"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Tek Taraflı Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri

Tek taraflı olarak gelişen göz kapağı düşmesi son yıllarda gelişen teknolojiyle artık bir sorun olmaktan çıkıyor. Peki bu sorunun tedavi çözümleri nelerdir? Estetik ameliyat ile tedavisi mümkün müdür? Yeni tedavi yöntemleri ve çözümleri.

Tek Taraflı Göz Kapağı Düşmesi (Pitozis)

Göz kapağının olması gereken yeri gözün renkli kısmının 1,5 – 2 mm örtülmüş halidir. Bu oran dünya standartlarında doğru kabul edilmiştir. Göz kapağı bu orandan daha aşağıda ise pitozissiniz demektir. Pitozisin en basit teşhis yolu iki göz arasındaki farkın 2 mm yi geçmesi ile yakalanabilir. Bu bir hastalık değildir yalnızca estetik bir sorundur. Günümüz estetik cerrahisinde basit bir operasyon ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Pitozis en sık rastlanan göz kapağı anormalliklerinden biridir. Pitozis yalnızca üst kapaktaki düşüşü kapsar. Alt kapaktaki düşüşler başka bir konudur. Pitozis bazı vakalarda doğuştan görülebileceği gibi sonradan da baş gösterebilir. Her yaşta tedavisi mümkündür. Pitozisin doğuştan kaynaklanma sebebi genellikle göz kapağını kaldıran kasların yetersiz olmasıdır. İleri yaşlarda da bu kasların zayıflamasıyla ve kaybolmasıyla düşüşler görülebilir. Ayrıca pitozisin bir diğer nedeni de bu kasları hareket ettiren sinirlerin hasar görmesidir.

Bazı kas hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları ve yaralanmalar da bu soruna sebep olabilir. Göz ameliyatları sırasında takılan cisimler ve yapılan enjeksiyonlarda buna sebep olabilir. Uzun süre kontak lens kullanmak, alerjik hastalıklar, tümörler ve enfeksiyonlarda pitozisin sebebi olabilir. 

Pitozis olan hastalar genellikle başlarını geriye atarak görme işlemini gerçekleştirmeye çalışırlar. Bazı ilerlemiş vakalarda gözün tamamen kapanması da söz konusudur. Çocuklarda meydana gelen pitozis vakaları göz tembelliğine yol açacağından erken dönemde tedavi edilmelidir. Çocuklarda bu rahatsızlık görmeyi etkilemese bile psikolojik açıdan olumsuz etkilenmemeleri için okul öncesi dönemde tedavi edilmelidir. En sık görülen nedenlerinden biri de diyabettir. Bu sorun kas kaybıyla alakalı olduğundan zamanla düzelmez. 

Pitozis Ameliyatı

Tedavi şekli belirlenmeden önce hastanın diğer rahatsızlıkları ve sorunun sebebi iyi belirlenmelidir ve buna göre bir tedavi yolu izlenmelidir. Genellikle diyabetten kaynaklanan kapak düşüklüğü ameliyat ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Omurilik yaralanması, sinir hasarı, tümörler ya da kanser nedeniyle ortaya çıkan kapak düşüklüğünün de tedavisi mümkündür. Sorun kas zaafiyetinden kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi ile tedavi de mümkündür.

Pitozisin doğuştan sebeplerle baş gösterdiği durumlarda ilaç tedavisi işe yaramaz. Levator adı verilen kaslar kendini yenileyemeyeceğinden cerrahi müdahale şarttır. Cerrahi müdahale ile küçük bir kesi atılarak kasa ulaşılır ve kaslar kısaltılır. Bu yöntem ile kapak düşüklüğü durumlarında büyük oranda başarı elde edilmektedir. 

Plazma Teknolojisi ile Göz Kapağı Düşüklüğüne Ameliyatsız Çözüm

Günümüzde ilerleyen tıp teknolojisinin en trend uygulamalarından biri de plazma teknolojisiyle ameliyat gerektirmeden kapak düşüklüğü tedavisidir. Plazma yöntemiyle hastanın ameliyat olmasına gerek kalmaz ve acı çekmez. Bu sistemde hastanın göz çevresi lokal anestezi ile uyuşturulur. İşlem sırasında hastanın bilinci açıktır.

Hastanın durumuna göre işlem 20 ile 40 dakika arasında sürebilir. Bu sistemle hastanın sorunlu bölgesindeki dokular buharlaştırılır ve burada yeni doku oluşumu desteklenir. Böylece uzayan kapak kendini sıkılastırmaya ve toparlamaya başlar. Kapak düşüklüğü olan hastalarda % 90 oranında başarı sağlanan bu işlemin görme üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Ameliyat fikri cazip gelmeyen hastalara bu yöntem başarıyla uygulanmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle