"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Estetik Dikiş Nedir? Dikişlerin Alınma Süreci Ne Şekildedir?

Estetik dikişler, cerrahi operasyonu gerçekleştiren uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde kesilere atılır. Herhangi bir zararı olmayan estetik dikişlerin dışarıdan bakıldığında görülmeyecek kadar küçük olduğunu söyleyebiliriz.

Estetik Dikiş Nedir?

Estetik ameliyatlardan sonra, deride iz kalmaması için estetik dikişlerin ne zaman alınması gerektiği hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağımız bu yazımızda ayrıca dikişlerin nasıl alındığını da aktarıyor olacağız. Birçok nedene bağlı olarak gerçekleştirilen estetik operasyonlar sonucunda deri üzerinde iz kalır. Bu izler daha çok dikişlerden meydana gelir. Yara izlerinin fark edilmemesi sağlamak için ince dikiş iplikleriyle yapılan dikişlerde küçük yara izleri için 2 ya da 3 dikiş yeterlidir. Estetik uygulamalar sonrasında bu rakam 9 ile 11 dikişe kadar çıkabilir. Ayrıca estetik cerrahi operasyonlarda kullanılan iplikler normal dikişte göre çok daha incedir. Sadece plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılabilen bu dikişler yara izlerinin gizlenmesini sağlar. Ayrıca estetik dikişlerin alınmasına da gerek duyulmaz. Çünkü bu dikişler kendiliğinden deri içinde eriyip yok olmaktadır.

Estetik Dikiş Nasıl Alınır?

Bazen küçük de olsa kesilere maruz kalabilen vücudumuzda estetik dikişlere ihtiyaç duyulmaktadır. Yaşanabilecek bu tür sorunlarda yapılan uygulamaların ardından hastalara estetik dikiş isteyip istemediği sorulabilir. Kaliteli bir dikiş uygulamasından yararlanmak isteyenler için bazı bedellerin ödenmesi de gerekiyor. Bu anlamda estetik dikiş tercih edilirken, kullanılan dikişin malzemesine ya da konuluş tarzına göre değişkenlik gösterdiği düşünülebilir fakat bu durum böyle değildir. Yaraların çok hafif olması durumunda estetik dikiş tercih edilmeyebilir. Özel bantlar kullanılarak da yaraların üzeri kapatılabilir. Bu anlamda estetik dikiş nasıl alınır sorusuna verilecek yanıtlar da değişkenlik gösterecektir. Birçok uzmana göre estetik dikiş alınmaz ve bu dikişler deri içerisinde erime özelliğine sahiptir. Bu sayede de acısız bir şekilde kendiliğinden kaybolabilmektedir.

İz Bırakmayan Dikiş Var mıdır?

Hastalarda uygulanan kesilerden sonra az bir ihtimalle de olsa iz bırakma eğilimi olacaktır. Bu yüzden kabarık olarak adlandırılan bazı izlerin iyileşme süreci değişkenlik gösterebilir. Yine bir örnekle destekleyecek olursak; Küpe için delinen kulaktaki izin iyileşme süreci oldukça hızlıdır ve çok küçük bir iz bırakarak iyileşebilir. Bazı estetik uygulamalarda ise 9 ya da 10 kadar estetik dikiş atılabilir. Her estetik ameliyatta mutlaka bir iz kalabileceği için şimdi hangi operasyonda nasıl iz kaldığını sizlerle paylaşıyoruz.

Burun ameliyatlarında burun deliklerinin içerisinde kalan estetik izler fark edilmez ve dikişler de kendiliğinden yok olur. Yüz ve boyun germe ameliyatlarında ise ameliyat izleri saç içi ya da saç kenarında ve kulak önü ya da kulak arkasında kalmaktadır. Bu izler de yine görülmemektedir. Göz kapağı ameliyatı olan hastaların göz kapaklarındaki kıvrımın iç kısmında oluşabilecek ameliyat izleri de neredeyse izsizdir ve yüzdeki normal çizgilere benzer.

Göğüs ameliyatlarındaki izler, meme başının koyu derisiyle göğüsün açık renk derisinin birleştiği yerde olur. Atılacak estetik dikişler deri içerisinde kaybolur ve hastayı rahatsız etmez. Karın germe ameliyatlarında ise izler kasığın üst kısmında kalır ve fark edilmeyecek kadar küçüktür. Liposuction yaptıran hastalarda ise vücuttan yağ alma işlemi çok küçük delikler açılarak yapılır ve yine fark edilmeyecek kadar küçüktür.

Tüm bu uygulamalarda dikişi yapan cerrahın eğitimli olması önemlidir. Bu yüzden iz bırakmayan dikişlerin olduğunu ve estetik dikişlerin vücutta kısa bir süre sonra kendiliğinden yok olduğunu söylemek doğru olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle