"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Vajina Bölgesinde Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır, İyileşme Dönemi Nasıl Geçer?

Vajinal estetik ameliyatı konusunda tecrübeli olan hekimler tarafından yapılması gerekir. Yapılan uygulama sonrası uzman hekimin söylediği her detay dikkat edilmelidir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Yaptıran Kişiler Kaç Günde İyileşir?

Vajina daraltma ameliyatı vajina bölgesinin yaş, doğum, cerrahi müdahaleler, cinsel ilişkiler, kürtajlar sonucunda ve darlığın azalması sonucunda meydana gelen bozulmalarda uygulanır. Vajinada bulunan darlığın azalması, esnekliğinin kaybolması ve gevşemesi sonucunda cinsel tatminsizlik sorunlarını hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana getirir. Bunları ortadan kaldırmak amacı ile de vajina daraltma ameliyatı yapılır. Cinsel tatmin ve cinsel tat alma hedefli yapılan vajina daraltma ya da sıkılaştırma ameliyatı sonucunda kadınlarda artan cinsel istekler erkeklerde de artmaktadır. Yapılacak olan ameliyat genel ve sınırlı uyuşturma altında yapılabilir. Bu tamamen uzman hekim ile hastanın isteklerine bağlıdır. Uygulamalar 30 dakika içinde tamamlanır. Ameliyat yaptıran kişiler aynı gün içinde evine dönebilir. Operasyonda var olan soruna göre çözüm aranır. Genelde vajina daraltma ameliyatı için lazerle işlem yapılmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı fiyatları soruna, kullanılacak olan yönteme ve neler yapılacağına göre değişir. Ameliyat sonrasında belli başlı olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Bunların içinde;

6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak kalınırsa bu operasyon sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Erken dönemde ilişkiye girildiğinde yaraların iyileşmesi sağlanmadan dokulara baskı yapılır ve yenide genişlemelerin yaşanması ortaya çıkar.

Vajina daraltma ameliyatı ameliyatı sonrası genişlemenin önüne geçmek adına birçok detay dikkat edilmesi gerekir. Bu detaylar içinde;

Vücudun sağlıklı olabilmesi için belli başlı egzersizler yapılır. Vajina bölgesinin tekrardan genişlemesini önlemek adına kegel egzersizleri yapılır. kegel egzersizleri pelvis tabanında bulunan kaslarının sıkılıp bırakılması ile yapılır. Bu şekilde kaslarda güçlenme meydana gelir. Güçlenme ve ameliyatın bitmesinden sonra ilişki esnasında alınan hazda da artışlar meydana gelir. Kadının orgazm yaşanması da kolaylaşır. Hafif düzeyde idrar kaçırma sorunu olan kişilerde de kegel egzersizleri ciddi düzeyde fayda sağlar. Vajinanın kaslarının az kullanılması doğum sonucunda, hamilelik sonucunda ve menopoz döneminde yıpranma ve gevşeme tarzında sorunlara sebep olur.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası hastalar en fazla 6 hafta içinde kendini tam anlamı ile toparlar. Rahim içindeki yaralar da bu süreçte iyileşir.

Vajina Daraltma Sonrasında Bakım ve İyileşme Süreci

Yapılan cerrahi işlemlerden sonra iyileşme dönemini hızlı bir şekilde atlatmak için uzman hekimin söylediği her türlü detaya uymak gerekir. Bu konuda en önemli olan detay enfeksiyon oluşumudur. Bundan kaynaklı olarak operasyon regl döneminin bitmesinden sonra yeni regl dönemine 10 gün kala yapılacaktır. Uygulama sonrası enfeksiyonların önüne geçek için

Yine enfeksiyonu önlemek için ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik kullanılır. Uygulama genelde sınırlı uyuşturma altında yapılır. İncecik bir iğne yardımı ile sınırlı uyuşturma uygulanır. Bu uygulama esnasında hafif düzeyde yanma hissedilir. Kısa sürede bölgede uyuşma gerçekleşir ve işlem esnasında kesinlikle ağrı duyulmaz. İyileşme dönemi için eriyebilen dikişlerin kullanımı yapıldığı için kesinlikle dikiş alma sorunu yaşanmaz. Ameliyat 30 dakika ile 60 dakika arasında gerçekleştirilir. Ameliyatın bitmesinden sonra hasta dinlenme odasına alınır ve kısa sürede hastaneden aynı gün içinde taburcu edilir. Sonrasında pamuklu iç çamaşırı kullanımı yapılmalı ve terlemenin önüne geçilmelidir. Ayrıca bölgenin kuru tutulması amacı ile günlük olarak sık şekilde ped kullanımı yapılmalıdır.

Vajinal daraltmanın sonucunda regl kanaması tarzında meydan gelen kanamalar oluşur. Bunlar birkaç gün boyunca sızıntı şeklinde meydana gelmektedir. Hatta bu durum 7 gün boyunca sürebilir ve oldukça normaldir. İşlemlerin bitmesinden sonra 3 gün evde dinlenmek hastaya iyi gelir ama isteyen kişilerde işlerine geri dönebilir. Ameliyatın bitmesinden sonraki birkaç gün boyunca vajinal bölgeye steril gazlı bez konulmalıdır ve bu bez her tuvalete çıkışta değiştirilir. Bunun bir hafta boyunca kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Daraltmadan sonra duş alımı konusunda uzman hekim görüşü alınmalıdır. Ağrı kesici ilaçlarında antibiyotikler gibi düzenli şekilde kullanılması gerekmektedir. Antibiyotiklerin ise kesinlikle 10 gün boyunca düzenli kullanılması şarttır.

Operasyon sonrasında 6 hafta boyunca cinsel ilişki yaşamak yasaktır. Bu süre öncesinde yaşlanacak olan cinsel ilişkiler genişlemelere ve enfeksiyona sebep olacaktır.

Ameliyatın Sonucu

Ameliyatın bitmesinden sonra hasta uzman hekimin söylediklerine detaylı şekilde uyarsa başarılı sonuçlar elde eder. İyileşme sürecinde bakım ve temizlik konusunda dikkat etmezse sorun yaşamak kaçınılmaz hale gelir ve yakalanacak olan başarı yakalanamaz. Bunun için iyileşme döneminin en doğru şekilde atlatılması gerekir. Bu operasyon ile birlikte kızlık zarı onarımı, lapioplasti, klitoris küçültme de yapılabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle