"EstetikHayat.com" - Estetik cerrahi ile ilgili araştırmaları ve Yenilikleri hakkında makaleler.

Vajina İç ve Dış Dudak Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır, Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Vajina iç ya da dış dudak sarkması sonucunda cinsel birliktelikler ve estetik görünüm açısından sorun yaşanmaya başlanır. Bunun içinde mutlaka uzman hekim ile görüşmek gerekir.

Vajina İç ve Dış Dudak Sarkması Nasıl Önlenir?

Son dönemlerde vajina iç ve dış dudak ile alakalı yapılan estetik ameliyatları artık sık şekilde yapılmaya başlanmıştır. Özellikle kadınların genital bölge konusunda kendilerini iyi tanıması, belli tabularını yıkması ve güzelliğini algılaması gerekmektedir. Bunun sonucunda genital bölge estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Vajina iç ve dış dudak sarkması sonucunda cinsel birlikteliklerden zevk almayan kişiler ve estetik açıdan kendine özgüveni biten kadınlar tarafından bu ameliyatlar sık şekilde tercih edilir.

Birçok kadın cinsel organının memnun olmayabilir. Hatta memnuniyetsizliğini ne kendine ne de eşine itiraf edemez. Uzman hekimlere giderek bu sorununu söylediğinde de yanlış anlaşılacağını, utanılacak bir durum olduğunu bile düşünmektedir. Bu tarz tabular yüzünden kadınların cinsel yaşamları fazlasıyla sekteye uğrar. Ayrıca yaşın ilerlemesi ve doğum yapmaktan kaynaklı olarak da kadınlarda zaman içinde vajinal deformasyonlar, renkte değişimler ve estetik açıdan değişimler meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak da cinsel birlikteliklerde sorunlar oluşur.

Kadınların vajinal organı ile alakalı olarak yakındıkları en büyük iki sorun bir tanesi vajinada oluşan genişlik, diğeri de dudaklarda var olan sarkık görünümlerdir. Bu sorunlardan kaynaklı olarak vajina i ve dış dudak sarkması sorunları konusunda çözüm aranır.

Vajina İç ve Dış Dudak Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan ameliyat iç kısımdaki ve dış kısımdaki dudakların normalden daha büyük olması ve sarkması halinde yapılır. Dış dudak kısımları pubisin devamı olacak şekilde şekillendirilmelidir. Ayakta duruş halinde 1/ 3 ya da 1/ 4 karşıdan bakıldığında görünür haldedir ve üst kısımları kıllar ile kaplıdır. İç kısımda bulunan dudak bölgesinin çoğunluğu dış dudak ile örtülmüş olmalıdır. İç dudak kısımları klitorisi kaplayan mukozal bir yapıdan meydana gelir.

Dudaklar vagen bölgesini sarar ve sonlanır. Kesinlikle üst kısımlarında kıl bulunmaz. Dış bölgede bulunan dudaklar ayakta kalındığında aşağıya doğru sarkma yaparsa, karşıdan bakıldığında kitle şeklinde görünüyorsa ya da iç dudak kısımları dış dudakların ara kısmından dışarıya doğru fazlasıyla çıkıyorsa sorun bulunuyor demektir. Bu sorunlara çözüm bulmak adına nedenleri, sebepleri görüntüleri alınarak araştırılır. Buna göre de gerekli estetik ameliyatı ile düzelir. Vajina ameliyatı 30 ila 40 dakika aralığında gerçekleştirilir. Kişilerin isteğine bağlı olarak ameliyat esnasında sakinleştirici ilaçların kullanımı yapılabilir. Vajina ameliyatından sonra iyileşme dönemi bakım yaparak geçer. Bu sürecin en doğru şekilde atlatılması gerekir. Vajina ameliyatından sonra dikkat edilecek olan noktalar arasında;

  • Operasyon sonrasından atılan dikişler 3 hafta içinde kendiliğinden düşer.
  • Operasyon sonrasından 15 gün boyunca batikon ile bakım yapılması gerekmektedir.
  • 3 hafta boyunca cinsellikten uzak kalınması gerekir. Bu süreçte birliktelik yaşanacaksa mutlaka uzman hekimin bilgisinin olması gerekir.
  • Uygulamanın bitmesinden sonraki 48 saat içinde iç çamaşırın üst kısmından soğuk kompres uygulaması yapılır. Bu sayede kan sızıntıları ve şişliklerinde önüne geçilir.
  • Hemen hemen 1 hafta ya da 10 gün boyunca hafif hafif kan sızıntıları meydana gelebilir. Bu sızıntılara karşı hijyenik ped kullanımı yapılmalı ve sık sık değiştirilmelidir.
  • Uygulamadan sonraki 10 günlük süreçte tuvalet sonrasındaki temizleme işlemleri serum desteği ile seyreltilmiş olan batikon ile yapılır.
  • Cinsel ilişkiye girme süresi yapılacak olan uzman hekim kontrollerinden belirlenir.
  • Ikınma, vajina bölgesini gerecek ya da ağrılara sebep olabilecek olan hareketlerden uzak kalınır. Zaten cerrahi uygulama öncesi ve sonrasında kabızlık yaşanmaması için hasta uzman kontrolünde ilaç kullanımı bile yapabilir.
  • Yapılan işlemin bitmesinden 1 gün sonra banyo yapılabilir. Yalnız 3 hafta kadar oturarak ya da küvet içinde yatarak banyo yapaktan uzak kalınmalıdır. Ayakta duş alınması gerekir. Banyoda da genital bölgenin temizlenmesi batikon ile yapılmalıdır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle