"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Timpanoplasti Ameliyatı Yapımı Hangi Aşamalar Dâhilinde Yapılır Ve Nelere Dikkat Edilir?

Timpanoplasti Ameliyatı kapmasında orta kulak ile kulak zarının onarılması, kulak arkası ve orta kulakta bulunan mastoid kemiğin içinde bulunan iltihabın temizlenmesi işlemleri yapılır.

Timpanoplasti Nedir?

Timpanoplasti ameliyatı orta kulak hastalıkları ve kulak zarı delinmeleri için kullanılan bir uygulamadır. Orta kulakta ve kulak zarının onarılması, kulak arkası ile orta kulakta bulunan mastoid kemiğin içinde bulunan iltihabın temizlenmesi de yapılır.

Yapılacak olan timpanoplasti ameliyatı hasta bulunan sorunun büyüklüğüne göre kulak zarındaki deliğin onarılması, ses iletimine olanak sağlayan kemikçiğin onarılması, mastoid kemiğin içinde bulunan iltihabın temizliğinin yapılması yapılır.

Kulağının zarında delik bulunan, önemli düzeyde işitme sorunu olmayan ve kulak bölgesine su kaçımı olmadıkça akıntılar olmayan kişilerde yaşam kalitesini arttırmak ve işitme sorunlarının ilerlemesini önleyecek şekilde yapılması timpanoplasti ameliyatı işlemlerinin ana amacıdır. Hasta kişinin kulaklarını sudan koruması, sinüs ile burun bölgesinde kulaktan akıntıya neden olabilecek olan iltihabın bulunmaması durumunda bile kulakta akıntının devam etmesi yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Ayrıca işitme kaybının ilerlemesi ya da iltihaptan kaynaklı ciddi düzeyde sorunların oluşmasının önüne geçmek için zarda bulunan deliğinde kapanması gerekir. Bu tarz sorunları yaşayan kişilerde yapılacak timpanoplasti ameliyatı esnasında zarda bulunan delik kapatılır ve sesin iletilmesine olanak sağlayan kemikte onarım yapılır.

Timpanoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan ameliyatta hangi tekniğin kullanılacağına karar verilir. Bunun karar verilmesinden oluşan deliğin zar üstünde bulunan durumu, kulak için genel yapısı, sesi ileten kemiğe işlem yapılıp yapılmayacağı tarzında birçok detaya dikkat edilir. timpanoplasti ameliyatı esnasında mastoid ve orta kulak kısmında bulunan sorunların ortadan kaldırılması amacı ile farklı cerrahi işlemler uygulanır. Ameliyat esnasında kulak içinden, kulağın kanalı içinden ve arka kısmından ameliyat yapılır. Kulakta bulunan deliğin onarılması için ek kesi yapılmaz. Kanal içinden işlem yapılır.

Diğer sorunlar içinde ameliyatı yapak olan cerrah kesi uygulamasını tercih eder. Yapılacak olan işlemlerde doku eklemesi yapılacaksa şakak adalesinden yapılır. Bunun nedeni de bu bölgesin ameliyat bölgesine yakın olmasıdır. Son dönemlerde özellikle kulakta bulunan büyük çaplı deliklerde kulağın kanalı önünde bulunan kıkırdak yapısından elde edilecek olan kıkırdak şeritler kullanılır. Bu sayede operasyon başarılı geçer ve uygulama konusunda kolaylıklar yakalanır. Sesi iletecek olan kemikçik de var olan hasar nedeni ile belli başlı materyaller kullanılır. Bazı materyallerden elde edilmiş protezler, kulağın kanal önündeki kıkırdağından elde edilen parçalar bu bölge onarımı için kullanılabilir.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Operasyon geçiren kişiler 1 gün hastanede kalır ve pansuman yapıldıktan sonra taburcu edilir. Mastoid kemiğe işlem yapılmayan operasyonlarda genelde 10 ila 14 günün sonunda dış kulağın kanal kısımları özel olarak üretilen süngerler yardımı ile temizlenir. Hasta kişilerin operasyon sonrasında kulaklarını sudan koruması, enfeksiyonun önüne geçmesi amacı ile kortizon ve antibiyotik içeriğine sahip olan damlaları kullanmaları gerekir. Bu damlaların kesinlikle düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir. İyileşme süreci genelde 3 ila 4 hafta kadar sürer. Bazı ameliyatların sonrasında uçak seyahati yapılmaması, bölgenin kesinlikle darbelerden korunması ve enfeksiyonlardan uzak kalınması gerekmektedir. Ses iletmeye olanak sağlayan kemikçikte yapılan işlemlerden sonra pansumanların düzenli şekilde yapılması şarttır. Bu işlemi yaptıran kişilerde iyileşme dönemi daha uzun sürer.

Ameliyatın yapılmasından sonra sonuçta yapılan işlemler dâhilinde iyileşme süreci değişir. Operasyonda kullanılan teknik, hastada bulunan sorunlar, cerrahi etkenler ve uzmanın tecrübesi iyileşme sürecini etkiler. Ayrıca bu dönem içinde uzman hekimin söylediği her türlü detay atlanmadan uygulanmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle