"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Septum Deviasyonu Burun Ameliyatı Nedir, Ameliyat Nasıl Gerçekleştirilir?

Septum deviasyon burun ameliyatı işlemlerinde burunda bulunan her türlü sorun ortadan kaldırılabilir. Bu cerrahi işlemi yapacak olan uzman hekilerin konusunda tecrübeli olması gerekir.

Septum Deviasyonu Nedir, Amaçları

Septum deviasyon, burun bölgesinin orta duvar kısmında tam olarak orta hattan kayması ile burun tıkanıklığının oluşması halidir. Burun tam ortadan ikiye ayrılan bir tünel misalidir. Bu ikilinin tıp dilindeki ismi de septum nasaledir. Bu tüneller en ve boy açısından birbirine eşit olduğu sürece sağlıklı nefes alıp verme sağlar. Ayrıca burun da bulunan orta kısımdaki duvarda ince ve zarsı bir tabaka yer alır. Bu tabakalarda kıkırdak ve kemikler yer alır. Sağlıklı burunda kıkırdak ve kemik dokularından eğrilik bulunmaz. Burun solunan havayı ısıtır, nemlendirme yapar, süze yapar, belli başlı bölgelere geçişini sağlar ve sonrasında üst boğaz kısmına nefesin geçmesine olanak verir. Giriş ya da çıkışta burun tünellerinin herhangi bir bölgesinde var olan sorunlar havanın geçmesini engeller. Bunun sorunun ortaya çıkmasının en önemli sebebi kıkırdak bölgesinde ve kemik bölgesinde meydana gelen çıkıntı, kabarıklık ve tümsekliktir. Burunun orta kısmı ve burunun tün yapıları annenin karnında gelişmeye başlar. Gelişme 18 yaşına kadar devam eder ve gelişmesi her daim hızlı bir şekilde kendini yeniler. Uzman hekimlerde burunun gelişmesinin tamamlanmasını 18 yaşında kabul eder. Burunun gelişmesi esnasında ya da gelişmesinden sonra alınan darbeler sonucunda kemik ya da kıkırdak eğriliği meydana gelebilir. Hemen hemen toplumun % 80’lik kısmında deviasyon meydana gelmektedir. Septum deviasyonu sorununun çoğunluğu hafif düzeydedir. Zaten ciddi düzeyde olanların ameliyat ile düzeltilmesi gerekir. Septum deviasyonu sorunları doğuştan ya da büyüme esnasında meydana gelebilir. Bu sorun genelde geç fark edilir ya da hiç fark edilmez. Genelde küçük yaşlarda fark edilmez, orta yaşlara gelindiğinde sağlık kontrolleri yaptıran kişilerde fark edilir. Burun kıkırdak ve kemik eğriliği sorunları belli başlı belirtiler ile kendini belli eder. Bu belirtiler arasında;

  • Sık sık sinüzit
  • Küçük çocuklarda ve bebeklerde uyuma esnasında sesli şekilde nefes alma
  • Geniz akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Yüz bölgesinde ağrı
  • Burun kanamalar
  • Burunda tek taraflı akıntı
  • Burunda çift ya da tek taraflı tıkanıklık

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burunun septum bölgesinin ön yarısını meydana getiren kıkırdak bölgesinden aşırı eğilme yoksa kemik çatısını içermeyen eğrilikler, burun deliklerindeki sorunların kapalı teknikle yapılan septum deviasyonu ameliyatı yapılır. Burun içinde kemik ve kıkırdak eğriliği burunun dar olan üst kısmında ya da dikey açılanma şeklindeyse, septum kıkırdağında ileri, derece deforme varsa ve hastalar daha önceden burun estetiği ameliyatı olmuşsa açık teknik septum deviasyon ameliyatı yapılır. Burunun kıkırdak çatısında ya da dış kemik yapısında eğrilik olduğunda da açık teknik kullanımı yapılır. Burun kıkırdak eğriliği septum ameliyatı sorunlarında kişide sorunun ne boyutta olduğu önemlidir. Bu soruna göre lokal ya da genel anestezi uygulaması yapılır. Yine soruna göre yapılacak olan ameliyatın süresi değişmektedir. Özellikle açık cerrahi işlemlerde uzman hekimin tecrübesi ve aldığı eğitimler çok önemlidir. Alanında tecrübeli olması burun septum ameliyatı başarılı kılacaktır. Genelde estetik amaçlı yapılan burun ameliyatlarında sıklıkla açık teknik tercih edilir. Açık teknik sayesinde burunun dışında işlem yapmadan kıkırdak ve kemik eğrilikleri en ideal şekilde ve kalıcı şekilde değiştirmek mümkündür. Septum deviasyonu ameliyatında ayrıca daha önceden burun estetiği ameliyatı olan kıkırdak ve kemik eksiklikleri yüzünden şekilde bozukluğu yaşayan kişilerde daha düzgün bir görüntüye sahip olabilir. Burunun içinden kıkırdak ve kemik eksikliği mevcutsa kaburgadan ve kulak kepçesinden parçalar alınarak burun içinde kullanılabilir. Gelişen teknoloji ile kullanılmaya başlanan ameliyat teknikleri deviasyon ve burun estetiği ameliyatlarını tamponsuz yapılabilir hale getirmiştir. Bu konuda hastanın cerrahi işlem sonrasındaki konforu düşünülmektedir.

Tamponsuz şekilde her ameliyat gerçekleştirilemez. Bazı kişilerde var olan sorunların desteklenmesi adına tampon kullanımı yapılmalıdır. Bu tarz cerrahi uygulamalarda mukozanın alt kısmında kan birikmesinin önüne geçmek ve mukoza ödeminin önüne geçmek için silikon şekilde üretilen tamponların kullanımı yapılır.

Deviasyonla Burun Estetiği Yapılabilir mi?

Burun deviasyon sebebinden kaynaklı cerrahi işlem yapılması gereken kişiler aynı zamanda burun estetiği ile alakalı işlemlerde yaptırmak isterse uzman hekim iki ameliyatı da aynı anda gerçekleştirebilmektedir. Burunun iç kısmında eğriliğe sebep olan fazla kemik ve kıkırdak dokularının cerrahi işlemlerin estetiğe yönelik kısımlarında farklı amaçlar ile kullanılabilmesi bu tarz ikili ameliyatların en önemli avantajıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle