"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Estetik Dikiş İzinin Geçmesi İçin Neler Yapılır ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Estetik dikiş izi uygulamasının yok edilmesi için iki farklı uygulama kullanılır. bunlar lazer uygulamaları ve estetik operasyonlardır. ikisinde de iz kalmayacak işlemler yapılmaktadır.

Estetik Dikiş İzi Nasıl Geçer? İyileşme Süreci Ve Bakımı

Ameliyat veya yaralanma sonrası dikiş izi kalmayacak şekilde yapılan dikişler estetik dikiş olarak adlandırılmaktadır. Çok derin olan ameliyat vb. operasyonlarda estetik dikiş yapılamamaktadır. Buna nazaran da insan ömrünün sonuna kadar bu ameliyat izi ile yaşamını sürdürmektedir. Ameliyat, yaralanma gibi operasyonlardan sonra yapılan estetik dikiş izlerinin yok edilmesi için günümüzde en çok kullanan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar lazer yöntemleri ve yeni bir estetik operasyon sürecidir. Bunları sırasıyla incelemek gerekirse:

Lazer yöntemleri:

Estetik dikiş izlerinin yok edilmesi için kullanılan en yaygın yöntemler arasında fraksiyonel lazer yöntemi bulunmaktadır. Fraksiyonel lazer ciltte var olan estetik dikiş izlerinin yok olmasında oldukça başarılıdır. Fakat dikiş izleriniz derin ve oldukça eskiye dayalı ise lazer seansları uzayabilmektedir. Bazı durumlarda da etkisini göstermemektedir. Hassas cilde sahip kişiler üzerinde de başka sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ortada herhangi bir problem olmasa dahi sürekli fraksiyonel lazere gitmek mümkün olmamaktadır. Çünkü fraksiyonel lazer hem maddi açıdan oldukça pahalıdır hem de lazerde uzun süre kalabilmeniz için vaktinizin oldukça bol olması gerekmektedir.

Estetik operasyon

Estetik dikiş izlerinin geçirilmesi için tekrar estetik operasyon geçirmek bazı kişiler için ürkütücü olabilmektedir. Sonuçta bir ameliyat izinin ortadan kaldırılması için yeni bir ameliyata gireceksiniz. Yeni bir estetik operasyonu kabul ettikten sonra estetik operasyon için belli başlı kriterler bulunmaktadır. Geçirmiş olduğunuz ilk ameliyat sonrası estetik dikiş izlerinin yok edilmesi için girecek olduğunuz ameliyat için ilk ameliyatın üzerinden 6 veya 12 ay geçmesi gereklidir. Bazı durumlarda yaranın iyileşmesi için daha uzun süre gerekeceği için belki istediğiniz sonucu dahi alamayabilirsiniz. Estetik operasyon için de gerekli bir diğer kriter dikiş izinin vücut çizgileriyle paralel olmasıdır. Tabi bu kriter her türlü operasyon için mümkün olmamaktadır.

Örneğin; kolu kesilen birinin kolunda dikiş izleri paralellik gösterememektedir. Estetik operasyonun gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan kriterlerden biri hastanın yaşıdır. Hastanın yaşı ne kadar ileri düzeydeyse doktorlar estetik operasyon yaptırmaktan o denli kaçmaktadır.

İyileşme Süreci ve Bakımı

Estetik operasyon sırasında bazı durumlarda estetik dikiş izinin yok edilmesine yönelik değilde estettik dikiş izini küçültmeye yönelik operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Estetik dikiş izinin çevresinde ki dokular iyileştirilerek dikiş izinin daha küçük bir alanı kaplaması sağlanmaktadır. Dikiş izi oldukça derin olanlar için estetik operasyon çok zorlu geçebildiği gibi bazen kabul dahi edilememektedir. Yeni bir estetik operasyonu kabullenseniz dahi bu kesinlikle işe yarayacak anlamını taşımamaktadır. Estetik operasyon ve lazer yöntemlerinden birini tercih etmediyseniz fakat estetik dikiş izlerinizin varlığından oldukça rahatsızsanız son dönemlerde çoğunlukla kullanılan ve etkili sonuçlar gösteren Contractubex jeli deneyebilirsiniz. Tüm estetik dikiş izlerinizin geçmesinde size oldukça yardımcı olacaktır. Kullanmadan önce bir dermatoloji uzmanına doktoruna görünmeniz yeterli olacaktır. Dermatoloji uzmanına dikiş izinden rahatsız olduğunuzu belirterek jeli reçete ile vermesini isteyebilirsiniz.

Contractubex jel yeni veya eski her türlü dikiş izinde kullanılabilmektedir. Eski dikiş izlerinizde Contractubex jeli kullanma sürenizin dışında başka bir fark bulunmamaktadır. Contractubex jeli kullanmaya başladığınız süreçten sonra ki 1-2 haftalık süre içerisinde yeni dikiş izleriniz geçebileceği gibi eski dikiş izleriniz de 3-4 hafta gibi bir zaman dilimine yayılmaktadır.

Çok derin olmayan estetik dikiş izlerinin yok edilmesi için cilt soyma işlemleri kullanılarak cildin yenilenmesi sağlanmakta ve cilt üzerinde meydana gelen görüntü bozukluğu ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Estetik dikiş izinin geçirilmesi sürecinde doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle krem, yağ, bitkisel çözümler, merhem gibi ilaçlar ameliyatlı bölgeye uygulanmaması gereklidir.

Aksi taktirde beklenmedik yan etkiler gösterebilir. Doktor tavsiyesinde doktorun verdiği merhem ve kremleri bölgeye uygulayabilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle