"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Dikişler Alındıktan Sonra Duş Almak İçin İzlenmesi Gereken Süreçler

Dikişleriniz alındıktan sonra hemen duş almak yerine doğru zamanı bekleyerek size zarar vermeyecek şekilde sağlıklı bir şekilde duşunuzu gerçekleştirmenizi sağlamanız tamamen sizin izleyeceğiniz adımlar doğrultusunda gerçekleşecektir.

Dikişler Alındıktan Sonra Duş Alma

Dikişleriniz aldırdınız ve bu süreçte duş alamamanın size verdiği rahatsızlıktan dolayı hemen banyo yapmak isteyebilirsiniz ama bu sizin için hem iyi hem kötü sonuçlar doğuracaktır. Doğru adımlarla duşumu nasıl alırım düşüncesinde sizlere yardımcı olmak amaçlı bu konuyu ele almış bulunmaktayız.

Eğer hemen duş alma düşüncesi içindeyseniz bu hemen doğru olmayan bir karar olduğunu belirtmek isterim. Bu konuda en önemli etken dikişlerinizi aldırdığınız bölgeyle alakalı olmakla birlikte, eğer dikişleriniz çok yakın bir zamanda alınmış ise acele etmemelisiniz. Bunun sebebi de operasyon yapılan bölgede tekrar problem çıkmamasıdır. Siz her ne kadar temizliğe önem veriyorsanız da burada sağlığınız daha ön planda tutularak yapılmalıdır. Operasyonun uygulandığı bölge bel altı bir bölge ise duşunuzu alırken çok dikkatli ve hassas davranmanız gerekmektedir.

Aksi takdirde yaraya mikrop ve iltihap kaptırabilirsiniz buda sağlığınız açısından hiç doğru bir adım ve karar olmayacaktır. Peki nasıl mı yapmalısınız bu işlemi gelin birlikte inceleyelim.

Duşa Girmeden Önce Ne kadar Bir Süre Beklemeliyim?

Herşeyden önce doktorunuzun size söylemiş olduğu süre zarfına uymanızla birlikte operasyonun uygulandığı bölgede burada büyük önem taşımaktadır. Her operasyondan sonraki duş süreci minimum 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir.

Ama doktorunuz size bu sürenin 4 ile 6 hafta arasında değiştiğini söylerler çünkü sizin erken davranacağınızı da bilerek sizin sağlık önleminizi sizden önce düşünerek tedbirini alırlar. Her dikiş alımından sonra hemen banyo yapmanız doğru olmamakla birlikte bazı ameliyatlı yerlerin önlemi de aynı şekilde tedbirleri alınarak gerçekleştirilmelidir.

Hangi Tedbirleri Almalıyım Neler Yapabilirim

Bu konuda eğer dikişleriniz bel altından alınmış ise duşa girdiğiniz zaman kesinlikle ayakta ve oturmadan banyo yapmanız tavsiye edilmektedir. Eğer oturmakta ısrar ederseniz operasyonel bölgeye zarar vererek hem sağlığınız hemde yaranın kasılarak gerilmesine ve kanamasına yol açabilirsiniz. Eğer doğru bir şekilde banyo alımını gerçekleştirirseniz hiçbir sorun yaşamadan sağlıklı bir şekilde işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Diğer bir husus ise operasyon yapılan bölge bel üstünde gerçekleşmiş ise kesinlikle tam oturmaksızın yarı oturur pozisyonda duş almanız daha iyi olacaktır. Yarı oturur pozisyonda aldığınız takdirde hiçbir sorun yaşamamaksızın sağlığınızı da riske atmamış olursunuz. Bu durumların dışında duş alımı gerçekleştirildiği takdirde denge kaybı, düşme ve yaralanmaların yanı sıra tekrar dikişlerinizin iç ve dış deri gerilmelerine neden olacaktır. Doktorunuzun tavsiyeleriniz göz ardı etmeksizin adım adım uyulması gereken hususları baza alarak bazı işlemleri gerçekleştirirseniz size ve yaralarına zarardan çok yarar sağlayacaktır. Durumuzun ve yaralarınız ağır ise duş işlemi esnasında eşinizden ya da aile yakınlarınızdan bu işlem esnasında size yardım etmesini isteyiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle