"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Septum Deviasyonu Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Septum deviasyon uygulamasından sonra iyileşe döneminde hastaların uzman hekimin söylediği her türlü detaya uyması gerekir. Bu sayede iyileşme dönemi kolay ve hızlı şekilde atlatılır.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Septum deviasyon burun ameliyatı sonrası kanama meydana gelmemesi adına tampon ve silikon kalıplar buruna konulmaktadır. Uzman hekimin tampon ve silikon destekler ile alakalı önerisi olmazsa 3 ila 4 gün sonrasından bunlar burunun içinden çıkartılır.
 • Hasta kişi septum deviasyon ameliyatı uygulamasından 3 saat sonrası su içmelidir. Daha öncesinde su tüketimi yapması bağırsak hareketlerinin yerine gelmemesinden dolayı kusmaya sebebiyet verir. Bu süre zarfında hasta kişi çok susarsa dudaklar su yardımı ile ıslanabilir. Gıda alımı da ameliyatın bitmesinden 4 saat sonra yapılmalıdır.
 • Tampon kenarından açık pembe renkli sıvı sızıntısı meydana gelebilir. Burun içi sızıntıları tampondan kaynaklı olarak daha çok meydana gelir. Yalnız bu sızıntılar koyu renkliyse ve aşırı düzeyde meydana geliyorsa uzman hekim ile görüşülmelidir.
 • Burun içinde bulunan tampondan kaynaklı olarak burun içi tıkanıklığı, hapşırma hissiyatı, hafif kırmızı ya da pembemsi kan sızıntısı, baş ağrısı, gözlerde sulanmaların olması da oldukça normaldir. Septum deviasyon ameliyatı sonrası tamponların alınmasından sonra bu sorunlar kendiliğinden azalır.
 • Septum deviasyon ameliyatı sonrası ya da ameliyatın olduğu gün ameliyat esnasından yutulan kandan kaynaklı olarak hasta kahve telvesi tarzında kusabilir. Tuvalete çıkmasından siyah renkli dışkılamam yapabilir. Bunların oluşası ile endişe duyulmamalıdır. Bun sorunlar birkaç gün boyunca devam ederse mutlaka uzman hekime başvurulması gerekir.
 • Tamponlardan kaynaklı olarak boğaz bölgesinde kuruluk durumu, boğazda ağrı ve hafif düzeyde yanmalar oluşabilmektedir. Bu yakınmalar genelde genel anesteziden kaynaklı olarak meydana gelir. 3 ila 4 gün içinde sorunlar kendiliğinden geçer. Bu süreçte ılık içecekler içilmeli ve boğaz bölgesi nemli tutulmamalıdır.
 • Aşırı düzeyde egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • Aşırı sıcak içecek ve yiyeceklerden belli bir dönem uzak kalınmalıdır.
 • Başı kısının belli bir dönem kalp seviyesinden üstte tutulması önemlidir. Bu sayede kanama, tıkanıklık, ödem ve şişliklerin önüne geçilir.
 • Sümkürmek belli bir dönem yasaktır.
 • Sıcak, buharlı banyodan, saunada ve hamama girmekten uzak kalınmalıdır

Septum Deviasyon Ameliyatı Sonrası Diğer Yapılması Gerekenler

Ameliyatın bitmesinden sonra iyileşme döneminde yerden ani bir şekilde bir şey almak yasaktır.  Özellikle güneş ışınlarından uzak kalınması gerekir. Güneşte dışarıya çıkılacaksa mutlaka güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekir. İyileşme dönemi içinde belli bir süre aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak kalınır. Bu ilaçlar burun içi kanama riskini arttırır. Burun içi yaralarında kabuklanmalar meydana gelebilir. Bu kabuklanmalar ve yaraların bakımı için uzman hekimin söylediği burun içi bakımları yapılmalıdır. Özellikle bakım burun konka ve nazal bakım için gerekir. Sümkürme işlemleri 3 hafta boyunca yapılmaz. Eğer burun içi konka küçültmesi yapılmışsa da burun sümkürme işlemleri 3 hafta boyunca yapılmaz. Aksi olan durumlarda burun içinde kanama meydana gelir. Tamponların alınmasından sonra burunun iç kısmının bakımı adına uzman hekim pansuman işlemi için hastaneye çağırabilir. Kesinlikle aksatılmadan gidilesi gerekmektedir. konka ve septum deviasyon ameliyatı sonrası iyileşme dönemi için verilen ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası sigara kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır. Sigara kanama sorununa ve konka büyümesine sebep olur. İyileşme döneminde uzan hekimin söylediklerinin dışına çıkılmaz. Bu sayede iyileşme dönemi kolay şekilde atlatılır.

Septum Deviasyon Ameliyatı Öncesi

10 gün öncesi;

E- vitamini, ibuprufen ve aspirin tarzındaki ilaçlardan uzak kalınmalıdır. Bu ilaçlar kan sulandırıcı ilaçlar olduğu için zararlıdır. Hatta birçok ağrı kesici de bu tarz etken maddelere sahip olduğu için uzman bilgisi dâhilinde kullanılmalıdır. Puro, pipo, alkol ve sigara gibi malzemelerin tamamından uzak kalınması şarttır. Özellikle nikotin alımı kan dolaşımını etkiler ve ameliyatın başarısız olmasını sağlar. Ayriyeten anestezi alımı konusunda da önemli bir risk meydana getirir. Günlük olarak ameliyat öncesi C vitamini alımı yapılası gerekir. Hatta bazı hastalara uzan hekimler C vitamini destek olarak da verir. Bu süreçte gebelik meydana gelirse ameliyat ertelenir.

Ameliyattan 1 gün önce;

Ameliyatın yeri ve zamanı tekrardan teyit edilmelidir. Gece yarısının olası ile herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketilmemelidir. Ameliyat öğleden sonra yapılacaksa sabah 6 gibi yapılacak hafif kahvaltı sonrasında kesinlikle bir şey tüketilmez. Bu kurala uyulmazsa uzman hekim tarafından ameliyat ertelenebilir. Tansiyon, şeker ya da farklı hastalıklar ile alakalı kullanılan ilaçlar varsa kesinlikle uzaman ilaçların alımı ile alakalı bilgilendirme yapar.

Ameliyat Günü

Ameliyatın yapılacağı gün hasta hastaneye gelir ve işlemleri yapılarak odasına yerleştirilir. Gerekli testler, tetkikler ve anestezi hazırlıkları yapılır. Ameliyatın olacağı gün hasta duş alıp gelebilir. Yalnız makyaj ya da saç ile alakalı bakım ürünlerinin kullanılmaması gerekir. Hastaneye gelirken hastanın rahat kıyafetler giymesi tavsiye edilir.  Zaten cerrahi uygulama için hastane önlüğü giydirilir. Yüzük, kemer, kolye, hızma, halhal tarzında takıların takılmaması gerekir. Ağız içinde protez varsa cerrahi işlem öncesinde çıkartılası gerekir. Zaten operasyona başlamadan önce uzman hekim belli başlı detayları hastasına anlatır ve hastanın psikolojik açıdan rahatlamasını sağlar. Ameliyat esnasında genel anestezi alındığı için ağrı, sızı ve huzursuzluk hissedilme. Sonrasında uzman hekim ne yapılacağı konusunda detaylı bilgi verir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle