"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Seyrek Saçlara Saç Sıkılaştırma Ekimi Nasıl Yapılır?

Seyrek saçlara sahip olan kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri olan saç ekimi, pratik bir şekilde yapılmakla birlikte başarılı sonuçlar sunmaya devam etmektedir.

Saç Sıklaştırma Ekimi 

Seyrek saçlar özellikle de yaşın ilerlemesi ile birlikte ciddi bir problem haline gelir. Seyrek saç sorunu yaşayan insanlar kendisine olan öz güvenlerini de kaybederler. İşte bu nedenle seyrek saç probleminin olabilecek en kısa sürede giderilmesi önemlidir. Günümüzde bu problemin çözümünde pek çok yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında seyrek saça saç ekimi yöntemi de en çok rağbet gören ve en iyi sonuç alınabilen yöntemdir. Günümüzde saç ekim işlemi sadece kelleşmeye başlamış saçlar için değil aynı zamanda da seyrelmiş saçların daha sıkı görünebilmesinde de oldukça etkili sonuçlar elde etmeyi sağlayan bir işlem olma özelliğindedir. Saç ekimi işleminin, seyrelmiş saçlarda ne derece işe yaradığını daha iyi bir şekilde anlamak adına, saç ekiminin ne olduğuna kısaca değinmemiz daha doğru olacaktır. Saç ekimi işlemi, kişinin saçlarının yoğun ve sık olduğu genellikle başın arka kısmında, iki kulak arası bölgeden alınan köklerin, başın ön ve üst tarafında dökülme sorunun olduğu bölgedeki derinin alt tabakasına köklerin uygulanması işlemidir.

Bu uygulama sonucunda tamamen doğal bir görünüm elde edilir çünkü zaten uygulanan kökler kişinin sahip olduğu köklerdir. Seyrek saçlı kişilerde uygulanacak saç ekimi işlemi ise saç sıklaştırma ekimi olarak ifade edilir. Bu işlem, normal saç ekimi işlemine kıyasla biraz daha farklılık gösterse de, temel mantık aynıdır.

Saç Sıkılaştırma Ekimi Nedir?

Saç sıkılaştırma ekimi, tamamen seyrek saçlar için uygulanan bir ekim işlemidir. Normal saç ekiminden en önemli farkı ise sadece seyrek olan bölgelere ekim işleminin uygulanmasıdır. Bu sayede uygulama sonrasında sık görünümlü saçlar elde edilmiş olur. Dolayısıyla seyrek saç için saç sıkılaştırma ekiminde çok daha az grefte (kök) ihtiyaç duyulur. Bu da normal saç ekimi işlemi ile kıyaslandığında, işlemin çok daha kısa sürede gerçekleştirilmesi ve daha az maliyetli olması anlamına gelir.

Saç Sıkılaştırma Ekimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Saç sıkılaştırma ekimini yapacak olan uzman doğru seçilmelidir. Nitekim bu işlem oldukça hassastır. Özellikle de ekimin yapılacağı bölgedeki mevcut saç köklerinin zarar görmemesi gerekmektedir. Bu nedenle de oldukça ince uçlu ve çoğu zaman fue iğne olarak da tanımladığımız iğne ile ekimin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede ekimin gerçekleştirildiği bölgedeki sorunlu alanlara daha net bir şekilde kök uygulaması yapılır ve işlem daha kolay bir şekilde tamamlanmış olur.

Uzman seçimi pek çok açıdan önem teşkil eder çünkü mevcut köklerin zarar görmesi demek, zaten saçların var olduğu bölgenin de seyrekleşmesi ve hatta kelleşmeye başlaması anlamına gelir. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli bir doktor tercihi son derece önemli bir konudur.

Saç Sıkılaştırma Ekimi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Seyrek saça saç ekim metodu günümüzde en çok rağbet gören ve en iyi sonuç alınabilen yöntemdir. Sadece kelleşmeye başlamış saçlar için değil, aynı zamanda seyrelmiş saçların daha sıkı görünebilmesin için de saç ekim işlemi oldukça etkili sonuçlar elde etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Bu nedenle uygulama sıklığı göz önünde bulundurulduğunda, saç sıkılaştırma ekimi ile ilgili pek çok merak edilen soru bulunmaktadır.

Saç Sıkılaştırma Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrasında ilk bir kaç gün ve hatta ilk 2 hafta boyunca saç derisi oldukça hassas olacaktır. Bu nedenle de dikkatli olmak gerekir. Bu süreçte özellikle de saçın geneline özellikle de saç köklerine, diplerine zarar verebilecek her türlü koşuldan, havadan, faaliyetten uzak durmak gerekir. Öyle ki alkol ve sigara tüketimi de bunlar arasındadır.

Bu süreçte uzmanın belirttiği bakım ürünlerini kullanmanız, saçın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

Öte yandan, işlem sonrasında saçı yıkamamalısınız. Yıkama işlemi klinik merkezinde uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Yan etkiler genellikle uygulama bölgesinde kırmızı noktalar veya kabuklanma şeklindedir. Yan etkiler genellikle 1 haftada geçmektedir. Uygulama sonrasında sıkılaşmayı hissedersiniz. Bu süreç genellikle 6-9 ay kadarı bulmaktadır. Gerçek anlamda bir sıkılaşma için ise 1 yıla kadar beklemek gerekiyor. 

Ekim sonrası 6 aya kadar saçın gelişim süreci olduğundan, bu süreçte;

  • Saça basınçlı su uygulanmamalıdır (duş, havuz gibi)
  • Saç bakım ürünlerinden kaçınılmalıdır (jöle, sprey gibi)
  • Saçları zorlayacak her türlü etkinlikten, ortamdan, havadan kaçınılmalıdır.

Bu kriterlere de dikkat ettiğinizde, gelişim süreci başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle