"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Estetik Dikişler Ne Zaman Düşer? Hastaların Ameliyattan Sonraki İyileşme Süreci Nasıl Seyreder?

Estetik ameliyatlardan sonra atılan estetik dikişler, vücut özelliklerine bağlı olarak kısa bir sürede kendiliğinden düşmektedir. Ayrıca vücut özellikleriyle birlikte bazı dikişler düşmeyebilir. Bu gibi durumlarda ise estetik cerrahınız gerekli müdahaleleri yapmaktadır.

Estetik Dikiş Nedir?

Estetik dikişler, özel estetik doktorlarının kesilere attığı dikiş uygulamalarıdır. Bu yazımızda estetik dikiş ne zaman düşer sorusunun yanı sıra estetik dikiş nasıl olur ile ilgili detaylı bilgiler de aktarıyor olacağız. Öncelikle bazı sorunlardan dolayı estetik cerrahi uygulamalarına maruz kalan birçok hastanın olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca vücutta açılan kesilerin dikilmesi sürecinin ardından vücutta yara kalma endişesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür durumları önlemek adına oluşturulan estetik dikiş uygulaması sayesinde vücutta gözle görülemeyecek kadar iz kalır ve bu izler de bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Cerrahi uygulamalardan sonra deride gerçekleştirilen kesiler iz bırakmaktadır. Estetik dikişlerde de bu izin kalıcı olabileceğini belirtebiliriz ancak diğer dikişlerden farklı çok daha az belirgin olmasıdır. Çünkü estetik dikişlerde ince dikiş iplikleri kullanılır ve fark edilmesi daha zordur. Bu dikişler sadece plastik ve estetik cerrahlar tarafından atıldığında yara izleri gizlenebilir.

Estetik Dikiş Ne Zaman Düşer?

Estetik cerrahide çok önemli bir konu olan kesi planlamasının ardından estetik dikişlerin düşme süreci hastaya daha sonra aktarılır. Burun bölgesinde yapılan bir estetik operasyonda gerçekleşecek kesiler çok daha küçük olur. Ayrıca atılacak dikişler ise dikkat çekmeyen bir alanda uygulanır. Burun estetik ameliyatı geçirmiş olan bir kişide estetik dikişler 2 hafta içerisinde düşmektedir. Her uygulamanın kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Düşmeyen estetik dikişler ise hekim tarafından alınabilir. Burun dışında farklı bir vücut bölgesinde gerçekleştirilecek estetik ameliyatı sonrasında atılan dikişler de yine uygulanan bölgeye göre en çok 4 hafta içerisinde düşebilmektedir. Estetik cerrahınız ameliyattan sonra dikişlerin kendiliğinden eriyeceğini de belirtmesi gerekiyor.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Estetik ameliyatlardan sonra iyileşme süreci oldukça kısadır. İlk olarak burun ameliyatı konusunda bilgi verecek olursak, ameliyat sonrasında oluşabilecek şişliklerin 3 ya da 4 günde, morlukların ise 7 ile 10 gün arasında geçebileceğini söyleyebiliriz. Bu süreçte estetik dikişler de düşmüş olacaktır. Ayrıca burunda bulunan tampon 3. Gün çıkarılır ve alçı ise 7. Günde çıkarılabilir. Rinoplasti uygulamasından sonra 15. Gün itibariyle hasta kendine gelmiş bir şekilde iyileşme sürecine doğru ilerleyebilmektedir.

Karın germe ameliyatlarında ise bazı faktörler bulunuyor. Karındaki şişlik ve morlukların 1 aylık bir sürede geçebileceğini ve genel şişliklerin ise 6 aydan sonra ortadan kaybolacağını söyleyebiliriz. Her estetik ameliyatın kendine has özelliği bulunmaktadır. Örneğin kepçe kulak ameliyatından sonraki dikişler de kendiliğinden birkaç gün sonra erilmektedir. İyileşme sürecinin çok daha kısa bir sürede gerçekleşmesi için doktorun tavsiyelerine dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu yüzden tüm estetik ameliyatların iyileşme süreci, normal cerrahi operasyonlara göre daha kısadır. Çünkü kullanılan malzemeler ve özellikle de dikişin özellikleri sayesinde ameliyatlardan sonra dikkat edilmesi gereken kurallara uymanız yeterli olacaktır.

Estetik ameliyatlardan sonra dikiş izleri de kısa sürede ortadan kaybolacaktır. Bu anlamda burun ya da kulak estetik ameliyatı geçirdikten sonra dikişlerin eriyeceğini ve kendiliğinden yok olacağını unutmayınız. Zaten estetik ameliyatlarının tercih edilme nedeni hem vücutta çok az iz bırakması hem de estetik dikiş kullanılmasıdır.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle