu spreyi verecektir. Burunda enfeksiyon oluşumunu engellemek ve yarayı sürekli nemli tutmak için tuzlu su vaktinde kullanılmalıdır. Septoplasti ameliyatı sonrasında burun temizliği çok önemlidir ve doktorun verdiği sprey, antibiyotik içerikli merhemler düzenli olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyona açık olan ameliyatlı bölge için ilave ilaç gerekebilir

İyileşme Süreci

Septoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci çok hızlı ilerler, hasta 3-4 gün istirahat ettikten sonra normal yaşantısına dönebilir. 1 ay içinde mimiklerini daha rahat oynatabilir. Kıkırdakta tam iyileşme ise 6 ayda tamamlanır. Septoplasti ameliyatı hastayı çok fazla yıpratan bir ameliyat değildir, doktorun ilaç kullanımı ve ameliyat sonrası yapılması gerekenler hakkında verdiği bilgiler aksatmadan uygulanırsa kısa sürede iyileşme sağlanır.

Ameliyatın ilk günlerinde burunda ve başta ara ara hafif şiddetli ağrılar olabilir, özellikle ilk gün ön diş ve dişetlerinde his kaybı olabilir, bunlar birkaç gün içinde hafifleyecek semptomlardır. Dışarıdan bir darbe alınmadığı müddetçe yoğun bir kanama görünmez, mukozayla karışık kan akıntısı olabilir, bunu genze kadar yutup tükürmek gerekir. Kullanılan tampon iyileşme sürecini etkiler. Örneğin kendiliğinden kaybolan ya da sünger tamponlar hastaya acı vermez, silikon tamponlar ise kişiye göre biraz ağrılı olabilir. Dikişler ise burunda kendiliğinden eriyen ipler sayesinde çok daha kolay ve ağrısız kaynamaktadır.

Hasta kısa sürede sosyal hayatına ve normal yaşantısına geri dönebilir.

Septoplasti Ameliyatı Sonrası Bakım

Ameliyatın ilk 2-3 günü çok önemlidir bu yüzden septoplasti ameliyatı sonrası bakım, gıda, temizlik vs. konularında çok dikkatli olunmalıdır. Ameliyattan yaklaşık 4 saat sonra gıda tüketimine başlanabilir. İlk birkaç gün yumuşak ve sulu gıdalar yenmelidir, iyileşme boyunca bol su tüketilmelidir. Mümkünse ilk 2 gün banyo yapmamalı, sonraki birkaç gün ise ılık suyla kısa süreli bir banyo yapılmalıdır. Burun içine su almamaya dikkat edilmelidir. Hasta darbelerden uzak kalmak için 3-4 gün istirahat etmeli ve evden çıkmamalıdır. Doktor ağrı kesici, antibiyotik, burun içine uygulamak için merhem  ve sprey verecektir, belirtilen süre boyunca ilaçlar aksatılmadan içilmelidir.

Septoplasti ameliyatı sonrası bakım sürecini en sağlıklı biçimde atlatmak için ilaç, gıda ve istirahatın önemi unutulmamalıdır. Tam iyileşme sağlanana kadar tütün ürünleri tüketmemek gerekir, bu tür zararlı alışkanlıklar iyileşme sürecini yavaşlatacaktır. En önemlisi doktor kontrolleri aksatılmamalı, tüm öneri ve uyarıları dikkatle dinlenmelidir. Pansuman gerekiyorsa tedavi için vaktinde doktora gidilmelidir. Belirtilen süre boyunca ağır egzersizlerden, yoğun tempolu çalışma ortamından kaçınılmalıdır.

Burnun sürekli nemli kalması için kuru ortamdan kaçınmalı, gerekirse buhar takviyesi yapılmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle