"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Uzun Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Ameliyat Sonrası Nasıl Davranılmalıdır?

Uzun burun küçültme ameliyatı olan kişilerin nasıl ameliyat olacağını, ameliyat sonrasında nelere dikkat etmesi gerektiğini ve neler yapması gerektiğini uzman hekim detaylı şekilde anlatır.

Uzun Burun Küçültme – Estetik Ameliyatın Yapım Aşamaları ve Sonuçları

Uzun burun estetiği ameliyatı, burunu orantı, boyut ve şekil açısından 3 boyutlu bir şekilde değiştirilmesini hedefleyen burun estetiği ameliyatları içinde yer alır. Burun kısmının yapısı büyük olan kişiler güzel görünüm ve estetik açıdan kaygılara düşer. Bundan kaynaklı olarak da uzun burun ameliyatı sık şekilde tercih edilir. Uzun burun ameliyatı estetiği ile burunu küçültmek teknik açıdan tecrübe ve bilgi gerektirir. Estetik ameliyatı uzmanlar genel anestezi altında yapar. Uzun burunlu kadınlar ve erkekler için burun küçültme işlemleri yaklaşık olarak 2 saat sürer. Bu ameliyatta burun düzeltilir, burun ucu kısaltılır ve yüze yakışır bir görünüm elde edilir. Her estetik ameliyatı kapsamında olduğu küçültme ameliyatı sonrasında da hastaların sorun yaşamaması hedeflenir. Özellikle gözün alt kısımlarında şişme ve morarma meydana gelebilmektedir. Bu sorunlar iyileşme döneminde kadınlar ve erkekler de normal olarak kabul edilir. Erkekler ile kadınlar da uzun burun ve burun ucu estetik ameliyatı sonrasında 1 gün boyunca hastaneden kalır. Bu süreden sonra hasta taburcu yapılmalı ve evde steril bir ortamda dinlenmelidir. Evde oluşabilecek olan here türlü olumsuz durum uzman hekime anlatılmalıdır. Uzun burun estetiği ameliyatı işlemlerinden 2 hafta sonra burunda bulunan ateller ve bantlar alınır. Erkekler ve kadınlar estetik ameliyatı işlemlerinden 6 ay ile 1 sene sonrasında burunun tam şeklini gözlemleyebilir.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun ucu ve uzun burun ameliyatı sonrasında iyileşme dönemini dışarıdan yapılacak olan müdahaleler ve kullanılan ilaçlar hızlandırmaz. Bu ameliyatın sonrasındaki iyileşme süreci oldukça uzun olduğu için zaman ve sabır gerektirir. Ameliyattan sonra kişilerin iyileşme süreci 6 aydan 2 seneye kadar uzayabilir. Cerrahi işlemden 6 saat sonraya kadar hasta bir şey yeyip içemez. Ağız bölgesindeki kuruluk durumu için dudaklar sık sık ıslatılabilir. Beslenmeye ise hafif sulu besinler ile başlanması gerekir. Burun ameliyatından sonra mide bulantısı, ağrı ve kusma tarzında şikayetler meydana gelirse bunlar uzmanın verdiği ilaçlar ile kontrol altına alınır. Burun ameliyatından sonra 2 gün boyunca burun bölgesinden kanlı bir sızıntı meydana gelebilir. Bu iki özellikle dinlenerek geçirmek gerekmektedir. 3 gün boyunca da yorucu olmayan aktiviteler yapmak gerekir. Ameliyattan sonra burunu ve ucu kesinlikle dış darbelerden korumalı, mıncıklama yapmamalı, sümkürmemeli ve elle zorlamla yapmamak gerekir. Hapşırma esnasında ise ağız bölgesinin açık olarak hareket edilmesi çok önemlidir. Bunun için ağzı kapatmamak buruna ve ucu kısmına zarar vermez.

Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Burunda var olan büyüklükler ve diğer sorunlar yapılacak olan ameliyat ile küçültülür. Bunun sonucunda da şişlikler meydana gelir. Bazı kişilerin ameliyatlarında ise şişlikler gözlerin kapanmasına bile sebep olabilir. Bazı kişilerde ise bu şişlikler oldukça az meydana gelir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında göz bölgesinde ilk 3 gün boyunca saat boyunca 10 ila 15 dakika soğuk buz uygulaması yapılması ile şişlikler küçülür ve ortadan kaybolmaya başlar. Burunun ucu ve çevresinde bulunan bölgelerde şişlikler ilk gün ve ikinci gün en üst seviyeye kadar çıkar. Buruna yapılacak olan müdahaleden 5 ila 7 gün sonra da belirgin düzeyde ödeme yüz bölgesinde kalmaz. Burunun ve ucu kısmının son haklini alması 6 ile 12 aylık bir süreci kapsar. Ayrıca bu bölgedeki derisi kalın olan kişilerde bu süre uzayabilir. Şişliklerin inmesi ile göz bölgesinde var olan ödem ve morluklar da yavaş yavaş geçmeye başlar. Burunun tam olarak sırt orta kısmı ile kaş bölgesine yakın olan kısmındaki şişlikler en son iner.

Morluklar Ne Zaman Geçer?

Ameliyat bölgesinde meydana gelen morluklar yapılan araştırmalar sonucunda 5 hastadan 1 tanesinde görülmüştür. Yapılan ameliyat esnasında ya da sonrasında dokunun iç kısmında meydana gelen kanama mevcutsa morarma da meydana gelir. Göz ve burun çevresindeki derisi hassas olan kişilerde morarma sık şekilde meydana gelir. Ameliyattan daha önce şişlik ve morlukların hangi hastada meydan geleceğini uzman hekiminde bilmesi mümkün değildir. Burunda var olan morluklar burunda yapılan estetiğin başarısı bakımında tehlikeli ve sorunlu bir durum meydana getirmez. Morlukların oluşması kişiden kişiye değiştiği gibi iyileşme durumu da kişiden kişiye göre değişmektedir. Bir hastada 1 hafta içinde düzelirken bazı kişilerde 3 ila 4 hafta sonra kendiliğinden geçer. Genelde hastalarda 3 hafta sonra kendiliğinden geçecektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle